INFOGRAPHICS DE TWEEDE WERELDOORLOG IN Boek JEAN NICOLAS VINCENT NICOLAS LOPEZ AUBIN BERNARD GUILLERAT NVADAM 26 Geo-Info 2020-6 'Eon must hove voov ledereen die In de Tweede Woroldoortog Is geïnteresseerd Histonsch Nieuwsblad met el-Al am ei n, de slag om Stalingrad en de invasie in Norma ndië worden wel inde Bosatlas behandeld, maar de aandacht is hier toch veel minder op de militaire gevechtshan delingen gericht dan op de consequenties voor de burgerij, met als voornaamste issue het verlies van vrijheid. De Bosatlas is in 10 delen verdeeld, waarvan slechts twee ('Oorlog op wereldschaal' en 'Einde van de Tweede Wereldoorlog') vergelijkbaar zijn met het boek van de Swanstons. De andere onderdelen zijn: 'Botsing van ideologieën' (democratie versus fascisme en communisme), 'Einde van de rechtstaat door de bezetting', 'Uitsluiting, genocide en terreur', 'Herschikking van de wereldkaart na 1945', 'Nederland na 1945', 'Internationale samenwerking (VN en EU)', 'Herdenken en vieren' (over de zin van de herdenkingen) en 'Vrijheid wereldwijd?', waarin de democratische meetlat langs de huidige samenlevingen wordt gelegd. Elk deel kent gemiddeld 10 hoofdstukjes en elk hoofdstukje bestaat naast teksten en kaarten uit diagrammen, foto's en een timeline. De tekst is duidelijk en kundig gericht op de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs. De kaarten zijn voortreffelijk vormgegeven (alleen bij de kaarten van Stalingrad is het onduidelijk welke kant voor welke kleur staat; de aanleg van de Pakanbaroe-spoorlijn is alleen begrijpelijk wanneer de afvoer van de kolen via de rivier de Siak wordt verduidelijkt). Elk deel wordt besloten door een serie van zes iconische foto's op grootformaat, daarnaast zijn er nog vijf spreads met iconische objecten uit oorlogstijd (ik miste de knijpkat, maar dat is een persoonlijke oorlogsherinnering). De helft van de atlas gaat uitgebreid in op de nawerkingen van WON: het ijzeren gordijn, de dekolonisatie, de koude oorlog, Korea en Vietnam, de vrijheidsstrijd van Indonesië (maar niet de Indonesische acties om Nieuw-Guinea te veroveren) en ge eft verder aan hoe de Nederlandse samenleving zich ontwikkelt in de 70 jaar na het beëindigen van WOII, en hoezeer toenemende internationale samen werking daar een onderdeel van is. Het thema vrijheid krijgt een extra dimensie door de Nederlandse deelname aan internationale vredesacties te belichten (zoals ook Bosnië en Afghanistan). Alleen het hoofdstuk 'Herdenken en vieren' past naar mijn mening niet in de Bosatlas-opzet die toch in wezen bestaatuit het leveren en toegankelijk maken van feite lijke ruimtelijke informatie. Het laatste hoofd stuk 'Vrede en Veiligheid', laat aan de hand van bo wereldkaarten (van de legalisering van wiet en euthanasie via armoede, corruptie tot persvrijheid) zien hoe het op het ogenblik met de vrijheid wereldwijd is gesteld: een goede afsluiting. Het is een gedegen product, zoals we dat van Noordh off gewend zijn. De Tweede Wereldoorlog in infographics Door Nicolas Aubin en Vincent Bernard, onder redactie van Jean Lopez. Datadesign door Nicolas Guillerat. Vertaling, redactie en bewerking door bureau RJ&TC. Uitgegeven door Nieuw Amsterdam, 2019.191 pagina's. Formaat29x23,5 cm met357 kaarten en infographics. ISBN 9789046824948. Prijs €32,99. Doel van dit werk is het presenteren van een kwantitatieve analyse van de oorlogvoering, inzichtelijk gemaakt aan de hand van een stortvloed van diagrammen. En men verwacht dat de lezer nieuwe inzichten zal krijgen, waardoor veel van het drama van de oorlog ontkracht wordt: gezien de getalsverhou dingen van aantallen piloten en vliegtuigen heeft Engelands lotin de Battle of Britain nooit aan een zijden draadje gehangen; gezien de beperkte toegang tot economische hulpbron nen was het succes van de asmogendheden geheel afhankelijk van een verrassingsaanval, en was de uitkomst, als die aanval eenmaal tot staan was gebracht, alleen een kwestie van tijd. Bovendien vragen de auteurs meer aandachtvoor de belangrijke rol van de Amerikaanse onderzeeërs in de Pacific-oorlog waardoor de grondstoffenvoorziening van Japan ontregeld werd en geven ze aan dat Ita lië een nauwelijks serieus te nemen deelnemer was aan de oorlog. De vier hoofdstukken waarover de 53 secties zijn verdeeld, zijn: 'Het materiële en mense-

Geo-Info | 2020 | | pagina 28