Drie laagste puntmortumenten langs A20 42 I Geo-lnfo I 2020-6 Peilschaalmonument van Van Vliet Trucks, 2 008 met '-6.74 NAP'. Van der Valkhotel Nieuwer kerk is met symbolische peilschaal goed op de hoogte! Energiewinning uit turf zorgde in vroeger eeuwen voor veenplassen. In Nieuwerkerk aan den IJssel prijken daardoor langs de Paral lei weg-zuid naast de A20 tussen Rotterdam en Gouda binnen een paar honderd meter wel drie laagste puntmonumenten. Ze zijn alle van na de vaststelling (en pr) van 1995 door de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat van 6,74 meter onder NAP voor een buiten niet-aangegeven hectare grasland verderop. Van 1996-1999 vond de Vijfde Nauwkeurig heidswaterpassing plaats. Pas in 2004 werden alle NAP-hoogten herberekend. Met een officiële publicatie werd per 1 januari 2005 een correctie bekendgemaakt: het laagste punt was circa 2 cm lager komen te liggen'. De hoogte van het laagste punt in Nederland is sindsdien 6,76 m onder NAP. Maar twee van de drie monumenten namen dat over. Een ansichtkaart van drukkerij Baas van na 2010 corrigeerde de 2 cm in het onderschrift naar de verkeerde kant: 'Het laagste punt van Neder land in de gemeente Zuidpias in Nieuwerkerk a/d IJssel 6.72 meter beneden NAP'. Op de foto erbij prijktnog steeds de -6.74NAP, een unicum dus. Op het Nieuwerkerkse (verkleurde) gemeente - Gemeentelijk bord in 2008. lijke bord van 't laagste punt aan de Parallelweg zuid vond de Zuidplasfusie van 2010 nóg niet plaats. Het tweetalige bord is van 2008. We are grateful to Perkin-Elmer Nederland and Energie bedrijf Midden-Holland for their contribution tot the solar panel and information board', zo laat de gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel nog lezen nadatzij gestorven is (wel correct met hun rode wapenleeuw). Energiebedrijf Midden-Holland bestaat ook niet meer dankzij Eneco. Het bedrijf Perkin-Elmer schijnt via Applied Biosystems bij Thermo Fischer in Bleiswijk te zijn gekomen.... Er staat op de gele pijl wel - 6,76 NAP, terwijl het grote particuliere peilschaalmonument verderop nog - 6,74 NAP meter aangeeft. Het latere, een voudige en onderhoudsarme plastic derde laag ste pu ntmon urnen t aan dit stukje Para II el weg- zuid pronkt op het Van der Valkhotel Nieuwerkerk. Het is ook wel goed op de hoogte! Generaties toeristen, ansichtkaarten en souve nirs zoals bij Nederlands hoogste punt kwamen er nooit. Adri den Boer

Geo-Info | 2020 | | pagina 44