DEGE®GRAAF 'Gelukkig kunnen leerlingen goed overweg met technologie' DEGE«GRAAF 'Inwoners weten zelf vaak het beste wat er speelt in hun buurt' Door de corona-uitbraak staat de wereld op z'n kop, ook het onderwijs. Guido (25) geeft aardrijkskundeles aan de eerste, derde en vierde klas van een middelbare school in Wijchen. Als we hem spreken, zijn de scholen nog gesloten. Hij kijkt er op dat moment enorm naar uit om weer 'normaal' voor de klas te staan, maar ziet deze periode ook als een leerzame uitdaging. "Het denken in oplossingen houdt me bezig." 28 Geo-Info I 2021-1 Terwijl heel Nederland duimendraaiend de lockdown uitzat, vond Maartje (26) juist een nieuwe uitdaging. In januari begon ze als trainee bij het Traineeship Rivierenland, een samenwerking tussen zes gemeenten en een zogenoemde bedrijfsvoeringseenheid in West Gelderland. De komende twee jaar gaat Maartje aan de slag voor drie verschillende gemeenten, op drie verschillende afdelingen. 2021-1 1 Geo-Info 1 29 Door Ramon Holle Middelbare scholen waren sinds de uitbraak meerdere weken dicht. Als ze wel open zijn, dan gaat dat gepaard met de nodige coro namaatregelen. Die maken dat het lesgeven anders is dan normaal. "Toch staan we zeker niet stil", vertelt Guido. "Gelukkig leven we in een digitaal tijdperk waarin leerlingen goed overweg kunnen met technologie. We doen er alles aan om die mogelijkheden zo goed mogelijk te benutten." Thuiswerkdagen Guido startte de thuiswerkdagen met zijn mentorklas. Hij nam een uur de tijd om leerlingen een-op-een te spreken en daarna een halfuurtje met z'n allen. Hoe gaat het? Weten jullie wat jullie moeten doen vandaag? "We deden vaak een opdracht of spel om ze te activeren. Daarna volgden de gewone lesuren en aan het einde van de schooldag was ik nog een halfuur beschikbaar voor vragen over het huiswerk." Natuurlijk zijn er ook leerlingen die een stuk minder zichtbaar werden. Daar maakte Guido zich zorgen over. "Als we straks weer normaal voor de klas staan, zonder maatregelen, dan is alles niet ineens terug op de rit", zegt hij. "De coronamaatregelen hebben zeker weten een langetermijneffect, maar we moeten die gevolgen zo veel mogelijk beperken." Waardevol beroep De passie voor het onderwijs is er door de coronacrisis niet minder om geworden. Guido hoopt dat meer geografen ervoor kiezen om voor de klas te staan. "Het is een waar devol beroep. Je helpt leerlingen kennis en vaardigheden op te doen in een belangrijke levensfase. Die dragen ze hun hele leven mee. Het is onbetaalbaar om die groei te zien en actief betrokken te zijn bij dit proces." Het uitdagendste aan het beroep vindt hij de verrassingen waarmee hij te maken krijgt. Je kunt je les nog zo goed voorbereiden, maar je weet nooit hoe de klas erop reageert. Soms krijgt Guido vragen of opmerkingen die hij niet zag aankomen, zowel positief als negatief. Daar moet je direct op reageren, je kunt ze niet even parkeren. Dat houdt het werk span nend, vindt hij. Verhalen vertellen De wens om docent te worden groeide tijdens zijn puberteit. "Hoe ouder ik werd, hoe meer ik merkte dat ik ervan houd om verhalen te ver tellen en kennis te delen", blikt hij terug. "Toen ik me op mijn beroepskeuze ging oriënteren, besefte ik dat ik die kwaliteiten heel goed kon inzetten in het onderwijs." Hij koos voor de lerarenopleiding aardrijks kunde aan de Hogeschool van Arnhem en Nijmegen (HAN) en liep veel stage op middelbare scholen. Eén daarvan was de mid delbare school in Wijchen waar hij nu werkt. Na zijn afstuderen kwam daar een vacature vrij en daar kon hij na zijn master sociale geografie aan de Universiteit Utrecht direct aan de slag. Meer ontdekken Het doorlopen van die master was voor Guido de kers op de taart. Na de lerarenopleiding was hij nog niet klaar met leren. Hij wilde meer ontdekken, met een wetenschappelijke bril naar de wereld kijken. Hij leerde er onder zoeksvaardigheden en sluit niet uit dat hij die ooit nog gaat inzetten binnen zijn carrière. "Ik hoef niet mijn hele leven voor de klas te staan, maar ik sluit het zeker niet uit." Guido behaalde zijn bachelor aan de Hogeschool van Arnhem en Nijmegen, waarna hij de master Geografie, educatie en communicatie volgde aan de Universiteit Utrecht. Sinds augustus 2020 werkt hij als docent aardrijkskunde en brugklasmentor op het Maas waal College in Wijchen. Door Kevin van Huët Haar eerste opdrachtgever is de gemeente Zaltbommel, waar ze acht maanden aan een nieuw participatiebeleid gaat werken. "Net als in veel andere gemeenten wordt er in Zaltbommel al veel gedaan op het gebied van participatie, maar is het nog niet vertaald naar concreet beleid, afgezien van het onderdeel gebiedsgericht werken," vertelt Maartje. "Vorig jaar werd er door de gemeenteraad een motie aangenomen waarin werd opgedragen dat wél te doen, en aan die klus werk ik nu." De eerste weken bestonden vooral uit inlezen in het thema. "Onderwerpen als participatie en leefbaarheid spreken mij aan, ik heb er zowel mijn bachelor- als masterscriptie over geschre ven," vertelt Maartje, die wordt begeleid door een senior beleidsadviseur. "Dat ik die kennis nu direct in de praktijk kan toepassen, vind ik natuurlijk heel erg leuk." De gemeente hoopt daarmee de inwoners van Zaltbommel en omgeving te stimule ren om initiatieven op poten te zetten die bijdragen aan een betere leefomgeving, en hen beter te betrekken bij besluitvorming van de gemeente. "Inwoners weten zelf vaak het beste wat er speelt in hun buurt," vervolgt Maartje. "Het is niet alleen aan de gemeente om te bepalen of er geld moet worden vrijge maakt voor een speeltuin, of hoeveel dagen in de week het buurthuis open moet zijn. Daarin hebben buurtbewoners een stem en het is belangrijk dat die wordt gehoord." Beeldschermparticipatie Dat is makkelijker gezegd dan gedaan, zeker in tijden van corona. Naar het voorbeeld dat de gemeente wil stellen, werkt Maartje groten deels thuis. "Onder normale omstandigheden zou ik de wijk ingaan, bijeenkomsten willen organiseren en mensen vragen naar hun mening en ideeën, maar dat gaat nu helaas niet," vertelt Maartje, die voor het contact met de inwoner voorlopig is aangewezen op digi tale ontmoetingen. "Mensen zijn toch meer op hun gemak als je daadwerkelijk in hun straat bent en ze opzoekt." Toch weerhoudt het thuiswerken Maartje er niet van dat ze zich volwaardig lid voelt van haar nieuwe werkgever. Daar draagt ook de opleidingsdag aan bij, die ze om de week bijwoont met de andere zes trainees van regio Rivierenland. "Tijdens een opleidingsdag vol gen we trainingen en leren we bijvoorbeeld over de structuur van een gemeente en de functie van de raad. Daarnaast is er ruimte om met medetrainees te sparren over je ervarin gen," vertelt Maartje, die nog niet weet wat haar volgende opdracht zal zijn. "Als het goed is heb ik daar wel een stem in, maar het staat vast dat het bij een andere gemeente is. Dat maakt dit traineeship zo uniek." Maartje behaalde haar bachelor Sociale geografie aan de Universiteit Utrecht, waarna ze de masteropleiding volgde aan de Radboud Universiteit in Nijmegen. Na een jaar te hebben gewerkt als junior adviseur bij PLANTERRA, ging ze afgelopen januari aan de slag als trainee bij het Traineeship Rivierenland in Gelderland. Speeltuin en buurthuis Een van de voornaamste uitdagingen is het scheppen van duidelijkheid in het verwachtingspatroon van de inwoner naar de gemeente en andersom. "Heldere com municatie is een belangrijk onderdeel van het participatiebeleid," stelt Maartje. "Voor de inwoners moet het duidelijk zijn bij welke persoon ze met een vraag terechtkunnen, of er budget is voor hun initiatieven en wat er mogelijk is binnen de bestaande wet- en regelgeving. Uiteraard is het dan ook aan de gemeente om te kijken hoe die hierbij kan helpen of ondersteunen."

Geo-Info | 2021 | | pagina 16