52* w 50* w 4s'w as'yi 2020-4 I Geo-Info 15 52 W SO" W 48' W 40* W Figuur 2 - Beschikbare Sentinel-1 Interferometric Wide-mode-observaties. Figuur 3 - De twee meest voorkomende grondtypen in de staat Sao Paulo. maakt van fluctuaties in SAR-metingen die worden veroorzaakt door vochtigheid van het (grond- en plant-)oppervlak om zodoende de classificatie van vegetatiecondities te verbete ren. Dit biedt de verrassende conclusie dat de beste classificatie-resultaten worden verkre gen wanneer verschillen in vochtigheid optre den tussen opeenvolgende SAR-observaties. Als deze informatie wordt gecombineerd met kennis van grondtypen kunnen de resultaten zelfs nog verder worden verbeterd. Voor dit onderzoek is gebruik gemaakt van landbedek- kingskaarten die zijn gemaakt met behulp van het Hidden Markov Model over heel Sao Paulo staat, zie figuur 1. Figuur 4 - Afnamekaart (links) en toenamekaart (rechts) van Sao Paulo staat tussen 2005 en 2015. Het laat de grootschalige expansie zien van suikerriet ten koste van grasland, voornamelijk in het weste lijke deel van de staat. De kaart van Nederland geeft de grootte aan van de staat. Het noorden is boven. Daaropvolgend beschrijven we hoe we die metingen hebben gerelateerd aan SAR-data van Sentinel-1, Radarsat-2 en ALOS-2 en aan optische data van Landsat en Worldview voor het monitoren van de productiviteit. Het hoofdonderzoek bevat een analyse van de gevoeligheid van deze data voor de biomassa-aangroei van suikerriet, neerslag en configuratie van de SAR-sensoren. Daarnaast zijn de spatiele patronen in de satellietbeelden van de verschillende sensoren geanalyseerd op consistentie in tijd, teneinde tijdscriteria af te leiden die aangeven wanneer satellietme tingen het meest effectief kunnen worden ingezet voor het monitoren van de productie. In kaart brengen expansie suikerriet Het tweede hoofdonderzoek beschrijft hoe we de SAR-data en optische data hebben gekoppeld voor het mappen van suiker riet in heel Sao Paulo over meerdere jaren. Hiervoor hebben we een specifiek Bayesi- aans model genaamd Hidden Markov Model (HMM) gebruikt, dat de mogelijkheid biedt om het stadium waarin de vegetatie zich verkeert consistent in tijd te volgen ongeacht de beschikbaarheid van satellietmetingen. Dit is belangrijk voor deze (sub)tropische regio's waar optische observaties regelmatig ontbreken door het wolkendek. Specifieke aandacht is er voor de invloed van neerslag wanneer satellietmetingen worden verricht op de prestatie van het model en aan condities van vegetatie waardoor verwarring in clas sificatie ontstaat tussen verschillende typen landbedekking. Het onderzoek geeft ook gedetailleerde inzichten in wanneer SAR-satel- lietmetingen beter presteren dan optische satellietmetingen en vice versa, en welke voordelen de combinatie van deze twee met zich meebrengt. Binnen dit hoofdonderzoek beschrijven we ook een techniek die gebruik Tenslotte geven we in de conclusies van de thesis een aantal concrete voorbeelden van de potentiële waarde van landbedekkings- kaarten voor de gebruiker. Dit varieert van een gedetailleerde kaart die het effect van ernstige droogte op een stuwmeer blootlegt tot een regionale kaart van Sao Paulo staat die de grootschalige toe- en afname laat zien van de landbedekking over tien jaar, zie figuur 4. Voor de onderzoeken die zijn uitgevoerd voor het monitoren van landbedekking en het classificeren van vegetatie hebben we high performance computing gebruikt vanwege de aanzienlijke omvang van observatiedata en de complexiteit van de toegepaste technieken. Hiervoor is voornamelijk gebruik gemaakt van de Nederlandse supercomputer van SURF en Google Earth Engine. Ramses Molijn is onderzoeker bij Department of Geoscience and Remote Sensing, TU Delft. Ramses is bereikbaar via r.a.molijn@tudelft.nl 1 sugarcane ^annual crop ^pasture £:vii4 vegetation I"tforost ■■ïvaler urban

Geo-Info | 2020 | | pagina 17