Een van strategische visie op de door gemeentelijke geo-afdeling ontwikkeling en Het formuleren van een strategische visie op de positionering én het takenpakket van geo-gerelateerde dienstverlening helpt gemeenten bij het inrichten van een toekomstbestendige geo- afdeling of een gezamenlijke bedrijfsvoeringsorganisatie. De veranderende positie van het landmeten; gegevensbeheer 30 I Geo-Info I 2021-1 2021-1 I Geo-Info I 31 Door Bert ten Brinke, Coen Wessels, Sjaco Lensen en Douwe Blanksma Gemeentelijke taken zijn vaak locatiegeori- enteerd; denk aan postcode-, buurt-, wijk- of woonplaatsgerichte rapportages. Ook heat- maps of presentaties van vervoersstromen zijn gebaseerd op locatie-informatie. Het zorgen voor en verwerken van de juiste locatie bij de gegevens is bij uitstek een zaak voor de geo-afdeling, die soms extern is belegd bij een gezamenlijke bedrijfsvoeringsorganisatie. De toenemende behoefte aan een strategische visie hierop komt voort uit een aantal zaken en ontwikkelingen. Zo loopt de basis van reeds lopende dienstverleningsovereenkomsten (DVO's) tussen gezamenlijke bedrijfsvoe ringsorganisaties en gemeenten inmiddels al een aantal jaren. Vaak passen deze niet meer bij de huidige vragen die leven. Ook zijn de aangeboden diensten intussen veranderd. Daarom is het van belang om de gewenste wettelijke en technologische ontwikkelingen in kaart te brengen. Het abc'tje van gegevens is welbekend, maar is de informatieafdeling zelf ook Actueel, Betrouwbaar en Compleet? Aandachtspunten Hoewel de tevredenheid over de service en kwaliteit van de dienstverlening de afgelopen jaren kan zijn toegenomen, zien gemeentelijke afdelingen momenteel tegelijkertijd vaak knel punten. Bijvoorbeeld als de huidig beschik bare capaciteit volledig wordt opgeslokt voor operationele diensten en producten. Ook kan er onvoldoende tijd beschikbaar zijn voor ontwikkeling en innovatie en/of betere, verdie pende contacten met de eindgebruikers. Dit kunnen symptomen zijn van een ontbrekende toekomstvisie. Binnen veel geo-teams zijn er momenteel vacatures. Met de landelijk toegenomen behoefte aan geo-professionals is het aanbod voor het invullen van deze vacatures beperkt. Dit remt de afdelingen dan ook in het verder uitbouwen van de producten en diensten. Iets dat, gezien de vraag vanuit de gemeenten, juist zeer gewenst is. Er kan onduidelijkheid zijn in de rolverde ling op bepaalde gebieden (voornamelijk bij functioneel beheer). Verouderde dienstver leningsovereenkomsten en producten- en dienstencatalogi bieden te weinig houvast in wat een geo-afdeling moet aanbieden. Wat zijn de meest opvallende verschuivingen van de afgelopen jaren? Inwinnen digitale gegevens Nieuwe methoden en technieken zorgen ervoor dat gegevens efficiënter en met steeds hogere kwaliteit worden ingewonnen. Waar vroeger een team landmeters werd ingezet, is tegenwoordig één persoon met een gps-ont- vanger voldoende. Dankzij de opkomst van drones en digitale hoge resolutie luchtfoto camera's voldoet het ingewonnen beeldma teriaal al aan de wettelijke eisen die worden gesteld aan de objecten in de Basisregistratie Grootschalige Topografie (BGT). De huidige generatie satellietbeelden geeft de mogelijk heid om grotere mutaties, zoals zonnepanelen en dakkapellen, in de BGT en voor het Beheer Openbare Ruimte (BOR) te detecteren. Verdergaande ontwikkelingen in kunstmatige intelligentie (AI) zorgen voor een razendsnelle automatische detectie. Desgewenst kunnen ze nog, met behulp van drones, nauwkeurig worden ingewonnen. Deze en andere tech nieken zullen de komende jaren meer worden gebruikt. De oorspronkelijke landmeetgroep is in sommige gevallen gekrompen naar één persoon die in het veld de inwinning doet. Door de beperkte omvang van deze werk zaamheden wordt het logisch om te beslissen deze werkzaamheden extern door de markt te laten uitvoeren. De kwaliteit van de uit te voeren werkzaamheden is prima te specifice ren, zodat uitbesteden goed mogelijk is. Het betreft bijna altijd standaarddiensten met een vastgesteld kwaliteitsniveau. De landmeter evolueert naar een geobeheer- der of dataspecialist. Hij of zij zet de ingewon nen gegevens om in bruikbare databestanden en kaartmateriaal. Het vakgebied gegevens beheer neemt een belangrijke plaats in. Het gebruik van geo-informatie is immers een integraal onderdeel van backoffice-applicaties geworden. De basis- en kernregistraties vorm den in de afgelopen tien jaar het fundament van de gemeentelijke informatiehuishouding. Dit vraagt om een centrale, deskundige en effectieve organisatie. Een goede technische en organisatorische infrastructuur is hierbij noodzakelijk. Dis-GEO, SOR Sinds begin 2020 werken het ministerie van BZK, de VNG en andere betrokkenen aan het programma 'Doorontwikkeling in Samenhang van de Geo-basisregistraties' (Dis-Geo). Doel stelling daarvan is meer samenhang te creëren in de basisregistraties waarin geo-informatie een rol speelt. Een onderdeel hiervan - waar momenteel aan wordt gewerkt - is Samen hangende ObjectenRegistratie (SOR). Dat is de naamgeving voor de doorontwikkeling en integratie van de reeds bestaande geo-basis- registraties BGT, BAG en WOZ. Daarbij loopt er momenteel een stevige lobby om ook de BOR-geometrie (Beheer Openbare Ruimte) erbij te betrekken, zodat ook de BOR-objecten een logische plek in het stelsel van basisregis traties krijgen. Datagestuurd werken Geografische gegevens en analyses vormen in toenemende mate een belangrijk uitgangs punt om beleid, besluiten, dienstverlening en activiteiten met feiten te onderbouwen, te verklaren en voort te zetten. Voor dit 'data- gestuurde' werken is echter wel een nieuwe manier van werken nodig. Het vraagt om een goed begeleid veranderproces. Opnieuw is de integratie nodig van geografische en admi nistratieve basis- en kerngegevens, maar dan in het licht van de inzet van datawarehouse-, GIS-, BI- en visualisatie/dashboard-technieken. Er komen datagestuurde toepassingen met gegevens uit het fysieke en het soci aal domein, bijvoorbeeld voor een veilige leefomgeving, handhaving, woonfraude, onveilig pandgebruik, overlast, preventie en Illustratie: Shutterstock Wet- en regelgeving, Omgevingswet De nieuwe Omgevingswet gaat in op 1 januari 2022. Momenteel wordt nog druk gewerkt aan de invoering, waarbij verreweg de meeste nieuwe applicaties zijn voorzien van een goede GIS-oplossing. Dit aangespoord door het Digitaal Stelsel Omgevingswet (DSO), waarin de locatie ook een hoofdrol speelt. In het begin zal de inbreng van de geo-afdeling nog niet heel groot zijn, maar wanneer het Omgevingsplan gemaakt gaat worden, of wanneer dit wordt aangepast, is geo-infor- matie onmisbaar. Iedere beleidsregel in de Omgevingswet dient gekoppeld te zijn aan de contour waarbinnen deze werkzaam is. Geo- expertise helpt om bijvoorbeeld de contouren uit de BGT te gaan gebruiken als grenzen van de contouren in het Omgevingsplan.

Geo-Info | 2021 | | pagina 17