gevingswet' gaat helpen Prcject Project- Project- to ca rie locatie locatie Priolect- locatie locatie 2020-4 I Geo-Info 39 de business rule engine van de DSO-LV niet in aanmerking genomen. Hiervoor wordt door de regelmaker een uitvoeringsregel geo-verwijzing opgesteld in de toepasbare regels. De business rule engine kan daarmee afleiden of toepasbare regels relevant zijn op een specifieke projectlocatie. Dus in het geval de projectlocatie de locatie van de regel raakt, is deze regel relevant. Als bijvoorbeeld een juridische regel stelt dat het verboden is om een tankstation te exploiteren in een gebied met een woonfunctie, kan dit feit automatisch worden gebruikt door de toepasbare regel. Dit werkt via de locatie die aan de juridische regel is gekoppeld. Het is dan niet nodig om de gebruiker te vragen of hij zijn activiteit zal uitvoeren in een gebied met een woonfunc tie, het systeem weet dat al. Toepasbare regels In het Omgevingsloket kan een initiatiefne mer een locatie aangeven via een adres, een kadastraal nummer, een puntlocatie of via het tekenen van een vlak. Het wordt interessant als de initiatiefnemer een vlak heeft aangegeven als projectlocatie. Een puntlocatie zal immers altijd wel of niet binnen de locatie van de toepasbare regel vallen, bij een vlaklocatie hoeft dit niet het geval te zijn. De vraag die het systeem probeert af te leiden in het voorbeeld van figuur 2 is: 'Gaat u een tankstation starten in een gebied met een woonfunctie?' De uitdaging is wanneer het aangegeven vlak slechts een deel van de loca tie van de regel raakt. Drie mogelijke situaties kunnen zich voordoen: In de eerste situatie (links) raakt de locatie van de initiatiefnemer de locatie van de juridische regel niet en dus ook niet de locatie van de toepasbare regel. Dit betekent dat deze regel niet relevant is voor de eindgebruiker. De busi ness rule engine beantwoordt de vraag auto matisch met 'nee' en in het Omgevingsloket wordt de vraag niet getoond. De tweede situ atie (midden) is ook vrij eenvoudig. De locatie van de initiatiefnemer ligt volledig binnen de locatie van de juridische regel. Het systeem vult het antwoord op de toepasbare regel vooraf in met 'ja' en het Omgevingsloket toont de vraag met het vooraf ingevulde antwoord. De derde combinatie (rechts) is de meest inte- Figuur 2 - Combinatie van een locatie van het initiatief en het locatieobject woonfunctie. Project- P'üiect- Locatie van het tankstation Figuur3 - Voorbeeld van de mogelijke locatie van het tankstation. ressante. In dit geval overlapt de locatie van de initiatiefnemer gedeeltelijk de locatie van de juridische regel. Daarom is het antwoord dat door de business rule engine afgeleid wordt 'gedeeltelijk'. In veel gevallen is de door de gebruiker getekende locatie het gebied waar het project als geheel zal worden uitgevoerd. De locatie van een specifieke activiteit als onderdeel van dat project is meestal veel kleiner. Als het systeem het antwoord vooraf heeft ingevuld met 'gedeeltelijk', heeft de eindgebruiker de mogelijkheid om het ant woord te wijzigen. Dit gewijzigde antwoord wordt vervolgens gebruikt door de business rule engine. In de toepasbare regels kan door de regelmaker het antwoord op de geo-verwijzing gebruikt worden om naar de gewenste conclusie toe te redeneren (Rijkswaterstaat STTR, 2020). Met behulp van de machineleesbare juridische teksten, het delen van geo-informatie tussen juridische en toepasbare regels en met behulp van geautomatiseerde beslissingen, zal DSO- LV burgers en bedrijven in staat stellen de haalbaarheid van hun initiatieven te bepalen en hen vervolgens met minimale inspanning door het aanvraagproces te leiden. Meer informatie Dit artikel is een samenvatting van een Engels talig paper geschreven voor de working week van de 'International Federation of Surveyors'. Zie voor meer informatie over de Omgevings- wet en het DSO de website www.aandeslag- metdeomgevingswet.nl. Documentatie over de standaarden STOP en STTR is te vinden op de website aandeslagmetdeomgevingswet.nl/ digitaal-stelsel/aansluiten/standaarden/ Informatie over de DMN standaard is te vinden op de website www.omg.org/dmn/ Referentie [1] Smart Combination of Legal Rules and Geo-Information to Support Spatial Development Projects. Vincent van Dijk is product owner Toepasbare regels Uitvoeren (DSO) bij Rijkswaterstaat en is bereikbaar via Vincent.van.dijk@rws.nl. Rick Bleeker is product owner Gebruikerstoepas singen (DSO) bij Rijkswaterstaat en is bereikbaar via rick.bleeker@rws.nl.

Geo-Info | 2020 | | pagina 41