DiS Geo: een samenhangen m\ Het is nu een bouw pakket, dat de gebruiker zelf in elkaar moet zetten De doorontwikkeling van de geo-basisregistraties in samenhang De moderne samenleving kan niet zonder actuele en betrouwbare data. Data over locaties worden daarbij steeds belangrijker. Het fundament ligt er: de geo- basisregistraties. DiS Geo, een initiatief van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, wil dat iedereen gebruik kan (blijven) maken van actuele en betrouwbare geodata. Daarom ontwikkelen we door naar één samenhangend beeld van de fysieke werkelijkheid. Eja Van Geobasisregistraties op eilanden naar één samenhangend beeld 16 Geo-Info I 2020-4 Door Ruud van Rossem, Martijn Odijk en Bart-Jan de Leuw E51 K\_ F|pl Afbeelding 1 - De doorontwikkeling van de geo-basisregistraties in samenhang: van losse eilandjes naar één samen Doorontwikkelen dus. Maar dan wel in samenhang. De geo-basisregistraties zijn de afgelopen jaren vanuit verschillende behoeften ontstaan en los van elkaar tot stand gekomen. Een gebouw, bijvoor beeld, wordt nu als het ware uit elkaar getrokken in verschillende basisregistraties. Een contour en het bouwjaar staan in de Basisregistratie Adressen en Gebouwen (BAG), maar je vindt een andere contour van hetzelfde gebouw in de Basisregis tratie Grootschalige Topografie (BGT). Gegevens over eigendomsrechten vind je vervolgens op de kadastrale kaart (BRK) en informatie over de waarde van het gebouw in de basisregistratie waardering onroerende zaken (WOZ). Informatie over hetzelfde object, in dit geval een gebouw, is dus op meerdere plekken geregistreerd. Digital Twin In de praktijk is juist vaker behoefte aan het com plete, samenhangende, plaatje. Bij maatschappelijke uitdagingen, zoals de energietransitie of de stikstof crisis, kan gecombineerde geodata een belangrijke rol spelen. Ook bij de uitvoering van wettelijke taken, denk aan de implementatie van de omgevingswet is behoefte aan samenhangende geodata. Maar omdat gegevens versnipperd zijn, moet je een GIS-specialist zijn om informatie uit verschillende basisregistraties aan elkaar te knopen en conclusies te trekken. Het is een bouwpakket dat de gebruiker eerst zelf in elkaar moet zetten. Ook aan de productiekant zorgt de versnippering van informatie voor problemen. Neem nu het bovenstaande voorbeeld van een gebouw. We hebben gezien dat ditzelfde gebouw in meerdere registraties bestaat. Er zijn als het ware meerdere parallelle werkelijkheden. Stel dat er iets verandert in de fysieke situatie: het gebouw wordt bijvoorbeeld gesloopt. Dan moet dit dus ook in meerdere basisre gistraties worden aangepast. De sloopmelding komt binnen bij de gemeente en wordt geaccordeerd. Op dat moment is er nog niets gewijzigd in de basis registraties. Wanneer het gebouw een aantal weken later daadwerkelijk is gesloopt wijzigt een BAG- medewerker van dezelfde gemeente de status van het pand in de BAG. Op een ander moment wordt de verandering van de fysieke situatie door een BGT- medewerker opgemerkt op een luchtfoto. Deze medewerker registreert deze wijziging in de BGT. Weer een ander persoon (soms zelfs van een andere organisatie) doet dit voor de WOZ, enzovoort. Samenhang in de organisatie van geodata levert winst op aan zowel de kant van de gebruiker, die niet eerst zelf data aan elkaar hoeft te knopen, als aan de kant van de bronhouder, die de sloop van het gebouw in het voorbeeld nog maar één keer hoeft door te voeren. Verschillende basisregistraties lopen niet meer uiteen en data is altijd up-to-date. Eén toegankelijke en samenhangende digitale weergave van de werkelijkheid: een Digital Twin, zoals Noud Hooyman (Ministerie van BZK, hoofd cluster Beleid Geo-informatie) dat in de januari-editie van Geo-Info al noemde. Van losse eilandjes naar een samenhangend geheel DiS Geo staat voor de Dooronwikkeling in Samen hang van de Geo-basisregistraties. Geleidelijk

Geo-Info | 2020 | | pagina 18