oorlog DE VAN DE TWEEDE WERELDOORLOG 2020-6 Geo-lnfo 25 wordt vertaald met het Australische deel van Nieuw Guinea (p. 228) terwijl er alleen de vroegere Duitse kolonie mee wordt bedoeld. Maar de namen op de kaart zijn goed aan de Nederlandse spellingstraditie aangepast. De vreugde om zoveel detailkaarten van acties in de Tweede Wereldoorlog bij elkaar te hebben wordt iets getemperd door de niet optimale leesbaarheid van de kaarten: er had beter gegeneraliseerd kunnen worden en het schrift is vaak te klein, althans voor deze oudere reviewer. Bovendien hadden de verta lers de Engelse kartografen moeten vertellen dat de letters i en j in het Nederlands als 'lange ij'aan elkaar worden geschreven, anders krijg jeeenzotwoordbeeld. Er staat een veelheid van rivieren op de kaar ten die contraproductief is bij de oriëntatie; in de tekst vermelde plaatsen staan niet altijd op de kaart. De praktijk om landennamen onderkast te zetten als het koloniën zijn en onafhankelijke gebieden met hoofdletters aan te geven is prima, maar dan moet men niet op latere zelfstandigheid anticiperen. Vóór in het boek is een algemene legenda opgenomen, waar op sommige grootscha lige kaarten nog symbolen aan worden toegevoegd. De belligerenten zijn kleurgeco- deerd: de troepenbewegingen weergevende pijlen zijn rood voor de Geallieerden, groen voor de Duitsers en ge el oranje voor de Japanners. Luchtacties zijn van zee-acties onderscheiden door schaduwlijntjes onder de pijlen te tekenen, een inventieve oplossing die ik nog niet kende. Van een aantal situaties zijn instructieve panorama kaarten vervaar digd, zoals van de Duitse aanval op Kreta, de Japanse aanval op Hawaii, Stalingrad, Monte Cassino, Normandië en straat Surigao in de Filippijnen. De vele foto's voegen duidelijk een dimensie toe aan de atlas omdat ze toch een idee geven van het oorlogsbedrijf en haar verschrikkingen, de hoofdspelers en omstandigheden. Het eindoordeel is: geweldig dat deze rijkdom aan materiaal zo goed (en goedkoop) voor de Nederlandstalige markt toegankelijk is gemaakt, maar jammer dat er nietnog één correctieslag overheen is gegaan en er geen groter corps voor de namen op de kaarten is gebruikt. BOSATLAS Bosatlas van de Tweede Wereldoorlog Uitgave Nationaal Comité 4 en 5 mei en Noordhoff Atlasproducties. Formaat 34x34 cm, met 136 kaarten, 140 foto's, 7 diagrammen en een tiental andersoortige afbeeldingen, 27 pagina's register (plaatsnamen, thema;s en personen). Redactie: Bettie Jongejan en Peter Vroege, eindredactie: Eelco Beukers, voor woord: Gerdi Verbeet. Kartografisch ontwerp Noordhoff Atlas producties. ISBN 9789001122515. Prijs €39.95. Van al de 78 onderdelen waarin de atlas van de Swanstons WOII verdeelt, komen er maar een twintigtal aan de orde in deze Bosatlas. Wat in de Bosatlas wél en bij de Swanstons niet voorkomt zijn: de Duitse inval in Nederland, de slag om de Schelde (1944), de Nederlandse bevrijding en de herovering van Indonesië (1945). De voor Nederland belangrijkste inter nationale aspecten van WOII, zoals het begin met de inval in Polen, de slag om Engeland, de oorlog in Azië, de strijd in Noord Afrika

Geo-Info | 2020 | | pagina 27