Veranderd perspectief in land- en waterbeheer FIG Subthema 2: Integrated Land Watermanagement In onze strijd tegen water hebben we in Nederland een lange traditie. Ons hoofddoel was lange tijd om ervoor te zorgen dat onze dijken en waterwerken sterk en hoog genoeg waren om het water tegen te houden. Maar tegenwoordig nemen we een bredere kijk op water- en landbeheer. Sommige van onze waterwerken hebben een negatief effect op de natuur. Steeds vaker willen we meerdere wensen combineren in het beheer van water en land. Roelof Keppel en Rik Wouters Figuur t - Maatregelen om de loop van de rivier te vergroten (bron: Rijkswaterstaat). 26 Geo-Info I 2020-4 Door Roel Luis, Marije Louwsma, Ook klimaatverandering heeft grote invloed op hoe we nu en in de toekomst moeten omgaan met de verschillende functies van land en water. De zee spiegel stijgt, we hebben extremere regenval, droogte en hogere temperaturen. Dit verandert onze kijk op en gebruik van land en water. Het combineren van alle gedeeltelijk tegen strijdige eisen voor onze omgeving is complex. Naast de vele eisen hebben we ook te maken met veel wetten, statuten, procedures en voorschriften voor ons land- en waterbeheer. Invoering Gelegen in de delta van de rivieren Maas en Rijn hebben we een lange traditie in land- en waterbeheer. Vanaf het allereerste begin was het belangrijkste doel om het risico op overstro mingen te verminderen en werden dammen en sluizen aangelegd om het waterpeil hoog genoeg te houden voor - grensoverschrijdend - verkeer op de rivieren landinwaarts. Daarnaast werd het natuurlijke verloop van de rivieren en hun meanderende natuur beperkt tot een statische rivierbedding. Omdat in 1995 en 1996 door extreem hoge lozingen in de hoofdrivier systemen de dijken bijna doorbraken en grote gebieden zouden overstromen, veranderde het perspectief op waterbeheer. In plaats van keer op keer de dijken te verhogen, introduceerde het nieuwe perspectief het idee om de rivier meer ruimte te geven. Door de rivierbedding te verbreden en de natuurlijke dynamiek binnen dit bredere riviersysteem opnieuw in te voeren, werd het risico op overstromingen verminderd terwijl de milieuwaarde toenam. Een speciaal planningsprogramma Ruimte voor de rivier werd opgezet om dit idee te verwezenlijken (zie figuur 1). Het iconische 'ruimtelijk plan Ooievaar' (H N S, 1986, [1]) introduceerde dit nieuwe perspectief voor de uiterwaarden langs de Waal. Een vergelijkbaar veranderend perspectief is te zien met betrekking tot waterbeheer in landelijke gebieden. In eerste instantie werden er ten behoeve van de landbouw drainagesystemen aangelegd en werden de grondwaterstanden in nattere gebieden laag gehouden. Door dergelijke ingrepen werd de periode verlengd waarin het land met machines bewerkbaar of voor vee toegankelijk is. Tegenwoordig wordt het nadeel van deze waterbeheerstrategie echter steeds zichtbaarder. Het permanent verlagen van de grondwaterstanden leidde tot verlies van biodi versiteit, bodemaantasting en bodemdaling in veengebieden. Tel daarbij op de langere periodes van droogte en de stortregens in de zomer en de noodzaak om de strategie op het platteland voor waterbeheer opnieuw te overdenken wordt duidelijk. Tegenwoordig wordt een uitgebrei der beeld gegeven van waterbeheer, om alle landgebruikstypen in landelijke gebieden op te vangen. De grondwaterspiegel moet passen bij zowel landbouw- als natuurbeschermingsgebie- den. Naast algemene maatregelen om het water gedurende een langere periode in het gebied vast te houden, zoals het meanderen van lokale beekjes, natuurlijke oevers of tijdelijke vijvers, worden er verschillende lokale maatregelen genomen om water op microniveau te beheer sen zoals lokale dammen van de landeigenaar zelf. Tegelijkertijd hebben we parallelle waterstro men aangelegd, voor een hogere capaciteit van de rivieren bij hoge afvoer. Leidend principe is het nemen van een samenhangend geheel van maatregelen op stroomgebiedniveau. Levwifng the fro&d D*c-ptnpfl( the summer bed '•V-LLcr Leweiririg perpendicular groynes and building allrictirtg groynes PCjfHjWeiing pyfaf If l«Mien High water chjiwi Removing obsl AcIfS

Geo-Info | 2020 | | pagina 28