Nederlandse maaiveld 2020-6 Geo-lnfo I 15 Ondertekening contract digitalisering Hoogtekaart door de hoofdingenieur-directeur van de MD dhr. Olierook en de directeur TDN dhr. Geudeke. De hoogte gegevens waren afkomstig van diverse instanties, waaronder de Topografi sche Dienst van het ministerie van Defensie. Helaas bleek de kwaliteit erg uiteen te lopen, zowel in nauwkeurigheid als in de dichtheid. Er ontstond uiteindelijk een kaart 1:10.000 waarvoor nog heel veel werkzaamheden moesten worden verricht. Hiervoor werden ingeschakeld de Rijks cultuurcon sul ent, COLN, deskundigen van de provincies en de Cultuurtechnische Dienst. De uiteindelijke kaartbladen totaal ruim 650,zijn het best te beschouwen als de eerste Landsdek- kende Hoogtekaartvan Nederland (inclusief de nodige beperkingen qua kwaliteit en dichtheid). De latere versie van de Hoog tekaart kwam tot stand onder leiding van de Topografische Dienst van Defensie en van de Meetkundige Dienst (MD) van de Rijkswaterstaat. Chef Hoogtekaart In 1963 werd J. Muns benoemd als chef van de Hoogtekaartvan Nederland. De basis was de topografische kaart 1:10.000 eni hoogte punt afgerond op dm per ha. De inwinning geschiedde onder andere door het rayon waterpassing onder leiding van Van der Hou- ven. Het gros van de inwinning gebeurde door vlakte waterpassing meti punt per ha. Indien mogelijk werd gebruik gemaakt van fotogram- metrische opnames in geaccidenteerde gebie den. Op de Vel uwe werd gebruik gemaakt van barometrische hoogtemeting, omdat daar fotogrammetrische opname van het maaiveld vanwege de begroeiing niet mogelijk was net zo min als vlaktewaterpassing. Maar Jan Muns ging ook vaak zelf, samen met zijn vrouw, op dienstreis met eigen auto om hoogtegegevens los te praten bij gemeentes, waterschappen en provincies. Toen Muns in 1979 met pensioen ging, was de Hoogtekaart vrijwel gereed en werd deze taak onderge bracht bij de afdeling NAP met Joop te Pas als projectleider. Voor de afronding en bijhouding begin jaren tachtig was veel minder personeel nodig zowel op kantoor als in het veld. Eerste digitale hoogtekaart Begin jaren negentig werd in gezamenlijk overleg tussen de Topografische Dienst (TDN) en de Meetkundige Dienstvan de Rijkswater staat (MD) besloten tot digitalisering van de analoge hoogtekaart, wat ook inhield dat de handmatige bijhouding kon worden afgerond. Deze digitalisering vond plaats bij de afdeling Thematische Cartografie met projectleider Wisse van de Guchte. Dit besluit tussen de TDN en de MD leidde dus tot de totstandkoming van de eerste

Geo-Info | 2020 | | pagina 17