3D, wat moet je ermee?! In memoriam Column Aldert Bus (1929-2020) 36 I Geo-Info I 2021-1 2021-1 Geo-Info Op eerste kerstdag 2020 overleed Aldert Bus in zijn woonplaats Vries (Drenthe). Bus was lange tijd hoofd van het Wolters-Noord- hoff Geografisch-Cartografisch Instituut in Groningen. Eerder vorig jaar werd bekendgemaakt dat de Paul Mijksenaar Award for functional design toegekend werd aan dat instituut, inmiddels her- noemd in NoordhoïïAtlasproducties, op basis van de betrouwbaarheid, bruikbaarheid en schoonheid van zijn producten. En het is Aldert Bus geweest die in belangrijke mate voor de klare, heldere stijl van de kaar ten waarop Mijksenaar zijn oordeel baseerde, heeft gezorgd. Metamorfose van Bosatlas Na het afronden van de mulo, twee dagen voor zijn zeventiende verjaar dag, kwam Aldert Bus in 1946 als leerling-lithograaf bij de firma Wolters te werken: op de tekenzaal die hij twaalf jaar later zou gaan leiden, tot hij hoofd werd van het WN Geografisch-Cartografisch instituut waarvan hij in 1991 afscheid nam. In de oorlogsjaren had de productie van atlassen stilgelegen, de didactische inzichten waren veranderd en het was hoog tijd dat de Bosatlas bij de tijd werd gebracht. Toen er in 1956 een nieuwe redacteur van de atlas kwam zag Bus zijn kans schoon, en in de periode daarna onderging de Bosatlas een metamorfose: een nieuw schreefloos lettertype werd ingevoerd, in de nog steeds met de hand beschrifte kaarten, de symbolen werden geactualiseerd en gestandaardiseerd en de schrapjes werden vervangen door door Bus aangebrachte scha- duwering. Bij de thematische kaarten voerde hij evenzeer een helder kaartbeeld met sterke kleurcontrasten in: de 'crispe'-kaarten waar het juryrapport van Mijksenaar zo de loftrompet over steekt. Buitenlandse licenties De transformatie van de atlas heeft jaren geduurd en was pas begin zeventiger jaren gereed, een moment waarop het bedrijf zijn vleugels uitsloeg en ook voor andere landen schoolatlassen ging vervaardigen. Bus vertrok jaarlijks met zijn collega's naar de Buchmesse in Frankfurt om daar over licentie-uitgaven van de atlas te onderhandelen. In het kader van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie (waarvan hij van 1974 tot 1982 bestuurslid was) gaf hij op studiedagen les in productie planning en kostenberekening, kaartschrift en symboolontwerp. Bij het vertrek van de externe atlasredacteur F.J. Ormeling sr. nam Bus met het hoofd van Wolters-Noordhoff Atlasproducties, Ad van Holten, en col lega Giel Willems de atlasredactie over. Bij zijn afscheid in 1991 werd hij nog gestrikt om mee te doen aan de redactie van De wereld volgens de Bosatlas (met M. Anstadt, A. Donker en F.J. Ormeling sr.), een boek dat in dertien kaartseries de ontwikkeling van de wereld sinds 1877 en van de Nederlandse atlaskartografie toont. Fragmenten van de Bosatlas uit de39e druk (links, 1956) en de 40e druk (rechts, 1959, met door Aldert Bus geschaduweerde reliëfweergave) Ferjan Ormeling, redacteur Schilderkunst Bus was een talentvol graficus en naast de kartografie uitte zich dat ook in de schilderkunst (zie op deze pagina zijn schilderij van de Oosterha ven en Martinitoren). Sinds hij in 1991 met de vut ging wijdde hij zich aan het schil deren, en hij deed dat zo verdienstelijk dat het te betreuren is dat er nooit een overzichtstentoonstelling van zijn werk is geweest. Hij was zelf te bescheiden om zoiets te entameren. Maar zoals hier aangegeven, hij heeft samen met de laatste externe atlasredacteur F.J. Orme- ling sr. de kartografie in Nederland op een hoger plan gebracht. Overal in geo-minnend Nederland hoor je het: Digital Twins, 3D-stadsmodellen, Smart Cities en BIM. We moeten er wat mee, het is de toekomst. En eigenlijk niet alleen bij geo- minnend Nederland. Ook daarbuiten raakt men meer en meer enthousiast. Die laatste groep zijn vaak mensen die de kracht van het eindresultaat zien: de gebruikers, de enthousiastelingen. Je kunt ze ook wel bestempelen als de ongeduldige optimisten. Ze roepen dingen als: "Dat willen we hebben!" en "Kun je dat ook éven voor onze gemeente of organisatie regelen?" Begrip voor een maandje of drie ontwikkeltijd? Dat is er wel. Nou ja, soms. "Maar dan moet het wel klaar zijn hoor!" De weg naar een mooi nieuw 3D-product is natuurlijk niet zomaar in drie maanden afgelegd. Een mooi plaatje, dat lukt nog wel in die tijd. Net als een kleine pilot misschien. Maar de echte inbedding in de organisatie en bestaande werkproces sen? Dat kost natuurlijk veel meer tijd. Denk maar aan jaren. "Zó lang? Is dat echt nodig?', is dan een vaak gehoorde reactie. Dat snap ik wel. Maar het is wel de realiteit. Want hoewel we al even op weg zijn, en de route naar het eindresultaat langzaamaan steeds duidelijker wordt, zijn we er nog niet. En het is best lastig navigeren op wegen zonder bewegwijzering of wegen die zelfs nog helemaal niet zijn aangelegd. De tijd die nodig is voor het zoeken van de juiste route geeft ruimte aan een andere speler in de wereld van 3D-ontwik- kelingen: de geduldige criticus. Deze staat lijnrecht tegenover de ongeduldige optimist. En hoewel beide groepen bestaan uit mensen die in het dagelijks leven allemaal vriendelijk en sociaal zijn, verschillen ze in deze zoektocht als dag en nacht. En als ik moest kiezen, kan ik toch beter door één deur met die ongeduldige optimist. Want ik word langzamerhand een beetje opstandig van de vraag: "3D, wat moet je ermee?" De vraag die steevast door de geduldige criticus gesteld wordt in elke workshop, visie-sessie, enquête of afdelingsbijeenkomst. En nu wil ik niet alle geduldige critici tegen me in het harnas jagen of hun oprechte vragen - en misschien wel zorgen - bagatelliseren. Want eerlijk is eerlijk, zolang de onduidelijkheid niet is weggenomen, zal de inbedding nooit echt van de grond komen. Toch wil ik voorstellen om de 'wat moet je ermee'-vraag gewoon niet meer te stellen. Het stadium van waarom is name lijk allang verstreken. We zijn allang vertrokken en onderweg. Daarnaast is de vraag niet in één zin te beantwoorden. Nut en noodzaak van 3D is complex. Het heeft te maken met de relatief nieuwe digitale dimensie in onze wereld, die een nieuw evenwicht probeert te vormen met de lang bestaande fysieke en sociale dimensies. Social media leggen de link tussen de digitale dimensie en de sociale. De 3D-ontwikkelingen moeten de link leggen tussen de digitale en fysieke dimensie. We zitten er middenin. Kritisch zijn mag. Graag zelfs. Het helpt focus aanbrengen en zoeken naar de route. Maar stop met vragen waarom we onderweg zijn, want we hebben al duizenden kilometers weloverwogen afgelegd. Help ons de juiste afslagen te nemen, de richting te bepalen, alternatieve routes te definiëren en te versnellen. Ofjuist te vertragen als dat nodig is. Er zijn allerlei routes mogelijk, maar teruggaan is geen keuze meer. Laten we samen een nieuwe groep 3D-denkers en -doeners vormen: de meedenkende enthousiastelingen, die de transitie van ons zo geliefde geo-vakgebied omarmen. We hebben jullie hard nodig! Jane Hermans-van Ree Programmaleider Gemeente Rotterdam (onder andere Rotterdam 3D en spoor Registratie T3D) jm.hermansvanree@rotterdam.nl Meer informatie over Rotterdam 3D (de digitale maquette van de gemeente Rotterdam): www.3drotterdam.nl

Geo-Info | 2021 | | pagina 20