De kracht van Beeldmater Interview Programmamanager Beeldmateriaal Erik Nobbe: "ledereen kan vanaf maart 2021 gefa seerd luchtfoto's via open data verkrijgen" Luchtfoto van Nederland via open data beschikbaar Eik jaar worden er in opdracht van landelijke en regionale partijen luchtfoto's van Nederland gemaakt. De luchtfoto's hebben verschillende doeleinden. Het samenwerkingsverband Beeldmateriaal biedt voor een groot aantal van deze gebruiksdoeleinden luchtfoto's van heel Nederland door deze via open data beschikbaar te stellen. Het resultaat; één landsdekkende luchtfoto met een grond pixel resolutie van 7,5 cm. Verbeterpunten van BMs 10 Geo-Info I 2020-6 Interview door Eva Dalebout Van half februari tot eind april vliegen surveyvliegtuigen over heel Nederland. In het zogeheten bladloze seizoen brengen ze elk detail van Nederland in kaart. Deze luchtfoto's zijn noodzakelijk voor de bedrijfsvoering bin nen heel veel organisaties. Enkele voorbeel den. Waterschappen willen kunnen zien of er sloten zijn gedempt. Gemeenten willen zicht hebben op de illegale opbouw van dakkap- pellen. De politie wil een reëel beeld hebben van de situatie in geval van een interventie. En Defensie wil de aanwezigheid en hoogte van bomen weten voor de obstakel database van Nederland. Tot op dit moment worden luchtfoto's gemaakt in opdracht van zowel verschillende landelijke als lokale partijen. Los van elkaar worden dezelfde gebieden meerdere keren gefotografeerd, vaak met een verschil in reso lutie. Deze dubbele inwinning is noodzakelijk omdat verschillende eisen en wensen nog niet verenigbaar zijn in één project. Die verschillen spitsen zich toe op kwaliteiten levertijd. Om te komen tot een uniform beeld stelt het programma Beeldmateriaal (BMs), uitgevoerd door Het Waterschapshuis, vanaf maart 2021 gefaseerd luchtfoto's met een grondpixelre solutie van 7,5 cm via open data beschikbaar voor iedereen. Wat is het samenwerkingsverband Beeldmateriaal? Beeldmateriaal is een samenwerkingsproject dat wordt uitgevoerd in opdracht van het Gl-beraad en loopt sinds 2011. Een groot aantal partijen neemt hierin deel: zes ministeries, het Kadaster, provincies, waterschappen, ProRail BM5 heeft in alle opzichten een ontwik- keling doorgemaakt ten opzichte van BM4. De drie belangrijkste verbeterpun ten zijn de afgekochte rechten waardoor open data mogelijk wordt, de beeld kwaliteit en de levertijd, Drie punten waarvan in voorgaande Beeldmateriaal projecten bleek dat ze enorm belangrijk zijn voor alle betrokken partijen. BV, de Nederlandse Gasunie, Staatsbosbeheer en het Instituutvoor Fysieke Veiligheid. Binnen deze samenwerking zorgen Het Waterschaps huis en het Kadaster ervoor dat beeldmateriaal wordt ingekocht, gecontroleerd en naar de eindgebruikers wordt gedistribueerd. Het Waterschapshuis is verantwoordelijk voor het programma- en projectmanagement, het Kadaster levert de diensten rondom controle, opslag, beheer en distributie. Elk jaar levert Beeldmateriaal hoge- en lage resolutie luchtopnamen. De lage resolutie luchtfoto's hebben een grondpixelresolutie van 25 centimeter en zijn al sinds 2016 gratis voor iedereen beschikbaar. De hoge resolutie opna men hadden in voorgaande BM-projecten een grondpixelresolutie van 10 cm. In BMs wordt deze resolutie verhoogd naar 7,5 cm. Deze hoge resolutie opnamen worden gebruikt voor stereoscopische kartering. Daarnaast worden (Quick)-orthofotomozaieken uitgeleverd. Open data Erik Nobbe is programmamanager Beeldma teriaalH ij spre ekt zi ch bevl ogen ui t over he t nieuwe programma BMs. "We willen onze luchtfoto's zo slim en snel mogelijk bij de eind gebruiker krijgen. We rekenen voor het leveren

Geo-Info | 2020 | | pagina 12