bouw in kleur 2020-6 Geo-lnfo 39 Figuur3 -Amsterdam. ment, Kartografie wordt dan tot kunst verheven, maar het geven van zinvolle informatie schiet er wel bij in. Harry Bronkhorst harry, bronkhorst@kadaster.nl Deze keer kijken we naar een wat raadselachtig kaart-appje [2]. Je kunt in de app een zoekterm [4] opgeven en vervolgens wordt er een gekleurde lijnenkaart getoond van het deel van het wegennet van OpenSreetMap dat binnen de begrenzing van het gezochte item valt. Dit stukje wegennet wordt vervolgens gekleurd op de richting van de lijnstukken van de gevonden straten, met dien verstande dat ook de straten die haaks op de gevonden straten staan, dezelfde kleur krijgen. Je kunt vervolgens nog de achtergrondkleur aanpassen en de titeltekst van het kaartje, maar dat is het dan ook. Na enig uitproberen beginnen toch dingen op te vallen omdat de aandacht gericht wordt op gebieden met een zelfde kleur. Dat is met name in Amerika sterk te zien, omdat de stedelijke blokverkaveling heel veel voorkomt en slechts onderbroken lijkt te worden door twee zaken. Allereerst natuurlijk de natuurlijke omstandigheden, bijvoorbeeld rivieren en bergen, (zoek op 'Los Angeles'), maar ook of je voldoende geld hebt om er iets leuks van te maken, want wie wil er nu in een saaie rechttoe rechtaan omgeving wonen als je veel geld hebt? (Zoek op het speciale stukje Los Angeles: 'Hollywood'). Ook in berggebieden zie je dat wanneerereenvlakstukjelandis,ditmeteen door de mens een passende structuur krijgt opgelegd. (Zoek op: 'Kufstein'). In Nederland kun je aan de wijken zien wan neer ze zijn ontstaan, de kernen zijn organisch Afbeelding 4 - Brasilia. gegroeid, naoorlogse wijken zijn strak gepland en worden daardoor met enkele kleuren weergegeven. De woonerfwijken uit de jaren 70 worden, hoe toepasselijk, als psychedelische spaghetti weergegeven. Ook kun je bij het intik ken van een hele provincie zaken ontdekken die normaal niet zo opvallen, bijvoorbeeld verkave lingspatronen in de buitengebieden, structuren van polders en dergelijke. Hoe leuk ook, en ik kan de artistieke gedachte erachter best waarde ren, ik ben er wel redelijksnel mee uitgespeeld want de app is qua opties maar beperkt. Je kunt de kleuren van de lijnstukken niet wijzigen en een legenda ontbreekt. Het blijft spelen met een kaartje, en buiten bovengenoemde bespiegelin gen denk ik niet dat ik er nog andere bruikbare informatie uit te halen valt. Ter illustratie nog een kaartje van de geplande stad 'Brasilia'waarvan een deel van het straten- patroon de vorm heeft van een vliegtuig. Referenties [1] Tatsuo Mitsuchi (geo/kartograaf/ict'er), Facebook: tatsuo m it such i [2] road.tiny-app.net/ [3] dai lyportalz.jp/kij i/douro-hougaku-m achi -no-dekikata (website van Tatsuo Mitsuchi) [4] Mogelijkheid tot het in de app/website opgeven van plaatsen, gebieder^ provincies en kleine landen bij:'try another city".

Geo-Info | 2020 | | pagina 41