landmeetkunde 2020-6 Geo-lnfo I 5 Studenten aan de slag met de theodoliet tijdens werkweek Ameland. verschillende partijen, vakmensen en omwonen den tijdens een project om kunnen gaan en goed kunnen communiceren. Ook deze vaardigheden komen tijdens de opleiding uitgebreid aan bod. Het SOMA College in Harderwijk is een mbo-vak- school waar jongeren uit heel Nederland opgeleid worden voor een prachtig beroep in de infra. Naast landmeetkunde zijn dat onder andere specialisti sche opleidingen tot graafmachinist, monteur van grondverzetmateriaal, stratenmaker en opzichter in de wegenbouw. De locatie is fraai gelegen op het Bouw& Infrapark: een voormalig kazerneterrein met grote zandvlaktes die continu afgegraven en weer volgegooid worden en met bestrating die steeds opnieuw gelegd wordt. Studenten die van ver komen, kunnen door de week op de campus overnachten (in de voorma lige kazernegebouwen) wat voor een mbo uniek is. Veel organisaties zoals Bouwend Nederland zijn ook gevestigd op het park. Een opleiding volgen aan het SOMA College betekent leren in de praktijk. Omdat er ook op school veel praktijkmogelijkheden zijn, kunnen studenten de theorie direct praktisch toepassen. De bijzondere praktijklocatie en (landmeet)appara- tuurzijn sped aal voorde studenten ingericht. Hogeschool Utrecht Met nog enkele studenten Geodesie/Geo- informatica in huis, worden al enkele jaren geen nieuwe studenten meer aangenomen. De opleiding is samen met andere opleidingen (Bouw kunde, Civiele techniek, Ruimtelijke ordening en Planologie, e.d.) opgegaan in de bacheloropleiding Built Environment. In deze nieuwe opleiding zijn delen van de opleiding Geodesie/Geo-informatica terug te vinden. In deze nieuwe opleiding zijn delen van de opleiding Geodesie/Geo-informatica terug te vinden. In het eerste jaar is er een module 'Hoe breng je een gebied in kaart?', waar data-inwinning en geografische informatiesystemen aan de orde komen. In het tweedejaar wordt de module Visu alisatie in 3D' aangeboden. In het derdejaar kan de studentzich specialiseren in zeven richtingen. Eén van de richtingen is 'Slimmedata in de stad'die zich rich top bouw- en geo-informatie in combinatie met big data. In deze richting kan de student vervolgens gaan afstuderen. Dat kan over BIM of GIS gaan, of een geodetisch onderwerp. De Hogeschool Utrecht kent naast de onder wijsinstituten ook vier kenniscentra. In het kenniscentrum Leren en Innoveren wordt binnen de onderzoeksgroep City at Risk geodetisch onderzoek uitgevoerd, bijvoorbeeld naar geodetische deformatieanalyse, als vervolg op het promotie werk van Hiddo Velsink. Studenten van de opleiding Built Environment kunnen als afstudeerwerk of als onderzoeksproject binnen het semester 'Slimme data in de stad' in dit onderzoek participeren. De modules van de oude opleiding Geodesie/ Geo-informatica over waarnemingsrekening zijn herzien en geactualiseerd en worden nu als losse cursussen aangeboden vooreen ieder in de beroepspraktijk. Voor de cursussen is een nieuw dictaat geschreven met de titel: 'Kleinste kwadraten en statistische toetsing! De cursussen Geodata- analyseen Geodata-kwaliteit zijn op de website van de hogeschool te vinden. Over gespecialiseerde onderwerpen, bijvoorbeeld geodetische deforma tieanalyse, worden topklassen gegeven. TU Delft Geo-science Zowel in de Master opleiding Civil Engineering als in Applied Earth Sciences is het mogelijk de track Geoscience and Remote Sensing te volgen. In deze trade staat de veranderende aarde, op alle schalen, centraal. De veranderingen ontstaan door de groeiende wereldbevolking, verstedelijking, natuurlijke geofysische processen, landgebruik en klimaatverandering. Een centrale vraag is: hoe kunnen we ons begrip van de onderliggende processen verbeteren zodat we de juiste beslissin gen voor de toekomst nemen? Om deze vraag te kunnen beantwoorden, hebben we geavanceerde remote sensing technologie en innovatieve datas- cienceen modelleringstechnieken nodig. Dat zijn dan ook de fundamenten van de track Geoscience and Remote Sensing. Klimaatverandering en natuurrampen zijn overstijgende thema's binnen het programma, waarbij we gebruik maken van onze 'Delftse methode': empirische resultaten en hun interpretatie aanleveren als input voor het sociale debat. Data-inwinningstechnieken spelen uiteraard een belangrijke rol binnen de track. Daarbij komt het g ehele spectrum van I and meetkun di g e tech nie- ken aan de orde. In de verplichte vakken Geodesy and Remote Sensing en Geo-measurement Processing, leren alle studenten over geodesie in de brede zin, dus ook over inwinningstechnieken en dataverwerking. Daarnaast gaan alle studen ten op veldwerk naar IJsland, waar ze zelf een meetcampagne opzetten, uitvoeren en verwerken. Ze maken daarbij gebruik van GNSS, waterpassen, tachymetrie,gravimetrie en In SAR. Doel is om de horizontale en deformaties en massaveran deringen ter plekke te analyseren. Die worden veroorzaakt door vulkanische processen, geother mische energiewinning, en plaattektoniek. Aan de studenten om dat te meten en interpreteren,zodat ze ervaring opdoen met het gehele 'landmeetkun dige' proces van ontwerp, ui tvoerin g, verwerki ng en interpretatie. Verder worden binnen het curriculum een aantal keuzevakken aangeboden waarbij landmeetkun dige technieken aan de orde komen: 3D surveying of Civil and Offshore infra structures: met name fotogrammetrie, laserscanning en ba thyme trie; GPS for Civil Engineering and Geosciences: GNSS voor een zeer breed scala aan toe passingen;

Geo-Info | 2020 | | pagina 7