Landbouwmachinedata en geo Geo-informatie is overal of in ieder geval dringt het steeds verder door in allerlei bedrijfstakken. Ook in het agrodomein wordt geo steeds meer toegepast. Het was één van de redenen om in 2018 een themanummer uit te brengen [1]. Geo-informatie in de landbouw wordt o.a. toegepast voor de bedrijfsvoering en de uitwisseling met de overheid en keten partners. Machines in de landbouw hebben een belangrijke relatie met geo- informatie. Geo-lnfo 2020-6 Door Inge La Rivière Een GPS op de trekker is inmiddels redelijk ingeburgerd. Een nog relatief kleine groep boeren maakt gebruik van precisielandbouw- technieken zoals taakkaarten. Hierbij wordt een perceel onderverdeelt in zones die een verschillende behandeling krijgen. Er wordt zelfs plaats- en plantspecifiek gewerkt. De precisietechnieken vragen om gedetail leerde informatie die meer en meer beschik baar is. Elke paar jaar neemt de detaillering van de data in satellietportalen toe. Drones worden ingezet voor maatwerk en machines uitgerust met sensoren. Figuuri - Taakkaart waarin van licht- naar donker blauw de spreiding in de dosering wordt weergeven. Informatie voor de taakkaart wordt als geo-for- maat(Esri Shape) ofspecifiek machineformaat zoals ISOBUS (XML en Binaire data) ingelezen in de terminal van de machine. Wanneer een machine(combinatie) over het perceel rijdt kan bij de uitvoering (van een taakkaart) data weg geschreven worden. Deze vastlegging van data wordt de As Applied Map genoemd. Naast de locatie, tijdstip en de toepassing worden veelal ook andere gegevens weggeschreven. Figuur 2-As applied map dosering. Zie figuur 2 voor een voorbeeld map behorend bij de taakkaart uit figuur i. GLB-regelingen Bij een subsidieaanvraag vanuit het GLB (Gemeen schappelijk Landbouwbeleid), staat de ligging van het (gewas)perceel centraal. Deze liggingen worden jaarlijks in mei opgegeven. Wanneer een perceel voor strokenteelt wordt opgesplitst of wanneer een akkerrand wordt afgebakend, worden aparte gewaspercelen ingetekend. Voor een aantal GLB-regelingen zijn er voorwaar des gesteld om de grond voor de regeling te laten meetellen,zoals bepaalde landbouwactiviteiten ondernemen als maaien, beweiden, of het bezit ten van een vanggewas gedurende een minimale periode. Voor de monitoring gebruikt de overheid data uit de satellietportalen aangevuld met inspecties op locatie. Door informatie te gebruiken uit satellietportalen, wil men het aantal inspecties beperken. Om te bepalen of de activiteiten plaats hebben gevonden, schiet de satellietmonitoring te kort. Machinedata worden gezien als bron die uitkomst biedt. Perceel data De data die per perceel beschikbaar zijn, is enorm, neemt dagelijks toe en is verspreid over portalen. De overheid,bedrijfsmanagementsys- teem, machinedata-cloudportaal zijn een paar van die portalen waar de data te vinden zijn. De AgroDataCube [2] is een portaal die zich richt op open data en maakt deze per perceel en in tijdreeksen beschikbaar. Met al die datastromen naar portalen speelt ook de vraag over het eigenaarschap. Het eigenaar schap ligt niet altijd bij de boer als eigenaar of gebruiker van het perceel. Zelfs als de data door de boer of in de boers opdracht verzameld zijn, kan het zijn dat de boer niet de eigenaar is. Daarom zijn er ook initiatieven van boeren om de dataverzameling in eigen beheer te nemen. Met al die beschikbare data zijn er ook steeds meer (nieuwe) organisaties die waarde aan de beschikbare data toevoegen en (betaalde) diensten beschikbaar stellen om deze afgeleide data te gebruiken. Kijkend naar een perceel in de Groen monitor van Wageningen University and Research (zie figuur 3 en [3]) valt te zien dat uit een NVDI-tijdreeks (Normalized Difference Vegetation Index, vegetatie-index uit remote

Geo-Info | 2020 | | pagina 10