lip OPEN kaart Wat wij ervan denken: 20 I Geo-Info I 2020-4 Beste lezer, Harry Beck, de Engelse elektrotechnisch tekenaar bij de London Underground ontwierp in 1931 een vernieuwde Under ground kaart [1]. Een revolutionair, fantasierijk en eenvoudig ontwerp dat aanvankelijk door de publiciteitsafde ling afgewezen werd omdat deze als te radicaal werd beschouwd. Echter na een proefdruk was het grote publiek in 1933 enthousiast en werd de kaart vanaf dat moment een groot succes. In plaats van afstand en geografische nauwkeurigheid als basis te gebruiken, baseerde Beck zijn kaart op de schakel schema's die hij tekende voor zijn dage lijkse werk; hij rekte het uitgestrekte Underground netwerk uit tot een fraai diagram van gekleurde, door elkaar lopende lijnen. Horizontale, verticale, onder een hoek van 45 graden staande lijnen en stations die per Underground- Line onderling op de zelfde afstand van elkaar liggen, zijn hét beeld van Beck's ontwerp. Inmiddels is zijn kaart een klassieker en zijn veel ontwerpers hem gevolgd, waardoor een groot aantal mondiale transportkaarten van metro- en trein sporen en autowegen (en soms geheel andere thema's), zij het soms met lichte aanpassingen een identieke uitstraling en visualisatie geven. Het grote publiek kan hier prima mee overweg en is in beginsel, dankzij dit ontwerp, overal ter wereld in staat locatie en richting te bepalen en daarmee op de juiste plek van bestemming aan te komen. Open Kaart bespreekt ditmaal een wegenkaart, de 'Snelwegkaart 2020'. Beck's ontwerp is onmiskenbaar. Deze kaart is recentelijk door de ont werper Sebas van den Brink vrijgeven en vanaf de zomer verkrijgbaar [2]. Peter Weenink, redacteur Jonna Bosch jbosch@nieuwland.nl De leukste datavisualisaties bieden een ander perspectief op de werkelijkheid. Deze sche matische Snelwegkaart is daar een goed voorbeeld van. De eerste snelwegkaart uit 2018 heb ik dan ook meteen besteld en in het klaslokaal opgehangen. Nu maar snel vervangen door de 2020-versie, want wat een verschil! De kaart is op veel punten sterk verbeterd: er is veel meer rust doordat de wegen nog sterker zijn geschematiseerd, de afslagen zijn subtiel aanwezig en de labels zijn eenduidiger. Daar naast en bijna het belangrijkst: de topografie is nu goed zichtbaar. Mijn cursisten begrepen de kaart niet, met name hierdoor. Bij een zo sterk geschematiseerde kaart is enig gevoel voor de topografische ligging onontbeerlijk. Dit is goed gelukt; Nederland is goed herkenbaar, ook in deze globale vormen. De plaatsnamen helpen hier ook bij, al dacht ik in eerste instantie dat het hier om extra belangrijke afslagen ging. Maar is het nodig om de provinciegrenzen en namen ook op te nemen? Aangezien deze zeer klein en licht zijn aangegeven maakt het de kaart nauwelijks drukker en geeft het bij extra bestudering Snelwegkaart 2020

Geo-Info | 2020 | | pagina 22