Eenduidige symbologie in nieuwe natuurbrandkaarten Veiligheidsregio's, waaronder de brandweer, maken gebruik van kaarten met allerlei informatie die van belang is bij het bestrijden van een incident in een natuurgebied. Op deze kaarten staan locaties in natuurgebieden waar veel mensen aanwezig kunnen zijn, zoals op een camping of een evenement. Ook staan er posities voor de bestrijding van een incident op de kaart aangegeven, zoals waar men bijvoorbeeld bluswater kan vinden. •«(3 li' :s Z io= 2020-6 Geo-lnfo 35 DoorMannus Etten Naast deze data beheert de brandweer een virtueel wegennetwerk van ieder natuurgebied in Nederland. Iedere kruising van een bospad heeft een nummer toegewezen. Een virtueel nummer, want er staan geen fysieke palen met een bord en nummer in hetbos of natuurge bied. De (bos)paden die gebruikt worden zijn geschikt voor een grote brandweerwagen. Door allerlei omstandigheden verandert dit wegennetwerk regelmatig. Sommige bos paden worden afgesloten, andere geschikt gemaakt voor voertuigen. In het geval van een incident wordt er een ad hoc plan gemaakt hoe de verschillende voertuigen door het bos moeten rijden. De routes worden opgesteld in één richting. De bospaden zijn tenslotte te smal voor twee grote brandweerwagens en omdraaien in het bos is onwenselijk. Navigatie in het bos gebeurt op basis van inrijnummers. Minder symbolen In de afgelopen maanden ben ik voor de Veiligheidsregio IJsselland bezig geweest met het vernieuwen van deze kaarten voor natuur- brandbestrijding. De laatste set was van 2013 en nieuwe kaarten zijn gewenst. De nieuwe kaarten maken gebruik van vernieuwde data en achtergrondkaarten. Belangrijke aandachts punten zijn de inrijnummers. Die moeten goed leesbaar zijn. Daarnaast is er voor gekozen om minder symbolen te gebruiken. De symbolen die gebruikt moeten worden zijn ontworpen door het Instituut voor Fysieke Veiligheid (IFV) [1]. Alleen voor de open water locaties komen andere iconen. Binnen de Veiligheidsregio IJsselland is men er aan gewend dat in dit icoon een 2 of 3 staat afgebeeld. De 2 staat voor secundair (S) en de 3 voor tertiair (T); deze termen hangen samen met de hoeveelheid water die gebruikt kan worden op deze locatie. Aangezien de Veiligheidsregio IJsselland ook de kaarten maakt voor Veiligheidsregio Twente, worden de 2 en 3 te vervangen voor S en T. De kaarten worden voor beide Veiligheids regio's ook op papier afgedrukt en geplasti ficeerd. In totaal gaat het om 69 kaarten op A3-forma at per voertuig; drie kaarten worden gebruikt als index-bladen. Het drukken van de kaarten en daarna verdelen over de verschil lende voertuigen is de laatste afrondende logistieke, grote klus voor dit project. Het ver nieuwen van twee datasets, namelijk de open waterlocaties en bospaden, was een voorbe reidend project. Het inventariseren van deze data kostte veel inspanning; een medewerker van de Veiligheidsregio IJsselland heeft met een 4X4-voertuig over alle bospaden gereden. Slechte ontvangst in het bos Voor het inventariseren van deze datasets is er gebruik gemaakt van de Collector App van Esri. De app ondersteunt het gebruik van data in offline-modus. Dat bleek zeer nuttig bij slecht ontvangst in het bos. De workflow voor Collector App is als volgt: een webmap maken en geschikt maken voor offline-gebruik. Daarnaast zijn de basemaps ook op de tablet gezet zodat men volledig zonder internetverbinding kan werken. Voor deze webmaps is er gekozen om niet de productiedata te ontsluiten in de Collector App. Door inconsistenties in datasets zijn er specifieke datasets voor de inspectie samen gesteld. Na afronding van de inspecties zijn de datasets met FME (Feature Manipulation Engine) gecombineerd tot een nieuwe dataset. Deze is dan vervolgens gebruikt in de nieuwe kaarten. Alle kaarten zijn gemaakt met ArcGIS Pro. De kaarten worden in drie stappen gemaakt. Eerst worden twee kaarten gemaakt voor de kaart per gebied en de indexpagina's. Hier zit de grootste uitdaging in de kartografie. De route code en nummers bij de inrijpunten waren zeer lastig. Er zijn veel paden op een klein gebied en elke kruising is ook nog eens voorzien van een nummer. Die nummers zijn nu heel belangrijk voor de navigatie. Een 'halo' is een goede manier om tekst goed leesbaar te maken op een kaart. Ziefiguun. Q ind<xpa« m»p:« fa 1 fa fa P fa p fa fa P Bi P fa P fa r fa p fa Figuur 1 - Indexpagina proportioneel lettertype.

Geo-Info | 2020 | | pagina 37