d fundament van geodata API's als een stopcontact voor gegevens Meerwaarde uit de nu al rijke schat van geodata erireÊ>strati 2020-4 I Geo-Info 17 hangend geheel. beweegt de geo-wereld van geo-basisregistra- ties als losse eilanden naar een meer samenhan gend gegevenslandschap. De afgelopen jaren is er al gewerkt aan het maken van verbindingen tussen de eilanden. Beetje bij beetje zorgen we voor steeds meer samenhang. Hoewel DiS Geo een initiatief is van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, doen - en kunnen - we dit niet alleen. DiS Geo wil partijen die iets te maken hebben met de doorontwikkeling van de geo-basisregistraties samenbrengen. Hiervoor werkt het Ministerie van BZK samen met andere ministeries, de provincies, waterschappen en gemeentes. Met name het Kadaster, Geonovum en VNG-Realisatie zijn nauw betrokken om samen tot de producten te komen die door en voor al deze partijen werken. Op deze manier zorgen we er samen voor dat alle stappen die gezet worden in de doorontwikkeling van de geo-basisregistraties in ieder geval in samenhang gebeuren. En dat de ontwikkelingen rondom de basisregistraties in ieder geval niet uit elkaar lopen. Om dit toekomstbeeld te bereiken werken we op meerdere fronten aan samenhang. Twee belang rijke ontwikkelingen worden hieronder toegelicht: de samenhangende objectenregistratie en een architectuurschets voor ICT-voorzieningen. Samenhangende objectenregistratie Op het gebied van inhoud wordt de samenhang tussen de geo-basisregistraties vergroot door het bij elkaar brengen van een aantal geo- gerelateerde registraties in één samenhangende objectenregistratie. Informatie over onze fysieke omgeving is daarmee niet langer verdeeld over losse basisregistraties. Niet langer een bouwpak ket dus, waarbij informatie uit verschillende registraties los verzameld en aan elkaar geknoopt moeten worden. In deze objectenregistratie zullen de basisregistra ties BAG, BGT, BRT, (een deel van de) WOZ, (een deel van) het Nationaal Wegenbestand (NWB) en de bestuurlijke grenzen uit de BRK opgaan (zie afbeel ding 2). Hierdoor ontstaat een basisregistratie met een bredere en meer samenhangende inhoud. Omdat een toekomstige objectenregistratie alle huidige gebruikers en bronhouders van de geo- basisregistraties aangaat, wordt aan het ontwerp gewerkt in cocreatie. Al deze partijen moeten immers met een toekomstige objectenregistratie uit de voeten kunnen. Daarom is gestart met een uitgebreide verkenning van de eisen en wensen aan een toekomstige objectenregistratie vanuit vier thema's: natuur en landschap, wegen, water en bouwwerken. Vanuit dit vertrekpunt wordt het ontwerp in steeds meer detail uitgewerkt. Een belangrijk ontwerpprincipe hierbij is dat de objectenregistratie een basis biedt waar gebruikers uit verschillende sectoren voor hen relevante thema-informatie aan kunnen koppelen. Een voorbeeld kan dit verduidelijken. Op het niveau van de objectenregistratie brengen we de wegen in beeld met informatie die voor een brede gebruikersgroep relevant is. De beheerder van de weg kan hier eigen informatie aan kop- pelen. Bijvoorbeeld over de staat van onderhoud of gebruikte materialen. Vanuit verkeersregeling kan aan hetzelfde basisobject informatie gekop peld worden over tijdelijke afsluitingen of actuele files. Een belangrijke vraag in het ontwerp van de objectenregistratie is dus waar de grens ligt tussen wat de gemeenschappelijke basis wordt en wat domein-specifieke informatie is die gebruikers zelf aan de basis moeten kunnen koppelen. Omdat BGT, BAG, WQÏ, BRT, (BRO), Afbeelding 2 - De scope van de objectenregistratie: de lagen vormen de nieuwe indeling van de infor matie, rechts de huidige basisregistraties en andere voorzieningen die daarin opgaan.

Geo-Info | 2020 | | pagina 19