Op zoek naar onderwijs in Landmeetkunde is een belangrijk vak binnen de geo-informatie toepassingen, maar de laatste jaren onzichtbaar. De waarde en betekenis van landmeetkunde zijn onverminderd groot voor bijvoorbeeld geometrische kwaliteitsborging, betrouwbare navigatie-oplossingen en terugdringing van faalkosten in de bouw en infra. Eén van de redenen waarom Geo-Info afgelopen voorjaar een speciaal nummer uitbracht over dit onderwerp. In dit artikel gaan we op zoek naar landmeetkundeprogramma's binnen het huidige opleidings aanbod op alle niveaus. 4 Geo-Info 2020-6 In de eerste helft van de vorige eeuw bevorderde vooral het Kadaster de oprichting van academi sche landmeetkunde opleidingen. Eerst aan de Landbouwhogeschool Wageningen en later ook aan de Technische Hogeschool Delft (geodesie). In 1954 volgden de Landmeetkunde opleiding aan de gespecialiseerde 'bouw' HTS in Utrecht (de latere Hogeschool Utrecht) en Landmeetkunde opleidingen aan viermbo-scholen (Breda,Arn hem, Hengelo en Gron in gen). Ei nd vorige eeu w was de grote bloeitijd van al deze opleidingen, die ondertussen allemaal geodesie als naam droegen. Rond de eeuwwisseling nam het studentenaantal echter snel af en bleef alleen de hbo-opleiding Geodesie/Geo-informatica in Utrecht nog 15 jaar onder dienaam bestaan. Zowel de TU - al s de mbo-opl ei dingen zijn onder andere namen en constructies doorgegaan. Studentenschaarste is al die tijd echter een issue gebleven. Ondertussen ontwikkelden alle opleidingen een bredere scope met geo-ict,kartografie en aardobservatie, omdat de vraag uit de beroepspraktijk steeds breder werd. DeTU Delftzette het onderwijs uiteindelijk voort in twee nieuwe masteropl ei dingen bij ver schillendefaculteiten: Geomatics en Geoscience. De mbo-opl ei dingen Geodesie stopten vrij abrupt met de zelfstandige opleiding en landmeten werd een keuzeprogramma bij infra en later bouwinfra. Helaas kozen ook hier maar weinig studenten voor dit programma. Landmeetkunde kon hier door wel op veel meer locaties gekozen worden, maar er bleken slechts enkele mbo-in steil in gen hierin actief,zoals de Friesche Poort in Drachten. In een poging om de keuze van deelnemers richting landmeetkunde te stimuleren door onderlinge samenwerking, ondersteunde de stichting arbeidsmarkt geo (SAGEO) vele initia tieven. De succesvolste was de landmeetweek op Ameland, die docent Sym Timmermans van Friesche Poort organiseerde. Een ander resultaat van het werk van SAGEO is de komst van het SOMA college in Harderwijk, dat opleidingen landmeetkunde aanbiedt. Landmeetkunde wordt ook onderwezen aan andere instellingen zoals eigen opleidingen bij Kadaster, Rijkswaterstaat en ingenieursbureaus, particuliere opleidingen zoals bureau Zondag en Geo-ICT en natuurlijk als onderdeel van andere opleidingen zoals Civiele techniek, Hydrografie (nu: Ocean technology, MIWBTerschelling) en in de groene sector. Ook veel andere opleidingen uit de geo-info sector besteden aandacht aan inwin- technieken zoals de vele geografie (en verwante) opleidingen en de twee (voormalige) Geo-media Design opleidingen. SOMA College Harderwijk De Middenkaderfunctionaris Landmeetkunde is een vierjarige BBL-opleiding. Studenten lopen naast praktijken theorie op school regelmatig stage bij erkende leerbedrijven. De opleiding biedt naast de algemeen vormende vak ken: basismaatvoering, DTM-metingen, GIS (geografisch informatiesysteem), BIM (building information model), GPS-meting, werken met robotica, drones en 3D-scanners, omgaan met informatie (verzamelen, integreren, verwerken en uitzetten) en data-analyse. Studenten die de opleiding hebben afgerond kunnen werken voor bouw-, infra- of ingenieursbedrijven, maar ook voor de overheid. De landmeter is verantwoor delijkvoor de maatvoering,het in- en uitzetten van grote en kleine projecten. Maar ook voor het op- en inmeten van terreinen en oppervlaktes van gebouwen en parkeerplaatsen en andere projecten. Het bijzondere aan landmeten is de combinatie van binnen en buitenwerken. Naast het toepassen en gebruiken van de meest moderne IT-toepassingen en andere apparatuur zoals Total Station en GPS, leren studenten ook drone-mapping en scannen. Ten slotte is het voor SOMA College belangrijk om vakmensen op te leiden die goed met alle Door Eric Hagemans Landmeters aan het werk.

Geo-Info | 2020 | | pagina 6