Bf ïAA iy «gi 1"'""" O Basisgegevens voor iedereen ia StCMifgft Agile werken MAV'Tu 18 I Geo-Info I 2020-4 8dsiifttjfieveni nwit MuUfaaAi^ metadBU tMiEisclnnificattr, locj1lc, gegrnelnr Afbeelding 3 - Houtskoolschets van de architectuur van samenhangende ICT-voorzieningen: geo-data als stroom uit het stopcontact. er veel verschillende gebruikers zijn, die allemaal met een andere bril naar deze vraag kijken is het antwoord niet 1 ,2, 3 te geven. Eén ding is wel duidelijk: het antwoord op de vraag is geen statisch gegeven. Doordat de maatschappelijke opgaven veranderen, verandert onze informatiebehoefte. De objectenregistratie zal daarom mee moeten veranderen in de tijd en aanpasbaar worden opgezet. Vandaag willen we immers elektrische laadpalen als basisgegeven opnemen, morgen heeft elk gebouw naast een brievenbus misschien ook wel een drone-platform voor de vliegensvlugge bezorging van goederen. Geodata als stroom uit het stopcontact Naast samenhang op inhoud wordt ook gewerkt aan meer samenhang in ICT-voorzieningen. Een denktank met deelnemers vanuit minis teries, provincies, waterschappen, gemeentes, Geonovum, VNG en Kadaster, heeft de afgelo pen maanden gewerkt aan een houtskoolschets van de architectuur van deze voorzieningen (zie afbeelding 3). I DiS Geo wil dat in de toekomst veranderin gen in de inhoud van de basisregistraties en aan voorzieningen makkelijker en sneller doorgevoerd kunnen worden. Nu is dat nog vaak lastig doordat zulke veranderingen aanpassingen vergen aan de ICT-voorzienin- gen bij heel veel spelers. Daardoor kennen kleine aanpassingen aan de inhoud van de registratie al snel doorlooptijden van jaren. DiS Geo wil dat de basisregistraties beter in kunnen spelen op veranderende behoef ten van de gebruikers. Daarvoor moeten we enerzijds goed luisteren naar wat die behoefte is en anderzijds moeten we ook zelf wendbaarder worden. Agile werken dus. Dit vraagt om een aantal ontwikkelstappen aan de voorzieningenkant die eerst gezet moeten worden om de inhoud van de basisregistraties gemakkelijker aan te kun nen passen. Maar, waar dit kan, werkt DiS Geo al op een agile manier. In de ontwerp- trajecten van bijvoorbeeld de inhoud van de objectenregistratie en de architectuur van de voorzieningen gebeurt dit al. Ook vindt de doorontwikkeling van de bestaande voorzieningen bij het Kadaster al op deze manier plaats. Maar niet alles leent zich voor een dergelijke aanpak. Bij complexe veranderingen die heel veel partijen raken moeten we nu nog een andere benadering hanteren. Dan wer ken we veel meer in fasen met een langere doorlooptijd. Maar het streven is om op den duur meer en meer kort cyclisch te werken. Deze schets omschrijft een gezamenlijke visie op hoe we in de toekomst werken met geodata, de visie luidt: 'Geodata als stroom uit het stopcon tact'. Zowel gebruikers van geodata als bron houders kunnen altijd en overal inpluggen op het stroomnetwerk. Voorzieningen die hiervoor worden ontwikkeld moeten het mogelijk maken live benodigde basisgegevens op te halen en aan te leveren, zonder vertraging. Dat kan als de basis gegevens via een API (Application Programming Interface) worden ontsloten: een soort stopcon tact voor gegevens. API's maken het mogelijk om gegevens in de registraties te benaderen vanuit eigen applicaties. Op deze manier kan iedereen gebruik maken van dezelfde actuele gegevens. Om dit mogelijk te maken moeten deze API's worden ingebouwd in (bestaande) gebrui kersapplicaties. De API-beschrijving moet zodanig worden gepubliceerd dat er (bijna) automatisch software voor kan worden gemaakt. Zulke beschrijvingen zijn tegenwoordig mogelijk in een Open API Specificatie. Hierdoor wordt aansluiten op gegevens net zo makkelijk als een stekker in een stopcontact steken. Mindset gericht op permanente doorontwikkeling Voor alle ontwikkelingen binnen de doorontwikke ling in samenhang geldt: ze moeten mee kunnen veranderen met de behoeftes van de maatschap pij. Doorontwikkeling van ons geo-gegevensland- schap is niet eindig. Door aandacht te hebben voor deze flexibiliteit moet doorontwikkelen in de toekomst makkelijker en vanzelfsprekender zijn. Een samenhangende objectenregistratie en een nieuw ICT-landschap zullen veranderingen moeten ondersteunen en niet blokkeren. Dit geldt voor producten en voorzieningen, maar net zozeer voor de processen en organisaties die met deze voorzieningen werken. Maar het vraagt ook iets van iedereen die te maken heeft met de geo-basisregistraties: een flexibele mindset. Wanneer we dit voor elkaar krijgen wordt het bijhouden en gebruiken van geodata in de toe komst makkelijker voor iedereen. Een Digital Twin van de fysieke werkelijkheid zorgt ervoor dat we meer halen uit de nu al rijke schat van geodata. Iedereen die gebruik maakt van de Nederlandse geodata krijgt te maken met deze doorontwik keling. Blijf op de hoogte via de website [1] en de nieuwsbrief van DiS Geo [2]. Reageer, geef feedback en praat vooral mee. Doorontwikkelen doen we namelijk samen. Wij zijn erg benieuwd naar jouw reactie op dit artikel. Mail je reactie naar DISGEO@minbzk.nl. Referenties [1] www.geobasisregistraties.nl [2] www.geobasisregistraties.nl/basisregistraties/ doorontwikkeling-in-samenhang/dis-geo-nieuwsbrief Ruud van Rossem, Ministerie van BZK, Algemeen Program mamanager DiS Geo Martijn Odijk, Ministerie van BZK, projectleider sor Bart-Jan de Leuw, Ministerie van BZK, Architect DiS Geo

Geo-Info | 2020 | | pagina 20