II IP Referenties 2020-4 I Geo-Info 29 Het doel van de Value Creator is dan ook studenten en 'young professionals' voor te bereiden op complexe samenwerkingen die nodig zijn voor het behalen van de SDGs's (SDG 17). Duurzame steden Nauwkeurige en toegankelijke geo-informatie vormt de kern van inclusieve besluitvorming voor duurzame stedelijke ontwikkeling zoals aangegeven SDG 11. Om steden toekomst- bestendig te maken, moet aan verschillende voorwaarden worden voldaan. Betaalbare woningen, toegang tot groene ruimtes en openbaar vervoer, een goed stedelijk klimaat, energieopwekking uit hernieuwbare energiebronnen (SDG 7) zijn voorbeelden van stedelijke behoeften. Met de voorspel ling dat in 2030 vijf miljard mensen in steden wonen en de ecologische, maatschappelijke en economische uitdagingen die daarmee gepaard gaan, is een duurzaam beheer van stedelijk land nodig, waarin samenwerking en participatie centraal staan. Het proces van ontwerpen van duurzame steden vereist samenwerking tussen overheden en parti culiere instellingen op elk niveau (SDG 17), ondersteund door inzichten op basis van geo- informatie. Een heel mooi voorbeeld hiervan is de Kennis Data Hub Gezond Stedelijk Leven Utrecht [1]. Voor de gezondheid en het welzijn van de mensen in de stad, is het ontwikkelen en behouden van een gezonde leefomgeving van cruciaal belang. Een gezonde stedelijke leefomgeving levert bovendien een bijdrage aan actuele maatschappelijke vraagstuk ken, zoals de energietransitie en een veilige en duurzame voedselketen. Uitgangspunt van het Utrechtse onafhankelijke en open platform van publieke en private organisaties, is dat datagedreven (evidence based) kennis essentieel is bij het ontwikkelen van grens verleggende stedelijke concepten. De orga nisaties binnen de hub brengen beleidsin strumenten, innovatieve technologieën, data, infrastructurele planvorming en kennis over gedrag en gezondheid, bijeen. Voorbeelden van Utrechtse initiatieven zijn Digital Twin, luchtkwaliteitsmetingen, en realtime omge vingsbeleid. Publiek-Private samenwerking Samenwerken komt als overkoepelend thema (SDG 17) terug als voorwaarde voor het bevorderen van duurzame ontwikkeling. Veel geplande bijdragen aan de FIG2020 delen ervaringen over zogenaamde 'partnerships', variërend in context, vorm en met een breed Figuur 2 - Public Private Partnerships (bron: Soren Brandt Pedersen). gedeelde belangen om innovatie en imple mentatiekracht te versterken. De ontwikkeling van nieuwe oplossingen en talent maakt klimaatadaptatie betaalbaar en genereert een nieuwe economie. Nog belangrijker is het verbinden van de professionals met lokale gemeenschappen. Ze kunnen voor elkaar van groot belang zijn. Het verzamelen en gebrui ken van gegevens gaat hand in hand met het betrekken van gemeenschappen bij klimaat adaptatie. In demonstratiedelta IJssel-Vecht implementeert de Campus citizen science in verschillende projecten. Het is het begin van een nieuwe aanpak om samen te werken met lokale gemeenschappen. scala aan actoren. Eens te meer wordt duidelijk dat door gebruik te maken van elkaars sterke punten, je sneller kan bijdragen aan land rechten voor iedereen en het behalen van de SDGs. Eén van de meest aansprekende internationale voorbeelden is het Multi-Sided Platform van GLTN. Hier worden verbindin gen gelegd en wordt kennis uitgewisseld op strategisch en operationeel niveau met zowel top-down en bottom-up initiatieven. Dit is van cruciaal belang om de wereldwijde agenda over landgerelateerde thema's te sturen. Terwijl dit voorbeeld op het interna tionale FIG-podium gezien wordt gezien als een inspirerende Publiek-Private Partnership (PPP), hoeven we dichterbij huis ook niet ver te zoeken om inspirerende samenwerkingen in de geo-sector te vinden. Een Nederlands voorbeeld is Stichting Climate Campus. Climate Campus Deltaland Nederland staat voor grote ruimte lijke opgaven zoals klimaatadaptatie. Stichting Climate Campus Zwolle [2] verbindt (netwerk) partners, ideeën, projecten en budgetten op basis van gemeenschappelijke doelen en Zijn we klaar voor de toekomst? Nog tien jaar om de ambities van de SDG's in gang te zetten. De geo-informatiesector speelt een belangrijke rol in het behalen van de doe len. Nu is het tijd om vooruit te kijken en ons beleid, onze samenwerkingen en ons handelen af te stemmen op het behalen van de SDG's. Dit vraagt om bewust nadenken, handelen, delen en visualiseren hoe ons dagelijks werk, op lokaal, nationaal en mondiaal niveau, kan bijdragen aan een duurzamere wereld. [1] www.datakennishubgsl.nl/ [2] www.climate-campus.nl/ Simone Emens, Trainee Kadaster en FIG Young Surveyors Local Representative, Simone. Emens@kadaster.nl. Paula Dijkstra, Co-Conference Director FIG Working Week 2021 en Hoofd Kadaster International a.i., Paula.Dijkstra@kadaster.nl. Chrit Lemmen, Professor in Land Information Modeling aan de Universiteit Twente/ITC en geodetisch adviseur bij Kadaster International, Chrit.Lemmen@kadaster.nl. F&tMtrd CölYdÊWrtfrtin tas&f tin ffo rctt tind tftids tif tin mdrrtcfrrtf tirtftf nrlflirtin £0wuw?n tftidfa linuf Sfcdfecf i'nïimfi Figuur3 - Climate Campus netwerk (bron: Renate Postma en Liesbeth Rijsdijk).

Geo-Info | 2020 | | pagina 31