apping 2020-4 I Geo-Info slag vond plaats door de gemakkelijkste en de meeste herkenbare features uit de puntenwolk te halen. Op basis van herhalende patronen gecombineerd met de al aanwezige attributen in de puntenwolk (X, Y, Z en intensiteit) is software ontwikkeld om automatisch features uit de puntenwolk te halen. Eerst is In 2011 is software ontwikkeld dat de extractie van belijning automatiseert. Hierbij wordt gebruik gemaakt van contrastverschillen tussen de wegmarkering en het asfalt (mate van intensiteit van het punt). Vervolgens is in 2013 software ontwikkeld waarmee de geleiderail voor een groot gedeelte automatisch uit de puntenwolken gehaald kan worden. Daarbij is de unieke en constante vorm van de geleide- rail gebruikt. In 2016 is op basis van clustering van punten software ontwikkeld om rondvor- mige objecten te kunnen detecteren. Hierbij moest nog wel handmatig het gevonden object worden voorzien van de juiste code. Helaas bleef door de hoge 'false positive rate' van de software nog behoorlijk wat handma tig werk over. 2018 markeert het begin van de ontwikkeling van detectie software om 2D- en 3D-objecten te kunnen extraheren. Op dit moment ligt de focus op automatische extractie van 3D-objecten uit de puntenwolk. De eerste ontwikkeling van Deep Learning Met Mobile Mapping wordt bijzonder veel digi tale data binnengehaald. Het ligt dan ook voor de hand om zelflerende algoritmes te gebruiken bij het verder automatiseren van extracten van features uit puntenwolken. In ons geval zijn we begonnen met de extractie van pijlen op de weg uit de puntenwolk. Dit hebben we gedaan door puntenwolken om te zetten naar 2D-afbeeldin- gen. Objectdetectie op 2D-afbeeldingen is inmid dels al ver doorontwikkeld en deze kennis is goed te gebruiken om de pijlen te kunnen detecteren. Ervaringen met de ontwikkeling Om pijlen in de puntenwolk te kunnen detec teren zijn er twee uitdagingen: het vinden van de locatie van de pijl en het juist classificeren van de gevonden pijl (classificatieprobleem). Voorbeelden van Deep Learning-modellen voor objectdetectie zijn vormen van CNN's (Convolutional Neural Networks), YOLO (You Only Look Once) en SSD (Single Shot Detec tor). In ons geval is een keuze gemaakt voor het SSD-model. Het voordeel van dit model is dat het gebalanceerd is qua nauwkeurig- Figuur2 - Vectoriseren. Figuur3 - Bounding boxes.

Geo-Info | 2020 | | pagina 7