Open data en nieuwe bestuursleden vullen de nieuwjaarswebinar GeoBIM: een oeroude wisselwerking rü E ru O O OQ CD Verslag Column GO Elbert de Hon: "Vanuit mijn MGI (GIS)-achter- grond van de Wageningen Universiteit weet ik dat dit vaak voor thesisonderzoeken erg interessante data zijn voor vegetatie-indices." 24 I Geo-Info I 2021-1 2021-1 1 Geo-Info Opname van de nieuwjaarswebinar. Vorig jaar zaten we met meer dan zestig deelnemers in een klein zaaltje, tijdens de 'Geo en Machine Learning Nieuwjaarsborrel' in Zwolle. Dit jaar werd er - geheel coronaproof - een nieuwjaarswebinar georganiseerd, zoals gebruikelijk in combinatie met een interessant thema: Beeldmateriaal (BM5). Erik Nobbe, programmamanager Beeldmateriaal bij Het Waterschapshuis, en Matthijs van Til, eigenaar van het bedrijf Readar, hebben hier invulling aan gegeven. Met een vraaggesprek werden de verschil lende aspecten van BM5 behandeld. De hoge resolutie luchtfoto's worden vanaf 2021 volledig landsdekkend ingewonnen met een resolutie van 7,5 cm, en bovendien met open data-rechten aangeboden. Het lageresolutiebestand blijft onveranderd (25 cm zomeropname met infraroodband). Door de resolutie van 7,5 cm wordt straatmeubilair beter zichtbaar, zoals zitbankjes. Ten opzichte van eerdere Beeldmateriaal-projecten is de overlap in inwinning verhoogd van 60 naar 80 procent. Voor het berekenen van een hoogtemodel uit luchtfoto's is dit een grote verbetering. Vragenronde In de chat werden allerlei vragen gesteld. Jeroen Leusink, technisch manager van Beeldmateriaal bij Het Waterschapshuis, was gelukkig aanwezig als moderator. Hij kon zelf wat vragen beantwoorden en er een aantal doorspelen aan Erik en Matthijs. Erik Nobbe en Matthijs van Til tijdens de webinar. Al met al een leuke manier om elkaar toch te ontmoeten. Carline Amsing, bestuurslid GIN, gaf bij de start een korte introductie en stelde de twee nieuwe kandidaat-bestuursleden voor: Erik Nobbe en Peter Kaspers (Aeres Hogeschool) mogen zich alvast gaan inzetten voor onze vereniging. Carline en Erik sloten de nieuwjaarswebinar af met een aantal prakti sche verenigingsmededelingen, om vervol gens te proosten op het nieuwe jaar. Carline Amsing, bestuurslid GIN Heb je dit allemaal gemist? Kijk de webinar terug via de QR-code. Proost! KfADJlf Erik Nobbe en Carline Amsing proosten op het nieuwe jaar. Voor sommigen komt de term GeoBIM uit de lucht vallen, anderen fronsen de wenkbrauwen. Kennelijk 'moeten' we met z'n allen iets met 'bouwinformatie, met ontwerpdata en andere digitale gegevens uit die sector. De integratie van ingenieursprecisie in geografische visualisaties lijkt alleen niet op alle fronten een gemakkelijk huwelijk. Misschien is het een noodzakelijk kwaad. Diep in ons hart vinden we het ongemakkelijk als de digitale conceptschetsen van de bouwingenieurs al klaar liggen voordat we om de tafel zitten om soms nog volledig abstracte toekomstplannen te bespreken. Daar sta je dan met je witte vlak 'plantopo- grafie. Reuze-irritant. Tandenknarsend geven we toe dat de 3D-revolutie in de CAD-wereld al lang en breed is voltrokken. Zij zijn er al! Een andere waarheid als een koe: de traditionele scheidslijnen tussen CAD en GIS hebben glashelder duidelijk gemaakt dat de ontwerpwereld totaal andere eisen stelt aan data dan de planner, de beleidsmaker of de assetmanager. Wie lost de Babylonische spraakverwarring op? Er lijkt ook nog iets anders te spelen: de schaal van de bouwsector. Leveranciers van ontwerpsoftware of hardware zoals Autodesk, Bentley, Leica Geosystems, Topcon, Trimble: wij, lezers van Geo-Info, noemen hen (nog) geen volwaardige geo-leveranciers, maar het zijn wel wereldspelers die dankzij de ontwikkelingen in de bouw- en constructiesector meer en meer oog voor geo hebben. Worden 'wij' dan niet gewoon opgeslokt? En net zoals de gegevens van de traditionele landmeter in de bouwput een radertje vormen in het geheel van lucht- en satellietfoto's, plantekeningen en reeds bestaand kaartmateri aal, zo komen straks de geo-datasets semiautomatisch binnenrollen uit de sensoren van graafmachines, as-built- scanners en soms zelfs uit de smartphone van de opzichter. En net zoals de piketpaaltjes in een bouwproject een ander doel dienen dan de gebouwgrenzen in de BAG of de BRT, zal een aannemer, infra- of bouwbedrijf, ook heel anders omgaan met een Digital Twin. Voor hen zijn bijvoorbeeld bouwmateriaallijsten van belang, leveranciersgegevens en logistieke processen in een project. De geo-ICT'er kan ze negeren, of de handschoen oppakken en zelf de deur openzetten naar asset management. Er is nog geen vastom lijnd sjabloon, maar we zien al wel dat het ultieme succes van een geslaagd GeoBIM-project voortvloeit uit de oeroude wisselwerking tussen bouw, ontwerp, visualisatie en gege vensontsluiting via de locatie. Een wisselwerking met veel potentie en uitdagingen voor zowel geo-informatiseerders als de verstokte CAD+'ers. Douwe Blanksma Initiatiefnemer en mede-eigenaar Ruimteschepper douwe.blanksma@ruimteschepper.nl Volgens mij zien we dan iets over het hoofd. Waren we niet altijd al afhankelijk van innovaties uit de wereld van bouw en ontwerp? Al vanaf de opkomst van de eerste CAD-stations en de eerste kartografische software is de productie van geografische informatie sterk beïnvloed door innovaties uit de bouw-ICT. Landmeetkundige gegevens worden sinds jaar en dag aangeleverd in CAD-formaten, infrastructurele werken worden vanuit de planfase ingelezen in onze digitale (spoor-) wegenbestanden. En nu komen BIM, 3D-scanning en digitalisering van de bouwput op ons af. Geo en BIM. Dit is enkel de logische uitbreiding van een oeroude wisselwerking. En wij - geo- informatici - slaan daarbij nu een stap over die we eerder zelf meenden te moeten maken: we spreken niet langer over driedimensionaal kaartmateriaal, maar dankzij de enorme datarijkdom uit de gedigitaliseerde bouwsector, werken we toe naar een Digital Twin.

Geo-Info | 2021 | | pagina 14