en honderdjarige? 2020-6 Geo-lnfo I 33 ruilverkaveling Olst Wezepe (bron: Martin Wubbe). Wat vindt de maatschappij? In het huidige kabinet vinden wij nietveel voorstanders van de ruilverkaveling. Maar in de samenleving wordt er anders over gedacht, en niet door de minsten! Al op 21 september 2016 stelt de bekende landschapsarchitect Peter de Ruyter in dagblad Trouw dat het alom gewenste behoud van het vee nwei de ge bied pas kan lukken als boeren die wel aangepast willen ondernemen en boeren die dat niet willen via een verplaatsing op de goede plek komen. Waarom zouden we het ruilverkavelingsin strument daarvoor niet eens afstoffen en dienstbaar maken aan een weerbare natuur?, zo vraagt hij zich af. In 2018 benadrukt LTO Glaskracht richting Tweede Kamer het belang van herstructure ring van glastuinbouwgebieden. De tuinde rijen kunnen niet uitbreiden, liggen ingeklemd tussen woningen, bedrijfswoningen liggen op de verkeerde plek, er zijn problemen met de logistiek: LTO Glaskracht wil zekerstellen dat provincies voor die herstructurering het wettelijke instrumentarium landinrichting' kunnen inzetten en vraagt de minister om dat mogelijk te maken. In lijn met het eerder genoemde kabinetsopvatting laat minister Ollongren ineen Kamerbriefvan4december 2018 weten daar niets voor te voelen, maar toch... de tuinders zien het wél zitten. In haar troonredeDuurzame Dinsdag' (Trouw 3 september 2019) stelt prof. Louise Vet, die het Deltaplan Biodiversiteit leidt, dat het er met de biodiversiteit in Nederland meer dan beroerd voorstaat. Zij voorziet de noodzaak van nieuwe ruilverkavelingen, waarbij bijvoorbeeld coöperaties die samen grond beheren gebiedsgericht grond kunnen uitruilen, om zo, tot ieders tevredenheid, het gebied optimaal in te kunnen richten voor verschillende functies. Voorzitter IJsbrand Snoeij van de biologische agrarische ondernemingen pleit in vakblad de Boerderij van 23 november 2019 ervoor om rond de Natura20oo gebieden een cordon te leggen van extensieve biologische bedrijven, zodat de circulaire landbouw natuurherstel kan mogelijk maken. Het gaat maar door: in het Financieel Dagblad van 4 december 2019 stellen de voorzitter van de Wageningen Universiteit prof. Louise Fresco en oud-minister en tevens praktiserend landbouwer Cees Veerman voor om een grotere scheiding aan te brengen tussen landbouw en natuur. Het idee van de Ecologische Hoofdstructuur moet weer worden opgepakt, en er moet een Agrari sche Hoofdstructuur komen. De agronoom prof. Rudy Rabbin ge voegt daaraan toe dat om deze herverdeling mogelijk te maken gedacht moet worden aan het ruilverkave lingsinstrumentarium. Paul van Erkelens, langstzittend dijkgraaf in Nederland,zegt in hetFriesch Dagblad van 8 december 2019 ter gelegenheid van zijn afscheid als dijkgraaf van hetWetterskip Fryslan, dat er nu 'eindelijk gehandeld moet

Geo-Info | 2020 | | pagina 35