Verlovingsadvententie uit 1935 In plaats van kaarten. Verloofd: ANNIE TOUW en FRANS ROTHUIZEN. Geodeet. Rotterdam. 's-GravendlJkwal 34 Arnhem. Bakenbergscheweg 146, 24 Augustus 1935. 2020-6 Geo-lnfo 27 lijke kader' (28 pagina's), 'Wapens en legers' (34 pagina's), 'Veldtochten en veldslagen' (68 pagina's), en 'Eindoverzicht en tweedeling' (45 pagina's). Alleen het derde deel, Veldtoch ten en veldslagen' is vergelijkbaar met de atlas van de Swanstons. Het eerste deel begint met de uitzichtloosheid die voor velen het gevolg was van WOI, door inflatie en werkeloosheid, en vervolgens het herstel van de economie door de wapenproductie. Het tweede hoofd stuk geeft aan waar een infanterie-, artillerie- of pantserdivisie nu uit bestaat, wat een marine luchtvaartdienst doet en wat de samenstel - lingwasvandezee-enl uchtvl oten van d e belligerenten. In het derde hoofdstuk is er - logisch - relatief meer aandacht voor de Franse veldtocht in 1940, maar ook veel minder voor de invasie in Normandië (waar de Swanstons 22 pagina's aan besteden en de Infographics-atlas slechts 4), wellicht omdat Franse strijdkrachten daar nauwelijks een rol in spelen. Nicolas Guillerat heeft bij de verbeelding van de statistische informatie vooral gebruik gemaaktvan de beeldstatistiek, van histogram men opgebouwd uit figuratieve symbolen, stroomdiagrammen en taartpunten. De symbolen zijn kleurgecodeerd: rood natuur lijk voo r de Sovjetuni e, donkerbl a uw voor de Verenigde Staten, lichtblauw voor het Verenigd Koninkrijk, Zwart voor Duitsland, beige voor Japan, groen voor Italië en nu en dan krijgen ook Frankrijk en China een eigen kleur. Zelfs de bladzijden zijn kleurgecodeerd: wanneer het over de oorlog ter zee gaat, zijn de bladzijden blauw, voor de landoorlog beige. Er zijn geen twee diagrammen hetzelfde. Er zitten een aantal zulke complexe bij, dat het te lang duurt voordat men door heeft wat er precies wordt weergegeven, en het is daardoor een werk dat je niet een-twee-drie uitleest, zo intensief moet je op elke pagina studeren hoe de getallen nu weer zijn verbeeld. Bovendien ontbreken een inhoudsopgave en register. Maar er zijn ook veel sublieme grafische oplossingen, zoals de in een slang getekende lange rij krijgsgevan gen genomen Duitsers bij Stalingrad, waarvan met tinten is aangegeven hoeveel ervan in de verschillende stadia waarin ze naar een Goelag werden overgebracht, omkwamen (96%). En er zit een mooie pastiche in van Minard's veldtocht van Napoleon naar Moskou in 1812, nu van de 7® Duitse pantserdivisie die in 1941 ongeveer dezelfde route volgde. Verbindend element tussen al die grafieken en diagram men zijn de op een identieke wijze gestileerde kaarten (waaraan de geografische precisie wordt opgeofferd) met hun golfstructuur voor de zee, en verder de portretten van de militaire bevelhebbers en de zwarte silhouetten van de bij de oorlog behorende hardware. Niet alle infographics geven de situatie optimaal weer: bij die van de productie van strategische grondstoffen krijgen de producten van Britse en Franse koloniën bijvoorbeeld wél dezelfde kleur als het moederland, maar die van andere Europese koloniale machten niet, waardoor bijvoorbeeld het belang van Katanga en Neder lands Indië voor de Geallieerden onderbelicht wordt. Maar van de drie besproken werken is deze laatste wel de meest bijzondere. Ferjan Ormeling, redacteur In Geo-lnfo 2019-2 publiceerde ik over 'Landmeetonderwijs van PBNA; Daarin stonden ook een pasfoto en een rouwadvertentie uit 1960 van geodeet Frans Rothuizen. Een prachtige advertentie die daarin nog niet werd herhaald was die van de verloving van Frans Rothuizen uit 1935. Hij was in 1933 bij zijn PBNA-oom komen werken. Let vooral op de aanduidingen 'geo deet' en 'In plaats van kaarten' in die verlovingsadvertentie! Hij was in 1933 in Wageningen civiel-landmeter geworden. In 1952 haalde hij de ir-titel met een scriptie over de cartografie in Zeeland voor 1800. En op NGL-congressen (voorgangers van GeoBuzz) verdween vanaf 1985 de PBN A-stand... Adri den Boer, redacteur

Geo-Info | 2020 | | pagina 29