Monografie 'Landmeters en Ruilverkaveling' beschikbaar Landmeters en Boek II Stichting De Hollandse Cirkel publiceert Geodetische Monografie Nr. 5 Grenzen soms 'uit de kunst'. 48 I Geo-Info I 2020-4 Paul van der Molen en Martin Wubbe Het is mij een genoegen de publicatie 'Landmeters en Ruilverkaveling' te kunnen aankondigen, nummer 5 in de reeks Geodetisch-Historische Monogra fieën. Deze monografie beschrijft de geschiedenis van loo jaar ruilverkavelen en de betrokkenheid van landmeters daarbij. Het begin was de eerste vrijwillige kavelruil 'Ballumer Mieden' op Ameland in 1916. Het rapport behandelt hoe door de jaren heen vanuit de samenleving tegen de ruilverkave ling werd aangekeken, hoe zich dit vertaalde in wetgeving waarin de doelstelling steeds verder werd verruimd, en welke invloed dit had op de gereed schapskist van de ruilverkavelings-landmeter door de jaren heen. Tal van ruilverkavelingsprojecten komen aan de orde. Deze zeer leesbare monografie ver meldt weliswaar dat vanuit natuur- en landschaps kringen vaak negatief over ruilverkaveling werd gedacht, maar noemt ook de sociaal-economische verheffing van het platteland, die in honderd jaar tot stand kwam. De monografie bevat een internati onale vergelijking en een beknopte beschouwing over de toekomst van het ruilverkavelingsinstru ment in de huidige tijdgeest van crises. Ook is een samenvatting in het Engels toegevoegd. Auteurs zijn Martin Wubbe (tevens projectleider) en Paul van der Molen en het boek is mede tot stand gekomen door tal van collega's die geïnterviewd zijn, tekstfragmen ten hebben aangeleverd en hebben meegelezen. Het Kadaster stelde genereus Peter Donderwinkel ter beschikking voor lay-out en opmaak. Roel Nicolai, voorzitter stichting De Hollandse Cirkel Het is eindelijk zo ver. De Geodetische Monografie Nr. 5 over 'Landmeters en Ruilverkaveling' is nu gepubliceerd als PDF op de website van Stichting De Hol landse Cirkel: www.hollandsecirkel.nl/ documentatiecentrum/g-h-monografieen). Stichting De Hollandse Cirkel stelt de PDF via de website gratis ter beschikking voor een ieder die er kennis van wil nemen. Het werk is 232 pagina's dik en bevat tal loze kaarten en (kleuren)foto's. Naast het beschikbaar stellen van de PDF hebben we ons voorgenomen het boek in een beperkte oplage in eigen beheer bij een drukkerij in Groningen te laten drukken. De kostprijs inclusief verzen ding is 29,95 euro per stuk. Het gaat om een hardcover boek, in kleur, dubbelzij dig bedrukt, cover in matkleur. Wilt u een dergelijk gedrukt exemplaar hebben, dan kunt u dat aangeven bij pvdmolenoi@hetnet.nl. Na inventarisatie plaatsen wij de bestelling en bij gereed komen ontvangt u een exemplaar plus factuur. Wat u qua tekst zult aantreffen is identiek aan de PDF op de website. Heeft u belangstelling voor het boek, reageer dan vóór i oktober a.s. Grenzen worden buiten meer niet dan wel fysiek aangegeven. Het Utrechtse Dom plein kent vele soorten verborgen grenzen. Twee zichtbare lijken nu aandacht te vra gen. Het plein wordt aan drie kanten omgeven door brede, moderne, roestvrijstalen grensmar- keringen die in het plaveisel zijn aangebracht. Er lijken juist heel oude grenzen op aangeven en... één grens waar elk kwartier een lichte nevel uit opstijgt en bij duisternis groen licht dat doet. In dat opzicht is het dus al een unieke grens. De gleufmarkeringen geven 1:1 aan waar vroeger de muren van het Romeinse castel- lum lagen. Op het staal zijn bovendien schaal- loze schetsen van de grenzen (limes) van het Romeinse Rijk weergegeven, want. die lagen daar niet. Is het ook voor de jongens op de foto zodoende een ingewikkelde dubbele grens? OKRA Landschapsarchitecten (Utrecht) was met het kunstproject in 2005 begonnen. 'Bijzonder kunstwerk Domplein na meer dan tien jaar voltooid', zo kopte het Algemeen Dagblad van 4 december 2017. Geo-Info besteedde nog heel geen aandacht aan deze uitzetting van oude grenzen. Adri den Boer, redacteur ii ïïxk't 1 is llc 1 1H.) j iiii r rui kvrka* fit1! i

Geo-Info | 2020 | | pagina 50