Ir n de FIG Working Week 2020 /S&' J vw - J 1 2020-4 I Geo-Info 25 Web Open Drone Map, open source voor het fotogrammetrieproces (Vacca). Opgemerkt moet worden dat naast laserscanning, ook Dense Matching van beelden (van Hinsbergh) en Multibeam Sonar in water (Btaszczak-Bgk) belangrijke bronnen van puntenwolken zijn. Puntwolken worden geproduceerd en gebruikt voor classificatie en spatio-temporele monitoring (Sisko), gebruikt bij monitoring in Engineering Surveying (Truong-Hong), bij het detecteren van bomen in stedelijke gebieden (Yastikli), en ook bij het bepalen van kadastrale grenzen (Huisstede). Effectieve Land Administration Het Framework for Effective Land Administration (FELA) is ontwikkeld door de United Nations Expert Group on Land Administration and Management, een Expert Group opgericht door het VN Comité experts op gebied van het Global Geospatial Information Management (UN-GGIM) (de Zeeuw, Clutterbuck). Land is een gevoelig onderwerp dat een reden kan zijn voor conflicten tussen gemeenschappen en belanghebbenden (Abiodun). De complexe samenhang tussen land rechten en andere sectoren vereisen een goed beleid en richtlijnen. De 'Voluntary Guidelines on the Responsible Governance of Tenure of Land, Fisheries and Forests in the Context of National Food Security' (VGGT) is één van die richtlijnen, gericht op samenwerking tussen professionals en universiteiten en versterkt daarmee de rol van geomatics bij het aanpakken van landdegradatie, bodemerosie en woestijnvorming. Het belang van internationale standaardisatie neemt verder toe, vooral ISO 19152:2012, Land Administration Domain Model (LADM) (Lemmen) wordt gebruikt over de gehele wereld, van de Smart Village Development in Indonesië (Hernandi) tot het Multipurpose Cadastre in Colombia (Polania). Duurzaamheid en geomatics De Sustainable Development Goals (SDG's) maken een andere management aanpak noodzakelijk. Minstens acht van de zeventien doelstellingen houden rechtstreeks verband met landgerela- teerde zaken (Ravn-Christensen). Duurzaamheid is ook belangrijk voor waterbeheer. Niet alleen een stijgende waterstand, maar ook de waterkwaliteit is van groot belang in dit beheer. Het VN-milieu- programma heeft berekend dat elk jaar meer dan acht miljoen ton plastic in de oceanen terecht komt, een ondraaglijk probleem, dat hoognodig opgelost moet worden mede door de inzet van geomatics (Ironside). Slimme en open benaderingen Meerdere sessies gebruikten de term 'smart city' om een technologisch geavanceerde en duurzame stad (Grus) te beschrijven, die resulteert in een veerkrachtige en duurzame samenleving (Grubisic). Het belang van open data werd ook aangegeven, mede met als resultaat het bereiken van betere datakwaliteit. Verdere 'smart city' ontwikkelingen variëren van het gebruik van Augmented Reality-technologie in ruimtelijke planning (Reza Abdullah) tot het gebruik van twin cities, zoals in Zwolle (Grus). Een rode draad was het combineren van een gemeenschapsaanpak met slimme geomatics-technologie om de rol van de burger te versterken. E-learning De focus ligt op blended learning (hybride leren), waarbij een mix van face-to-face (F2F) en onlineleren wordt gebruikt om het geomatics- onderwijs te verbeteren (Mitchell, Groenedijk, Wich). Het belangrijkste doel is om de nieuwe generatie voor te bereiden om in dit techno logisch getransformeerde tijdperk te werken (Kalantari, Zablotskii, Roberts, Kingdon). Meerdere auteurs bespreken de ontwikkelingen met betrek king tot zogenaamde 'Professional Learning Com munities' in geomatics gericht op het bereiken van levenslang leren (Weifang Yang, Kariyono). De ervaringen van de afgelopen decennia laten zien dat om dit effectief te implementeren, lange- termijninvesteringen en een zorgvuldig ontwerp van de onderwijsmateriaal nodig zijn (Mitchell). De impact van de FIG Er is een breed scala aan technologie- en beleids aspecten gedocumenteerd. Eén ding is zeker: de nieuwe geomaticstechnologie die nu soms experi menteel is, zal een grote rol spelen bij het bereiken van de SDG-doelen. Dit illustreert het belang (en de verplichtingen) van de FIG-gemeenschap voor de maatschappij als geheel, waarbij Nederland op meerdere fronten een voortrekkersrol heeft. Tim Brouwer, Esri NL, bereikbaar via tim.brouwer2@gmail.com. Miia Koeva, ITC Universiteit Twente, bereikbaar via m.n.koeva@utwente.nl. Peter van Oosterom, TU Delft, bereikbaar via P.J.M.vanOosterom@tudelft.nl. Iris Theunisse, Esri NL, bereikbaar via iah.theunisse@gmail.com. Alleen de eerste auteur is genoemd, graag verwij zen we naar de proceedings www.fig.net/fig2020/ technical_program.htm. Dit artikel is een bewerkte versie van een eerder verschenen artikel op www.fig.net/fig2020/ articles/FIG2020_Smart_surveyors.htm.

Geo-Info | 2020 | | pagina 27