Het is essentieel met domein- en data-experts samen te werken om 3D-data aan te laten sluiten bij domeinwensen 22 Geo-lnfo 2021-2 2021-2 Geo-lnfo 23 Figuur 2. Hoogtebeschrijving van terrein in het 3D Omgevingsmodel Geluid. actualiteit, met drie opties: - AHN is actueel en consistent met de BAG ('keep'); - het BAG-pand is nieuwer dan de pun- tenwolk en kan dus geen hoogte krijgen ('discard'); - het AHN en BAG zijn ongeveer van het zelfde tijdstip, waardoor het nietzeker is of het gebouw er al stond op de inwindatum van het AHN ('review'). pu ntde kki ng. H ie rbij word t voor i ede r model het percentage van het oppervlakte berekend waarvoor hoogtepunten zijn gevonden. Een gebouw krijgt de waarde 'keep' als dit percentage groter is dan 50%. In alle andere gevallen krijgt het gebouw model de waarde 'review'. Hoogtebeschrijving terrein Voor de hoogtebeschrijving van het terrein is een Triangulated Irregular Network (TIN) gege nereerd op basis van alleen de maaiveldpun- ten uit het AHN3 (zie Figuur 2). Hierbij zijn de hoogtes op de randen van tiles ('kaartbladen') naar elkaar toegerekend zodat er geen artefac ten ontstaan door minieme hoogteverschillen. Daamaastis er een filtering toegepast door middel van een simplificatie-algoritme. Op die manier worden gebieden met weinig hoogte variatie gemodelleerd met minder driehoeken dan gebieden met veel hoogtevariatie. Het aantal driehoeken wordt hierdoor geminimali seerd zonder een vooraf ingestelde maximale afwijking te overschrijden ten opzichte van de oorspronkelijke AHNB-maaiveldpunten. Het accepteren van een grotere afwijking leidt daarbij tot een kleiner bestand met minder en grotere driehoeken. De beschikbare bestan den zijn gegenereerd met een drempelwaarde van 0,3 m. Aanvankelijk hebben we geprobeerd om de manier van hoogtebeschrijving zoals een geluid-expert die toepast te automatiseren. Dit beschreven we in ons artikel in 2018. Door de computer-intensieve berekening van geluidssimulaties is de uitdaging om met zo min mogelijk BÜ-lijnen zoveel mogelijk hoogtevariatie te representeren. De semi-auto- matische bewerking die daar nu voor wordt gehanteerd bleek erg moeilijk te automatise ren. Bovendien worden in de lijn-benadering in sommige gevallen relevante hoogtes genegeerd in de geluidssimulatie. We zijn daarom in de uiteindelijke implemen tatie van 3D-lijnen naar een TIN overgestapt. Het volledig automatisch genereren van een TIN is een beduidend robuuster proces waarbij tevens een hogere kwaliteitvan heteindresul- taat kan worden gegarandeerd. Het is dan ook relevant om te onderzoeken of de geluidssimulatie direct op een TIN kan wor den gedaan. In een proof of concept hebben we in het kader van een studentenproject al laten zien dat een geluidsberekening (volgens CNOSSOS-EU-richtlijnen) inderdaad ook direct op een TIN zou kunnen worden uitgevoerd. Dit is een mogelijke toekomstige ontwikkeling. Omdat een TIN (nog) niet direct ingelezen kan worden in de huidige geluidssimulatie-soft- ware, bieden we de TIN aan als een verzame ling van 3D-lijnsegmenten (de driehoekszij den) in het GeoPackage-formaat. Bodemvlakken Voor de modellering van akoestisch reflecte rende en akoestisch absorberende oppervlak ken is gebruikgemaakt van de geometrie en thematische informatie uit de BGT (de Basisregistratie Grootschalige Topografie). Alle vlakken op maaiveldniveau uit de BGT zijn daarbij omgezet in hetzij reflecterend (waarde o), hetzij absorberend (waarde 1). Deze omzettingstabel hebben we in Geo-lnfo (2018) gepresenteerd. In dat artikel beschreven we ook de versimpeling die we toepassen om het aantal vertices drastisch te verminderen. De hoogte van bodemvlakken wordt via de hoogtelijnen in de geluidsberekeningen aan de bodemvlakken toegekend. Deze input- laag is daarom ook 2D en beschikbaar in het GeoPackage-formaat,zie Figuur 3. Van onderzoek naar landelijke uitrol De uitrol van onderzoek naar een landelijke dataset op PDOK is een nauwe samenwerking geweest tussen 3D Geoinformation (tudelft3d), het Kadaster en het RIVM. De samenwerking was niet alleen gericht op de overdracht van Figuur 3. Bodemvlakken in het 3D Omgevingsmodel Geluid (rechts) gegenereerd uit BGT (links). processen voor een eenmalige landsdekkende reconstructie, maar had ook de intentie om het product jaarlijks te updaten. We hebben daarom ook gekeken naar het beheren en continueren van het product om te kunnen garanderen dat dit ook volgend jaar weer ontsloten kan worden als open data. Een nauwe samenwerking met RIVM - en eerder met RWS - heeft deze stap van innovatie naar een gestandaardiseerd 3Ü-product mogelijk gemaakt. Gebruikersfeedback en dooron twi kkel i n g De verschillende keuzes voor het genereren van de data zijn gemaakt door data- en geluid-experts. Deze keuzes zullen op basis van feedback door gebruikers nader worden bekeken voor de volgende versie die jaarlijks zal worden gegenereerd. Daarnaast zijn er plannen voor doorontwikkel in g. Ten eerste zullen de gegevens regelmatig moeten worden geactualiseerd. Dit kan wor den gedaan op basis van AHN4 die op korte termijn beschikbaar zal komen. Daarbij zullen we ook kijken naar een mogelijke combina tie van AHN en (de actuelere) puntenwolk gegenereerd uit luchtfoto's, zoals het Kadaster jaarlijks genereert. Denk hierbij ook aan extra innovatiemogelijkheden die het beeldma teriaal vanaf 2021 gaat bieden vanwege de verbeterde specificaties van 7,5 cm-resolutie en 80% overlap. Hierdoor zullen de actuele puntenwolken van betere kwaliteit zijn. Vooralle lagen geldt dat versies uithef verleden beschikbaar dienen te blijven omdat moet kunnen worden teruggehaald met welke 3D-data een bepaalde geluidsstudie is uitgevoerd. Dus voor alle lagen zullen we kijken hoe ditversiebeheer kan worden ingericht. Naast het slim omgaan met wijzigingen, geldt voor alle lagen ook de wens voor nog meer uitdunning. Voor iedere laag afzonderlijkzal worden gekeken op welke manier de uitdun ning nog verder kan worden geoptimaliseerd door het behoud van significante details en het verwijderen van details die er niet toe doen in een geluidssimulatie. Een ontwikkeling voor de langere termijn, waar momenteel in een afstudeeronderzoek naar wordt gekeken, is het integreren van alle lagen in het TIN. Op dit moment worden de drie lagen afzonderlijk van elkaar gegenereerd omdat de beschikbare geluidssoftware dat op die manier vraagt. Een geluidsberekening die direct op een semantisch TIN kan worden uitgevoerd, maakt het mogelijk om gebruik te maken van een TIN met de informatie over de bodemvlakken en gebouwen geïntegreerd in het terrein. Hierdoor kunnen de inputdata nog beter worden geoptimaliseerd op de uiteindelijke berekening en vice versa: kan de berekening worden geoptimaliseerd op basis van de inputdata. Lesson learned Dit project heeft ons wederom geleerd hoe essentieel het is om met domein- en data- experts samen te werken zodat gegenereerde 3D-data aansluiten bij domeinwensen in plaats van uitsluitend te focussen op meer detail en grotere nauwkeurigheden in 3D-modellen. Deze samenwerking maakte het mogelijk om algoritmes te ontwikkelen voorbij pilots en proefgebieden en om deze innovaties verder te brengen tot een daadwerkelijk data- product. Vanuit deze samenwerking zullen we werken aan verbeteringen voor toekomstige versies van het 3D Omgevingsmodel Geluid waarbij de uitgaging blijft om de balans te zoeken naar het juiste detailniveau. Referenties - Ravi Peters,Tom Commandeur, Balazs Dukai en Jantien Stoter. 3D-inputgegevens voor geluidssim ulaties gegenereerd uit bestaarde la rd sdekkende data set s. Geo-lnfo 6,2018, pp. 8-12. - Ravi Peters, Balazs Du kat Stel ios Vital is, Jordi van Liempt, Jantien Stoter, L0D2 voor a lie 10 miljoen BAG-panden in Nederland. Geo-lnfo 1,2021, pp. 8-12 Over de auteurs: Jantien Stoter, 3D Geoinformation, TU Delft, tevens werkzaam bij het Kadaster, j.e.stoter@tudelft.nl Ravi Peters, 3D Geoinformation, TU Delft, tevens werkzaam bij de start-up 3DGI, r.y.peters@tudelft.nl Balazs Dukai, 3D Geoinformation, TU Delft, tevens werkzaam bij de start-up 3DGI, b.dukai@tudelft.nl TonyBaving, Kadaster, tony.baving@kadaster.nl Iris Reimerink, Kadaster, iris.reimerink@kadaster.nl Rob van Loon, RIVM, rob.van.loon@rivm.nl

Geo-Info | 2021 | | pagina 13