(Jndf^crou.^D 2020-4 I Geo-Info I 21 toch meer houvast. Een prima toevoeging op deze manier. Op naar de snelwegen zelf. Goed schematisch, recht of met één of twee bochten erin, een uitstekende keus. Op het beeldscherm is de kaart druk maar zijn de kleuren best goed, op mijn zelfgemaakte print is de kaart rustig maar zijn de kleuren lastig, vooral in het zuiden is er een groen/blauw probleem dat digitaal niet lijkt te bestaan. Als de gedrukte kaart verge lijkbaar of beter is dan de versie uit 2018, dan is het onderscheid in wegen prima. Waarom hebben sommige wegen een witte streep in het midden? Qua kleur lijkt het soms een regio aan te duiden (Hoogeveen, Heerlen). De kaart is een uit de hand gelopen hobby, schrijft de ontwerper. Ik kijk uit naar meer hobbyprojec ten van deze kwaliteit! Ad van der Meer a.vandermeer6@upcmail.nl Gaaf, kan zó aan de muur. De strakke, Beck- achtige, vormgeving is tijdloos mooi en een lust voor het oog. Van den Brink heeft de vormgeving erg goed toegepast, in een hel dere kleurstelling, goede plaatsing van teksten en een rustige ondergrond. Een prachtige topologische samenvatting van het Neder landse snelwegennet. De geografische vervor ming hoort bij een Beck-product als dit, alleen Zeeland staat er nogal gebutst op - wat in deze provincie wellicht (opnieuw) op ergernis zal stuiten. Wat ik me afvraag is: voor wie de kaart is gemaakt? De vermelding van allerlei objecten en faciliteiten langs de autowegen suggereert dat het een praktisch hulpmiddel tijdens het autorijden is, maar dat kan ik me in tijden van autonavigatie toch niet goed voorstellen. Hij zou, in plaats van de traditio nele wegenkaart-op-schaal, op een kantoor kunnen hangen waar men transporten plant. Maar of dat veel meerwaarde heeft, vraag ik me af. Als de kaart vooral 'voor het mooi' is gemaakt, dan voegen de additionele elemen ten niet veel toe. De kaart is al behoorlijk druk langs de weglijnen. Je hebt een grootformaat afdruk van de hele kaart nodig om hem nog goed te kunnen lezen. Niet duidelijk is de selectie van de N-wegen. Dat een N-weg in het verlengde van een autoweg wordt afgebeeld (zoals de N65) is (topo)logisch. De legenda suggereert echter dat de 'overige N-wegen' ook op de kaart staan, maar dan mis ik er toch echt wel een aantal. En waarom is de N261 van Tilburg naar Waalwijk dan wel afgebeeld en de minstens zo belangrijke regionale N201 van Hilversum naar Haarlem niet? Nooit geweten trouwens dat er een Vollen- hoventunnel bij Zeist bestond. Ik ben daar altijd gewoon onder een breed viaduct door gereden... Tot slot zou ik nog één correctie willen sug gereren: de Waalbrug bij Nijmegen leidt niet naar Duitsland maar naar Nijmegen. Paul van Diepen Paul.vandiepen@kadaster.nl Hier is een fraaie kaart ontworpen met een knipoog naar de Underground-kaart van Beck. Het voordeel van de metrokaarten in de stijl van Beck is dat je meteen een overzicht hebt over de verbindingen, reisroutemogelijkhe den, overstappunten (hier knooppunten) en stations (hier afritten). Overzicht bewaren in de Nederlandse wegen netstructuur is eigenlijk onbegonnen werk. In totaal zijn er 46 A-wegen onderscheiden. Naast deze wegen zijn er nog enkele N-verbin- dingen toegevoegd. Deze kaart heeft voor mij dan ook meer een artistieke waarde dan dat je er daadwerkelijk je reizen op gaat plannen. De kaart is zeer compleet. Zelfs de A38 bij Ridderkerk staat er op. Deze is in het terrein niet zichtbaar op de bewegwijzering maar alleen op de hectometerpaaltjes. Verder zijn er enkele belangrijke N-wegen toegevoegd waarvan sommige in een dunne grijze lijn zijn weergegeven. Deze interfereren met de gestippelde provinciegrenzen. Die zou ik daarom weggelaten hebben. De kleurkeuze van de verschillende wegen schept op sommige plekken wat verwarring. Je wilt bij een knooppunt de kleur van de weg met hetzelfde wegnummer goed kunnen blijven volgen, dus het onderscheid moet dan duidelijk zijn. Zo is er in Brabant te weinig onderscheid tussen de blauwe A2, A58 en A65, en de donkere tinten van de A27, de A50 en de A59. Ook de A28 en A37 bij Hoogeveen, de A7 en A8 bij Zaandam en de A9 en A22 bij Velsen hebben dezelfde kleurtinten. De wijze om de wegen in het 45 graden- grid te passen is vaak goed gekozen maar in een enkel geval is het wat doorgeschoten. Zo heeft de A17 in West Brabant één richting en een scherpe hoek gekregen die deze in werkelijkheid niet heeft. Tot slot zou ik de N325 bij Nijmegen nog even doortrekken naar de Duitse grens, dat is elders ook zo gedaan. Ondanks deze opmerkingen heb ik erg genoten van deze kaart! Referenties [1] www.studiolegenda.nl/product/snelwegkaart-2020/ [2] www.sebasvandenbrink.nl/soorten/cartografie/ Beck's originele Underground Map, 1931.

Geo-Info | 2020 | | pagina 23