Ontwikkelingen en trends va I FIG Subthema 1: Smart Surveyors Snelle stedelijke groei, slimme energievoorziening, schonere mobiliteit en landrechten voor iedereen zijn uitdagingen die een innovatieve geomatics-aanpak vereisen. Sensortechnologieën, ruimtelijke gegevensverwerkingsmethoden en aanverwante benaderingen komen steeds meer en beter beschikbaar. De vraag is echter hoe ze te gebruiken en te verbeteren voor de toekomstbestendige Smart Surveyor? Hoe kunnen de nieuwste geomatics ontwikkelingen hieraan bijdragen? Om deze vragen te beantwoorden, werden de artikelen in de FIG-2020 proceedings geanalyseerd door de auteurs. Een overzicht van de belangrijkste trends. 24 Geo-Info I 2020-4 Door Tim Brouwer, Mila Koeva, Peter van Oosterom en Iris Theunisse In dit korte overzichtsartikel, zijn de belangrijkste Smart Surveyor-trends belicht na selectie uit de FIG Working Week 2020-proceedings. De bijdragen in de plenaire sessie Smart Surveyors zijn 'perfect' gebalanceerd voor zover dit mogelijk is bij drie presentaties: continenten (Amerika, Australië, Europa), sectoren (industrie, wetenschap, overheid), onderwerpen (geo-informatie infrastructuur, indoor modelling, geomatics toepassingen) en geslacht (twee mannen, één vrouw). Jack Dangermond, oprichter en president van Esri VS, wijst erop dat we op weg zijn naar een onderling verbonden netwerk van geo-informatie webservices. Binnen deze geo-informatie infrastructuur zijn we steeds meer afhankelijk van een stevig geodetisch fundament. Sisi Zlatanova, professor en hoofd van GRID, UNSW (Geospatial Research Innovation Development, Uni versity of New South Wales), Sydney, Australia, richt onze aandacht op het, voor geomatics, nogal onge bruikelijke indoor domein. Ze benadrukt het belang van onderzoek ter ondersteuning van indoor mapping en modellering (IMM) met opkomende toepassingen zoals navigatie, facility management of smart cities/digital twins. Ten slotte geeft Frank Tierolff, voorzitter van de raad van bestuur van het Kadaster Nederland, met zijn juridische achtergrond aan dat in de wereld van de landadministratie, de juridische en geomaticsdisciplines nauw met elkaar verbonden zijn. Het gebruik en de toepassing van nieuwe technologieën is niet alleen een kwestie van pure geomatics- en ICT-ontwikkelingen, maar ook een kwestie van op elkaar afgestemde en door de samenleving aanvaarde wetgeving. Vierde industriële revolutie Deze trend richt zich op de effecten op landmeet kunde, fotogrammetrie, hydrologie en de bouw sector van de zogenaamde 'vierde industriële revolutie' waar technologieën zoals het internet of things (loT), big data en artificial intelligence (Al) dominant zijn. Meerdere sessies presenteren de invloed van deze vierde industriële revolutie op de manier waarop objecten in de gebouwde omgeving worden ontworpen, gebouwd en geëxploiteerd. Meer concreet onderzoeken ze de ontwikkeling van BIM, innovaties op het gebied van facility management en machine learning (PlaS). Sommige auteurs bespreken de voordelen en adoptie van zogenaamde 'intelligent building'-systemen, die een balans proberen te vinden tussen elementen zoals datacommunicatie, stemherkenning, verlichting, verwarming, enz. In deze context geven de auteurs een overzicht van de benaderingen voor geautomatiseerde intelligente BIM en relaties met 3D-Cadastre (Sun, Kalogianni, Siew). Daarnaast worden innovaties in het vastleggen, verwerken en distribueren van big data voor hydrologische toepassingen beschreven (BJaszczak-Bgk). Big data-analyse wordt gebruikt om nieuwe conclusies te trekken uit reeds bestaande gegevens, zoals eerder verkre gen gegevens van archeologische vindplaatsen (Ioannidis). Anderen combineren 'nieuwe' real-time sensorgegevens met big data-analyse om nieuwe inzichten te verkrijgen, door een techniek toe te passen die Leica sensorfusie noemt (sessie TS07D). Positionering, navigatie en timing (PNT) De sensortechnologieën zijn de afgelopen jaren zeer snel ontwikkeld en spelen tegenwoordig een vitale rol in PNT-toepassingen (Retscher). Kupriya- nov legt de nadruk op het gebruik van moderne GNSS-technologie in de precisielandbouw. Tegenwoordig is een nauwkeurig en toegankelijk referentiesysteem de sleutel bij het meten op zowel land als water (Al-Kherayef). De nieuwe Galileo PNT- diensten zien er zeer veelbelovend uit, met nu al de mogelijkheid om 'Galileo only' kadastrale metingen met hoge nauwkeurigheid uit te voeren (Huisman) en zullen in de toekomst verder verbeteren met de Galileo High Accuracy Service (HAS) (Pirlot). Onbemande luchtvaartuigen (UAV's) Verschillende onderzoekers gebruiken een foto- grammetrische benaderingen voor data acquisitie met behulp van flexibele en betaalbare tech nologieën zoals UAV's en open-source software zoals Web Open Drone Map (Vacca). Deze studies bewijzen de toepasbaarheid van UAV's voor onder andere kadastrale (Volkmann) en topografische kaarten (Quaye-Ballard), onderwater- en archi tectonische fotogrammetrie (Grimaldi). Er is ook onderzoek naar de geometrische nauwkeurigheid met behulp van RTK- en PPK-verwerking van de UAV-gegevens (Przybilla). De instrumenten en technieken blijven verbeteren en worden continue in nieuwe gebieden toegepast, zoals het in kaart brengen van besneeuwd terrein met UAV's (Mouzakidou). Puntwolken Slimme geomatics technieken zoals laserscannen leveren zeer omvangrijke en informatierijke pun- tenwolken op, zoals te zien is in de onderstaande afbeelding van het Beaufort Castle (Abboud).

Geo-Info | 2020 | | pagina 26