Heruitgave wandkaart gem Wandkaart is een bruikbaar hulpmiddel bij vergaderingen: compleet beeld van Eindhoven 2020 is niet alleen een bijzonder jaar voor de gemeente Eindhoven omdat het 100 jaar geleden is dat zes kleinere gemeenten werden samengevoegd tot de stad die we nu kennen, maar ook omdat de stadskaart opnieuw wordt uitgegeven in de vorm van een wandkaart! 28 Geo-Info 2020-6 DoorAntoon van Ham Het is niet helemaal zeker wanneer de eerste versie van de wandkaart werd gemaakt, maar al in 1980 en in 1988 zijn er versies gemaakt die qua opzetvergelijkbaarzijnmetde meest recente uitgave. In die jaren is de kaart nog handmatig vervaardigd/ getekend. Maar toen al werd de schaal 1:5.000 gehanteerd en werd in een tiental kleuren de stad thematisch weer gegeven. Denk hierbij aan een onderverdeling in gebouwen als wonen, winkels en industrie, maar ook terreinen als erf, bos en water. In 2000 startte een traject om deze kaart te digitaliseren in MicroStation. Een jaar later was dat afgerond en werd de kaart uitgegeven in de vorm van een wandkaart. Vanaf dat moment is er een proces ingericht om de bestanden maandelijks te actualiseren, zodat we altijd de beschikking hebben over een actuele topogra fische basiskaartvan Eindhoven. Wijzigingsproces Sindsdien zijn er wel wat wijzigingen geweest in het proces, maar is het eindproduct vrijwel hetzelfde gebleven. De bron voor de stadskaart is een serie lijnen- en tekstbestan den, de zogenaamde Basis Lijnen en Tekst (BLT)-bestanden. Door de gekozen indeling die is gebaseerd op de buurtindeling, worden de BLT-bestanden ook gebruikt om andere kaarten te maken zoals de huisnummerkaart en de overzichtskaart in hetwebgis van de gemeente Eindhoven. Wat ook niet is gewijzigd is, is dat de bron bestaat uit dgn-bestanden die in MicroStation worden bijgehouden. Maandelijks wordt uit de BGT-data een mutatiebestand gegenereerd dat, samen met een huisnummerlijst uit de BAG, de input vormt om de BLT-bestanden bij te werken. De stadska art wordt hi er weer uit gegenereerd door middel van een FME-script. Hoewel mutaties uit andere registraties worden gehaald,zijn de BLT-bestanden en daarmee de afgeleide kaarten, losse produc ten die geen directe relatie meer hebben met bijvoorbeeld de BRT ofBGT. Bij het verwerken van mutaties vindt er nog een handma tige generalisatieslag plaats om een goed kaartbeeld te kunnen geven op de presenta- tieschaal 1:5.000. Of de stadskaart, met als bron de BLT-bestan den, in z'n huidige vorm blijft bestaan is de vraag. Eindhoven is waarschijnlijk één van de weinige organisaties die nog zelfzo'n kaart bijhoudt. En ondanks dat het beheer van deze loedhi Ondemai Museum Bronbestand BLT. Huisnummerkaart.

Geo-Info | 2020 | | pagina 30