Technisch manager Jeroen Leusink: "We bieden de zeker heid dat onze luchtfoto's geschikt zijn voorde kartering van de BGT" 2020-6 Geo-lnfo 11 mogelijk een kwaliteitspro bleem optreedt. Verder is het voor landsdekkende inwinning belangrijk dat alle deelgebieden goed op elkaar aansluiten. Dat pro bleem speelt bij lokale initiatieven vaak minder of zelfs helemaal niet. Om dit te realiseren, zijn er extra paspunten op de blok grenzen gedefinieerd. Deze extra paspunten zorgen ervoor dat systematische afwijkingen, die vaak op de randen van de blokken het grootst zijn, geminimaliseerd worden. Daar door wordt voorkomen dat blokken onderling niet goed aansluiten. Door dit vooraf goed te regelen lopen we in het project tegen minder problemen aan waardoor we sneller kunnen uitleveren aan de eindgebruiker. De 7,5 cm resolutie en de geografische nauwkeurigheid van de luchtfoto's bieden de zekerheid dat de kartering op basis van deze luchtfoto's Afbeelding 1 -Met een grondpixelresolutie van 7,5 cm wordt straatmeubilair beter zichtbaar, zoals zitbankjes. van de foto's alleen verstrekkingskosten. Hoe hoog deze kosten zijn, is afhankelijk van de data die worden opgevraagd en op welke manier wij de data verstrekken. Bijvoorbeeld via de Cloud ofvia een harddisk* 'Door onze luchtfoto's gratis beschikbaar te stellen, hoeven ander gebruikers zelf geen aanbesteding meer te doen voor het maken van luchtfoto's. Dit scheelt enorm veel tijd, geld én milieubelasting. Daarnaast kunnen ze erop vertrouwen dat onze luchtfoto's voldoen aan de strikte kwaliteitseisen die worden gesteld vanuit de BGT* De beeldkwaliteit Ten opzichte van BM4 zijn in BM5 een aantal optimalisaties doorgevoerd zodat de kwaliteit van het beeldmateriaal zo hoog mogelijk is. Dankzij de 7,5 cm resolutie kunnen gebruikers van de luchtfoto's zowel BGT-objecten als IMGEO-objecten karteren. BGT-objecten zijn objecten die gemeenten verplicht moeten karteren in de BGT, zoals huizen en wegen. IMGEO-objecten liggen een detailniveau hoger dan de IMBGT-objecten. IMGEO- objecten die dankzij de 7,5 cm resolutie beter gekarteerd kunnen worden,zijn ondermeer molgoten (goten langs de weg waarmee water wordt afgevoerd), straatmeubilair (zoals wipkippen en zitbankjes) en verschillende verhardingssoorten (zoals tegels). Ten opzichte van eerdere BM-projecten is de overlap in inwinning verhoogd van 60% naar 80%. Dit betekent dat de ene foto voor 80% overlapt met de volgende ingewonnen foto. Met name voor het berekenen van een hoog temodel uit luchtfoto's levert dit een enorme kwaliteitsimpuls. Verder is de kans groter dat de grond direct naast (hoge) gebouwen gefotografeerd wordt. De luchtfoto's die vanuit Beeldmateriaal worden genomen, voldoen aan zeer strikte kwaliteit seisen. Jeroen Leusink, technisch manager bij Beeldmateriaal, legt uit hoe dat zit. "Waar lokale initiatieven vaak steekproefsgewijs de foto's checken op onjuistheden, controleren wij de foto's voor het landelijk initiatief veel syste matischer. Aan de hand van een wiskundige analyse kunnen wij de beelden selecteren waar maximaal 20 centimeter afwijkt van de werke lijkheid en voldoet aan alle eisen om de BGT te actualiseren.' 'Tot slot is de uitlevering van de technische bestanden gestandaardiseerd. Dit betekent dat de luchtfoto's vanuit Beeldmateriaal op eenduidige wijze ingelezen kunnen worden in verschillende informatiesystemen. Dit vergroot

Geo-Info | 2020 | | pagina 13