Elk nadeel heb z'n voordeel - ook ten tijde van corona Column 32 Geo-Info I 2021-1 2021-1 1 Geo-Info ondermijning. Om dit alles goed te kunnen uitvoeren is voldoende kennis van gege vensverzamelingen en de daarbij benodigde analysetechnieken nodig. Automatiseren in ketens Een onderwerp dat niet direct geo-gerela- teerd is, maar wel direct invloed heeft op het functioneren van een geo-afdeling of gezamenlijke bedrijfsvoeringsorganisatie, is ketenautomatisering. Een voorbeeld hiervan is de automatisering rondom de Omgevingswet. Van de eerste aanvraag van een burger tot en met de verlening van de vergunning of toe stemming: dit hele proces is een digitale keten die langs diverse organisaties en afdelingen loopt. Om deze keten goed te laten werken zijn databestanden nodig die 100 procent actueel en accuraat zijn. Ook een complexere vergunning, die meer afstemming vereist, dient binnen de standaardtermijn van acht weken afgehandeld te worden. Toezicht en controle op de datakwaliteit wordt hierdoor een belangrijker onderdeel van gegevensbe heer. Fouten in de data blijven doorwerken in de hele keten. Ook de succesvolle inpassing van geautomatiseerde (geo)data ligt op het bordje van 'geo'. Burgerparticipatie in de leefomgeving Als gevolg van de Omgevingswet wordt participatie door belanghebbenden een belangrijker instrument bij het vernieuwen en evalueren van beleid. Omdat dit bijna altijd betrekking heeft op de leefomgeving en bui tenruimte is ook hier de geo-component weer erg belangrijk. Nieuwe methoden van digitaal enquêteren, waarbij belanghebbenden op de bank of in de trein de enquête invullen, kun nen nieuwe groepen aanboren die voorheen niet reageerden. In deze vormen van partici patie zijn digitale kaarten en kaartbeelden een steeds belangrijkere rol gaan innemen. Het aloude 'communiceren met kaarten' brengt de geo-afdeling dichter bij de burger, die zelf geen geo-specialist is. Vaak blijkt echter al snel dat de gemeentelijke communicatieafdeling zelf óók hulp nodig heeft bij het verantwoord gebruik van kaartmateriaal in gebruiksvrien delijke tools. Weer een nieuwe rol voor de geo-afdeling. Kwaliteitscontrole Gemeenten zijn en blijven eindverantwoor delijk voor de inhoud van alle hierboven genoemde gegevens en processen. De gezamenlijke bedrijfsvoeringsorganisatie of de geo-afdeling kan middels controles en vergelijkingen met andere datasets uitspraken doen over de actualiteit, betrouwbaarheid, compleetheid, consistentie en integriteit van de gegevens en de kwaliteit van het bijhou den ervan. Bij toenemend gebruik wordt de kwaliteit van gegevensverzamelingen belang rijker, de controle hierop zal in de toekomst óók in belang toenemen. Voor het controleren van de kwaliteit van de gebruikte datasets is een uitbreiding van kennis en kunde hierover in de toekomst dan ook een logische stap. Een toekomstbestendige strategie kan zich richten op de concentratie en bundeling van het beheer van geo-gegevensverzamelingen, de regie op de kwaliteitsborging van de gege vens en op het realiseren van de samenhan gende objectenregistratie. Trends en ontwikkelingen De kans is groot dat gemeenten trends en ontwikkelingen op dit moment onvol doende volgen en spiegelen aan de ooit afgesproken dienstverlening. Het is een voorwaarde om een efficiënte en effectieve informatievoorziening te leveren, maar ook om minder afhankelijk te zijn van kennis van externe partijen. Tegelijkertijd staan er enkele ingrijpende veranderingen op de agenda. Dankzij behaalde successen in het verleden verwachten gemeenten stilzwijgend dat de geo-afdeling hierin het voortouw neemt. Zijn deze vernieuwende werkzaamheden structu reel opgenomen in de taken en functies van de afdeling? Is er voldoende kennis aanwezig om de kwaliteit op een voldoende hoog peil te krijgen en te houden? Bert ten Brinke, Coen Wessels, Sjaco Lensen en Douwe Blanksma (Ruimteschepper/GeoExperts) baseerden dit artikel op eigen onderzoek en bevindingen. Zij zijn bereikbaar via www.ruimteschepper.nl. Wè Illustratie: Shutterstock 'Elk nadeel heb z'n voordeel.' De opmerkelijke populariteit van dit gezegde spreekt tot de verbeelding. Wat ik er mooi aan vind, is de ongelooflijke egalitaire potentie ervan. Iedereen in ons land kent deze uitspraak. In alle geledingen van de samenleving slaat dit 2oe-eeuwse spreekwoord aan. Tot in de voornaamste regionen kan een gedachtewisseling door mid del van deze beroemdste quote van Cruijff worden voorzien van een aards, krachtig, realistisch accent. Het effect ervan blijkt ook uit de onvermijdelijkheid waarmee deze uitspraak zich aandient, wanneer ik nadenk over het onderwerp voor een column. Het moet gaan over corona. Of beter: over de gevolgen daarvan. De invloed op onze manier van werken. En ja.daarin zijn ook voordelen aan te wijzen. Ik neem u mee langs enkele voorbeelden uit de praktijk. Het belangrijkste is de creativiteit die bij mensen is losgemaakt. Vraagstukken waarvan we een jaar geleden nog geen flauw idee hadden, inspireren tot onorthodoxe oplos singen. Een prachtig voorbeeld is het college 'Kaartanalyse en historisch GIS, zoals dat wordt gegeven door prof. dr. Bram Vannieuwenhuyze van de Faculteit Geesteswetenschappen aan de Universiteit van Amsterdam. Normaal gesproken vindt dit college plaats in een leslokaal, in een van de gebouwen in het Universiteitskwartier, in hartje Amsterdam. En normaal gesproken krijgen de studenten originele stukken te zien uit de collectie van het Allard Pierson, waar de erfgoedcollecties van de UvA worden beheerd. Door corona is dat nu allemaal anders. Hoe anders? Met de studenten werd afgesproken dat zij alle kartografische objecten en documenten zouden vastleggen, die zij gedurende een bepaalde periode tijdens een of meer wandelingen in de publieke ruimte signaleerden. Dit is om te beginnen natuurlijk al een heel pragmatische en effectieve manier om het bewustzijn aan te wakkeren ten aanzien van kaarten op straat. Het maakt ook duidelijk dat onderzoeksmateriaal altijd en overal voorhanden is, en dat het - mits voorzien van de juiste context en onderzoeksme thoden - bruikbaar is voor onderwijsdoeleinden, theoretisch en praktisch. Door de bevindingen van de studenten te combineren tot een gezamenlijk product, wordt bovendien iets nieuws tot stand gebracht dat op termijn nog kan worden aangevuld, wat altijd inspirerend is. Zie 'Kaarten aan de wand': bit.ly/kaartenaandewand. Een nadeel van de coronamaatregelen is dat sommige reguliere werkzaamheden niet langer uitvoerbaar zijn, omdat dat domweg niet mogelijk is. Of omdat de zin ervan opeens wegvalt. Bijvoorbeeld de voorbereiding van tentoonstellingen door museummedewerkers, met name de collega's van de afdeling beheer en behoud. Het opzetten van stukken en inrichten van vitrines is niet langer noodzakelijk: publiek mag toch niet komen kijken en de planning moet opnieuw. Maar met de armen over elkaar zitten is geen alternatief. Ook al komt er geen publiek, de condities voor opslag en beheer van museale collecties worden permanent in de gaten gehouden en waar nodig bijgestuurd en aangepast. Misschien had ik het kunnen weten, maar ik was toch aangenaam verrast toen bleek dat door dit alles óók ineens meer tijd vrijkwam voor lopende restauratiewerkzaamheden. Onverwacht is daarom de toestand van een losbladige atlas van Isaak Tirion, uit de tweede helft van de 18e eeuw, zorgvuldig onder de loep genomen. Er zijn scheurtjes gerepareerd, het omslag waarin dit losbladige geheel wordt bewaard is aangeheeld en verstevigd, oppervlaktevuil aan randen en achterzijde van de kaarten is verwijderd met Smokespons en vouwen en randen zijn gevlakt met waterpen. Bovendien zijn - toen we toch bezig waren - de losse kaarten gescand ten behoeve van opname in de beeldbank. En dit allemaal 'dankzij' corona! En nog iets anders: wie heeft niet bemerkt dat het gedwongen thuiszitten aanmoedigt tot opruimen, ordenen, wieden en weggooien.? Of het nu gaat om oude e-mails of de boekenkast of dozen op zolder. Heel soms brengt het er zowaar iemand toe om een collectie kaarten tegen het licht te houden, verzameld en bewaard na talrijke vakanties en in een kast gelegd: leuk voor later, zonde om weg te gooien. Vroeg of laat komt natuurlijk het moment dat men zich de vraag stelt: 'Wat doe ik ermee?' En onder coronacondities krijgt die vraag een dringender en dwingender karakter. Lang verhaal kort: een vriendelijke meneer doneerde meer dan 180 plattegron den en kaarten van landen, steden en regio's op vier continen ten, van Hanoi tot Buenos Aires. Of we die allemaal kunnen gebruiken en zullen bewaren is een andere vraag. Maar dat op deze manier particulier bezit ten goede kan komen aan de publieke zaak is op zichzelf iets dat blij en dankbaar stemt. En wederom geldt: dit allemaal 'dankzij' corona! Elk nadeel heeft dus zijn voordeel, ook als het om corona gaat. We proberen de situatie van de positieve kant te zien. Maar dat alles ook wat mij betreft het liefst zo snel mogelijk weer normaal wordt, dat wil ik in deze column óók gezegd hebben. Waarvan akte. Reinder Storm Conservator Kartografie, Geografie en Reizen bij het Allard Pierson, de collecties van de Universiteit van Amsterdam r.storm@uva.nl

Geo-Info | 2021 | | pagina 18