Data Science met Mobile M Mobile Mapping is het proces van inwinnen van ruimtelijke data door gebruik te maken van een voertuig uitgerust met GPS, fotografie, LIDAR, laser en/of radarsensoren. Mobile Mapping maakt het mogelijk om rijdend in het verkeer de weg en de naaste omgeving in kaart te brengen. Een rit met de auto levert de volgende data op: positie van de auto, 360 graden foto's en een 3D-puntenwolk. 4 Geo-Info I 2020-4 Wat is Mobile Mapping? Door Jelle Pot De Streetmapper (Mobile Mapping systeem van Geomaat, zie figuur i) is een systeem dat verschillende sensoren bevat: GPS IMU (Inertial Measurement Unit), fotografie en laserscanner (LIDAR). De IMU bepaalt 250 maal per seconde de positie van de auto (roll, pitch en heading, vergelijkbaar met een gyroscoop in een vliegtuig). Het systeem kan op verschil lende soorten voertuigen worden bevestigd. Figuur 1 - Streetmapper. Puntenwolk Een punt in de 3D-puntenwolk wordt berekend door de positie van de auto en de afstand die een laserstraal heeft afgelegd (waar de laserstraal dus wordt weerkaatst) te bepalen. Een punt heeft dus een X, Y, Z-coördinaat en een intensiteit (mate van reflectie van de lichtstraal) als attribuutwaardes. Door verdere ontwikkeling van het systeem is het mogelijk om steeds nauwkeuriger een RGB- waarde aan een punt als attribuut toe te voegen. Zo kunnen ook puntenwolken die kleurwaardes bevatten worden gemaakt. Een rit met het sys teem kan een puntenwolk opleveren van miljoe nen tot miljarden punten. Met de 3D-puntenwolk en 360 graden foto's kan de omgeving zeer nauw keurig in kaart worden gebracht. Uit deze enorme dataset (miljoenen tot miljarden punten), die door één rit met de auto gegenereerd wordt, moet vaak nog bruikbare informatie worden gehaald. Ontwikkeling van de puntenwolk Puntenwolken kunnen dus zeer grote bestanden worden. Vijftien jaar geleden hadden computers nog geen grote opslagcapaciteit en konden netwerken deze grote hoeveelheden data niet verwerken. Alleen heel specifieke software kon de grote puntenwolken inladen. Dit is de afgelopen tien jaar sterk veranderd. Een voor beeld hiervan is de ontwikkeling om zo veel mogelijk bewerkingen aan de puntenwolk te parallelliseren. Door bewerkingen die voorheen serieel werden uitgevoerd, parallel uit te voeren Met Mobile Mapping worden grote hoeveelheden ruimtelijke data (3D-pun- tenwolken, foto's, sensor data) inge wonnen. Het omzetten naar bruikbare informatie, denk aan verkeersborden, wegmarkeringen, kantverharding etc., gaat nu nog veelal handmatig. Welke mogelijkheden bieden Data Science technieken als Deep Learning om deze geautomatiseerd uit 3D-puntenwolken te halen? De ervaringen met het Mobile Mappingsysteem van Geomaat, de Streetmapper, worden gebruikt om de ontwikkelingen te beschrijven. zijn enorme tijdswinsten te halen. Tegenwoordig is de rekenkracht van computers sterk toegeno men waardoor puntenwolken steeds toeganke lijker worden. Bovendien is de opslag van grote datasets verbeterd en komen er langzaam meer cloudoplossingen om puntenwolken te bewer ken. Het bekijken en muteren van puntenwolken kan met verschillende software worden gedaan. Op dit moment is er een razendsnelle ontwikke ling gaande om snel de benodigde informatie uit puntenwolken te halen. Feature extractie uit de puntenwolk De benodigde informatie (features) uit de pun tenwolken halen blijkt een lastige taak voor orga nisaties die deze informatie willen gebruiken. In het verleden was een 3D-puntenwolk vooral een tussenproduct. Features halen uit de puntenwolk was (en is) veelal handmatig en specialistisch werk. Met CAD-programma's worden 3D-lijnen en/of punten getekend om features in de puntenwolk om te zetten naar vectoren (zie figuur 2). Dat is altijd een kostbaar en tijdrovend proces geweest. Een volgende stap is dan ook het automatiseren van dit werkproces ter ondersteuning van het handmatig uitwerken. En verdere realisatie van kostenbesparing wordt ook gevonden door dit werk uit te besteden naar de lageloonlanden. Of dit een wenselijke ontwikkeling is, laat ik nu in het midden. Verdere automatisering van het extraheren van features lijkt echter een logische volgende stap, mede door de toegenomen rekenkracht van computers. Automatisering van feature extractie Sinds 2011 ontwikkelt Geomaat in samenwer king met TNO software die features uit de puntenwolk haalt. De eerste automatiserings-

Geo-Info | 2020 | | pagina 6