II g steeds t ov IP 2020-4 I Geo-Info 31 attractiviteit van locaties en bevolkingsstatistie ken van een stad. Smog Voor deze casus hebben we gekozen voor Warschau. De Poolse hoofdstad groeit snel. Meer dan 50% van de bewoners kiest dagelijks voor het ov en van hen beoordeelt 87% het ov positief. Warschau heeft te maken met luchtverontreiniging en worstelt met smog veroorzaakt door wegtransport. We hebben het stedelijk gebied van Warschau geprojecteerd op een raster met een reso lutie van 1 km, leidend tot 601 meetpunten. Voor ieder meetpunt hebben we de afstand, reistijd en reissnelheid berekend tot de andere 600 punten. We hebben reistijden bepaald voor reizen te voet, met de fiets, met de auto en met het ov. We gebruikten vijf vertrektij den per dag. Het aantal bewoners per cel in meer verschil. hetzelfde raster hebben we verkregen van het Poolse Centraal Bureau voor de Statistiek. Voor data met betrekking tot landgebruik gebruik ten we de BDOT database met gedetailleerde beschrijvingen van topografische objecten. Voor het hele stedelijk gebied van Warschau hebben we de analyses uitgevoerd van attractiviteit, reistijd, reissnelheid en potentiële toegankelijkheid. De resultaten van de analy ses hebben we weergegeven op kaarten. Auto grootste voordelen De auto is het meest efficiënte vervoersmiddel. In bijgaande figuur geven donkere cellen in de kaart aan waar de auto het wint van het ov. Dit blijkt duidelijk uit de reistijden, de gemid delde snelheid en de potentiële toegankelijk heid. De auto heeft de grootste voordelen in de stadsdelen rond het centrum. De fiets komt op de tweede plaats als efficiënt vervoersmiddel en doet het beter dan het ov, zie figuur 1 links. De fiets heeft de grootste voordelen in het cen trum. Het potentieel van vervoer per fiets wordt geïllustreerd door het succes van Veturilo, het vijfde grootste fietsverhuursysteem in Europa. De metro en trein hebben de grootste posi tieve invloed op reistijden per ov. Het voordeel van de metro: snelheid en hoge frequentie, nadeel: Warschau heeft slechts twee metrolij nen. De stad heeft vier snelle stadsspoorlijnen (SKM) die geïntegreerd zijn in het stedelijk ov-systeem en goede verbindingen met de voorsteden bieden. Het nadeel van SKM is de lage frequentie van de treinen. Openbaar vervoer attractiever maken Het doel van ons onderzoek is te laten zien of stadsvervoer geoptimaliseerd is met betrekking tot spreiding van de bevolking en attractiviteit van bestemmingen. Onze analyses tonen de delen van een stad waar veel mensen wonen maar het ov niet goed geregeld is. Ze laten ook zien of het ov zo geregeld is dat het autogebruik afneemt. Met name tonen we de locaties in de stad waar het niet voordelig is het ov te gebruiken omdat de auto meestal sneller is. Deze informatie kan gebruikt worden voor het aanpassen of aanleggen van ov-lijnen die de grootste aantallen potentiële reizigers bedienen. Onze resultaten laten een gebrek aan correlatie zien tussen reissnelheid en bevolkingsdicht heid in een gebied. Om het openbaar vervoer attractiever te maken moet de reissnelheid worden vergroot, met name in dichtbevolkte stadsdelen. Uitbreiding van metro, stadsrail, tram en busbanen kan hierin helpen. Busbanen verhogen de snelheid van de bus en verlagen de snelheid van de auto, waardoor de snelheid van beide dichter bij elkaar komt. Toepassing in Nederland Ons onderzoek onderstreept het belang van multi-aspectanalyse voor de duurzame planning van stedelijk vervoer. Onze methode verenigt technieken voor ruimtelijke analyse met statis tische technieken en kartografische visualisatie. De resultaten van Warschau kunnen mogelijk toegepast worden op Amsterdam. Er zijn immers veel overeenkomsten: allebei hoofd steden met woonregio's aan de rand van de stad, ze kennen woon-werkverkeerproblemen en beschikken over waterwegen die de stad verdelen en het verkeer bemoeilijken. Zoals in elke grote stad zijn er fileproblemen en wordt er geprobeerd deze te verminderen door innovatie en uitbreiding van het openbaar vervoer. Onze aanpak kan natuurlijk ook opnieuw toege past worden op Nederlandse steden. De data zijn meest voorhanden en de analyses zijn niet erg kostbaar. De multi-aspectanalyse laat de effectiviteit van verschillende vervoersmiddelen in een stad zien en de punten waar het ov verbeterd moet worden om de stad aantrekke lijker te maken en de aansluiting van stadsdelen op het ov te verbeteren. De resultaten van onze analyses kunnen gebruikt worden voor vergelijking met simulatiestudies ten behoeve van aanpassing van het ov. Referentie Dit artikel is een samenvatting van Mosciska et al., 2019. Transport Accessibility of Warsaw: A Case Study. In: Sustainability 2019, 11, 5536, doi.org/10.3390/su11195536. Anna Wilbik, Department of Data Science and Knowledge Engineering, Universiteit Maastricht (voorheen Faculteit Industrial Engineering Innovation Sciences, TU Eindhoven), a.wilbik@maastrichtuniversity.nl Albina Mosciska, Faculty of Civil Engineering and Geodesy, Military University of Technology, 00-908 Warsaw, Poland Krzysztof Pokonieczny, Faculty of Civil Engineering and Geodesy, Military University of Technology, 00-908 Warsaw, Poland Jakub Wabihski, Faculty of Civil Engineering and Geodesy, Military University of Technology, 00-908 Warsaw, Poland Paul Grefen, Faculteit Industrial Engineering Innovation Sciences, TU Eindhoven, p.w.p.j.grefen@tue.nl. Targiwefc Reifibdrtóvi Sgttnn Pratja ftJudnre Waiver Fiitcncul JccEsaihilH} diMwcnce (jf Public ifruupcn «4 Mjln ro*h SttAHhitry IKhb CÜ Wniw, dharios r~Yiilflli KHxi

Geo-Info | 2020 | | pagina 33