Ontbossing tegengaan met FIG Zonder bos geen leven. Bossen zorgen voor schoon water, voedsel, zuurstof, medicijnen en ze vormen een thuis voor miljoenen planten, dieren en mensen. Toch verdwijnen ze in alarmerend tempo. Ontbossing is zelfs één van de grootste bedreigingen voor de natuur. Voor het Wereld Natuur Fonds (WWF) is het nog steeds een enorme uitdaging om daartegen te strijden. Maar stel dat we kunnen voorspellen wanneer het bos illegaal gekapt gaat worden? Dan kunnen we op tijd ingrijpen. Of ontbossing zelfs voorkomen. 32 Geo-Info I 2020-4 Door Marloes van Luijk De cijfers liegen er niet om: ontbossing is een groot en wereldwijd probleem. Sinds 1990 is er 178 miljoen hectare bos verloren gegaan (FAO, 2020). Dat heeft enorme gevolgen voor meer dan 100.000 diersoorten zoals bosoli- fanten, orang-oetans, jaguars en neushoorns. Ook zorgt ontbossing voor ongeveer 10% van de totale uitstoot van broeikasgas. Een groot deel daarvan komt door illegale kap (FAO, 2018). Daarnaast kan ontbossing het patroon van regenval behoorlijk in de war brengen, wat voor meer droogte of juist overstromin gen zorgt. Daar worden miljoenen mensen in hun dagelijks leven direct door geraakt. Waarschuwing Ontbossing moeten we tegengaan, te begin nen met wat er illegaal gekapt wordt. Daar bestaan al verschillende technische program ma's en modellen voor. Zo'n systeem geeft een waarschuwing als het kappen van bomen begint. Maar jammer genoeg is het dan eigenlijk al te laat. Ook worden de bestaande systemen gehinderd door bewolking en zijn ze vaak niet vanaf het begin af aan samen met alle stakeholders, zoals lokale overheden en bevolking, ontwikkeld. Ontbossing voorspellen "We werken al met een aantal applicaties. Maar een model dat kan voorspellen en een vroege waarschuwing kan afgeven bestaat eigenlijk nog niet", aldus Harris Simanjuntak, Hoofd Subdirectie Controle Ruimtegebruik van het Indonesische Ministerie van Ruimte lijke Ordening. Daarom werkt WWF aan een model dat illegale ontbossing kan voorspel len vóórdat het bos tegen de vlakte gaat. Dat doen we samen met overheden, lokale bevolking en de private sector. Dit nieuwe model heet een Early Warning System (EWS). Het beslaat het gehele proces rondom illegale houtkap, van ruwe data en voorspel lingen tot het in actie komen en handhaven van de wet." Satellietbeelden en big data Jorn Dallinga is projectleider EWS bij WWF en licht toe hoe het systeem werkt. "De basis wordt gevormd door te leren van radarsatel- lietbeelden die ontbossing en achteruitgang van bos in het verleden laten zien. We werken daarbij met de nieuwste radartechnologie die elke twaalf dagen verandering kan waar nemen." Het systeem combineert dat met andere datasets, zoals geografische 'big data' die voorspellende aanwijzingen voor ontbos sing geeft. "Bijvoorbeeld als er ergens een weg wordt aangelegd, dan zou het kunnen dat dit een toegangsroute wordt voor machines die bomen gaan omzagen. Ook de overgang van het droge naar het regenseizoen, grondsoor ten of de mate van bebouwing heeft impact op ontbossing. Deze 'data sourcing'-stap zorgt voor de input voor het model", vertelt Jorn. Risicokaarten Uit de combinatie van satellietbeelden en menselijke activiteit rolt een overzicht van welke bosgebieden de komende zes maan den verhoogd risico op ontbossing lopen. Jorn: "Deze genoemde risicokaarten geven aan welke voorspellingen prioriteit hebben, zoals of de voorspelde ontbossing verwacht legaal of illegaal is en wat de waarde is van het betreffende bos (een hoge biodiversiteit bijvoorbeeld). De risicokaarten met voor spellingen worden momenteel maandelijks ge-update." In actie "Dreigt er een stuk bos illegaal gekapt te wor den? Dan komen onder andere politie, park wachters en lokale gemeenschappen in actie. Dit plaatselijke team onderzoekt de meldingen in het veld en treedt op als dat nodig is. Om de modellering en waarschuwingen goed met elkaar te blijven verbinden, wordt de impact van alle interventies continu gemonitord en

Geo-Info | 2020 | | pagina 34