DEGE®GRAAF 'Milieu en nfrastructuur zijn vraagstukken waar veel kansen liggen' DEGE®GRAAF 'Veel bewoners voelden zich lang niet gehoord in de K-buurt' Studenten bezitten veel verse kennis die binnen de muren van de universiteit blijft In Groningen is een oplossing gevonden om dit jonge potentieel te benutten: STUDENT-labs, Via dit platform voeren studenten grote en kleine klussen uit voor het bedrijfsleven, onderwijsinstellingen en overheden. Peter (23) werkt er sinds vorige zomer naast zijn ma ster. "Onder begeleiding van professionals leveren we voordelig en snel advies." 28 Geo-lnfo 2021-2 Veel hoogbouw, functioneel ingedeeld en vooral gericht op wonen. Het zijn zomaar een aantal eigenschappen die van toepassing zijn op de K-buurt in Amsterdam-Zuidoost. Maar met die omschrijving doe je de wijk tekort, vindt Zoe (23). Vorig jaar september begon ze als procesbegeleider bij Hart voor de K-buurt - eerst als onderdeel van een stage, en sinds februari op zzp-basis. "De K-buurt is een diverse en warme buurt. Ik voelde me er gelijk thuis." 2021-2 Geo-lnfo 29 Door Ramon Holle STUDENT-labs is een samenwerking tus sen studenten van de Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen en de Faculteit Economie en Bedrijfskunde van de Rijksuniversiteit Gronin gen. De studenten worden actief gecoacht door het team van RIO Projects, een advies- en managementbureau uit Groningen. Challenge Lab Peter maakte kennis met hetplatform door mee te doen aan een Challenge Lab waarin een praktijkcasus aan de deelnemers werd voorgelegd. Hij haalde een gedeelde eerste plaats met zijn team. "Het ging om een hotel dat energieneutraal moest zijn", ver telt hij. "We ontworpen een gebouw dat deels onder de aardbodem zat, waardoor het minder hitte verloor in de winter en koeler bleef in de Na dit succes bleef Peter gemiddeld tien uur voor STUDENT-labs werken. Nu organiseert hij zelf de Challenge Labs en zit hij in de studentenraad. Samen met een collega kijkt hij hoe de organisatie steeds beter kan func tioneren en wat daarvoor nodig is. Dat wordt belangrijker omdat er nieuwe opdrachten zijn binnengehaald en het aantal medewerkers in de laatste maanden is verdubbeld. Leefbaarheid Andere klussen zijn er ook, zoals een grote opdracht in samenwerking met twee profes soren. "We onderzoeken het onderwijs en de leefbaarheid in de gemeente Eemsdelta", zegt Peter. "Daar wordt een nieuwe schoolcampus gebouwd en we kijken hoe de kwaliteit van het onderwijs nu is en wat de nieuwe campus voor effect heeft op de regio. Wat dat zo leuk maakt, is dat we de omgeving en de bewo ners goed leren kennen. We nemen enquêtes en interviews af bij beleidsmakers, leerlingen en ouders." Kweekvijver Door de samenwerking met onderwijs, over heid en bedrijfsleven krijgen de studenten al veel mee van het werkende leven. Peter noemt het een kweekvijver. "Je krijgt kansen om werkervaring op te doen en een goede start te maken van je carrière. Het is een groeimogelijkheid naast je studie. Je kunt je nu alvast laten zien." Toch staatvoor Peter nog niet vast wat zijn vervolgstap wordt. Hij volgtnu de master Environmental and Infrastructure Planning en moet nog een paar vakken afronden en zijn scriptie schrijven. "Milieu en infrastructuur zijn vraagstukken waarvoor veel kennis nodig is en waar veel kansen liggen. Daar zou ik me graag voor inzetten. Of ik dat liever doe vanuit de overheid, de politiek of het bedrijfsleven, dat weet ik nog niet." Peter behaalde zijn bachelor Spatial Planning and Design aan de Rijksuniversiteit Groningen. Nu volgt hij de master Environmental and Infrastruc ture Planning. Hij liep in 2079 stage bij ontwerp bureau De Zwarte Honden sinds september 2020 werkt hij voor STUDENT-labs. Door Kevin van Huët Afgelopen zomer rondde Zoe de master Urban Geography af aan de Universiteit van Amsterdam. "Ik had destijds nog helemaal geen praktijkervaring opgedaan, en door de corona pa ndem ie lagen de banen niet voor het oprapen", vertelt Zoe. "Het leek me daarom leerzaam om eerst een tijdje stage te lopen, het liefst bij een organisatie die zich bezighoudt met buurtparticipatie." Die kans kreeg ze bij de Hart voor de K-buurt, een buurtplatform in de Bijlmer dat wordt gesubsi dieerd door de gemeente Amsterdam. Oren en ogen Hart voor de K-buurt werd in 2016 opgezet om zich te buigen over de inrichting van zes kavels in het centrale deel van de buurt, waaron der het plein bij metrostation Kraaiennest. Sindsdien is het takenpakket sterk uitgebreid. Inmiddels vervult hetplatform een belangrijke rol als oren en ogen van de wijk en is het betrokken geweest bij de organisatie van allerlei buurtinitiatieven,zoals hetop poten zetten van een jongerenfestival en het starten van een eigen televisiekanaal. De bevolkingssamenstelling van de K-buurt is divers. Er wonen mensen met verschillende etnische achtergronden, onder wie velen met wortels in het Caribisch gebied en Ghana. Een grote groep bewoners woont al heel lang in de K-buurten voeltzich sterk verbonden met de wijk. De afgelopen jaren trekt dit deel van 1 Amsterdam ook veel hoogopgeleiden aan, met gentrificatie tot gevolg. Hetleidtsoms tot botsende belangen. "Luisteren naar de wensen van bewoners betekent soms ook dat je verschillende meningen tegen elkaar moet afwegen", vertelt Zoe. "De ene groep bewo ners wil meer rust in de wijk, de andere juist meer rumoer. Dat kan best ingewikkeld zijn." Participatiemoe Het contact met de bewoners is een belangrijk onderdeel van het werk van Zoe. "Elke vrijdag middag ga ik in gesprek met zogenoemde stakeholders", ver te It Zoe. "Zij zijn goed op de hoogte van wat er speelt in de K-buurt en delen waar buurtbewoners tegenaan lopen of behoefte aan hebben." Iedere week schuiven er weer andere mensen aan bij het overleg -van leden van de hindoestaanse gemeen schap tot architecten die input leveren voor het stedenbouwkundig plan. Die betrokkenheid van buurtbewoners is geen vanzelfsprekendheid in Amsterdam-Zuidoost. "Veel mensen zijn participatiemoe omdatze zich lange tijd niet gehoord voelden in de K-buurt,"zegt Zoe. "Het afhuren van een zaal tje en iemand van de gemeente laten spreken, werkt hier niet. Daar komen bewoners niet op af." Hart voor de K-buurtzet dan ook andere communicatiemiddelen in om haar inwoners te bereiken. "Met een podcast proberen we jonge mensen het woord te geven. En soms doet een kort telefoontje of even bijpraten ook wonderen." Talentontwikkeling Een van de uitdagingen voor de K-buurt ligt in het creëren van een omgeving waar niet alleen maar wordt gewoond. "Momenteel is de K-buurt vrij monofunctioneel ingericht, zonder al te veel voorzieningen", vertelt Zoe. In de toekomst wil het platform zich inzetten voor meer levendigheid, waar de bewoners van profiteren. "Denk aan een jongerencen trum, of multi-inzetbare gebouwen waar zowel kan worden gesport als culturele activiteiten kunnen worden georganiseerd", vervolgt ze. "Of initiatieven gericht op talent ontwikkeling. Met een beetje hulp heeft de K-buurt veel te bieden." Zoe behaalde haar bachelor Sociale Geografie aan de Universiteit van Amsterdam, waarna ze de masteropleiding volgde aan diezelfde universiteit. Nadat ze afgelopen zomer afstudeerde, begon ze in september aan een stage bij Hart voor de K-buurt in Amsterdam-Zuidoost. Sinds februari vervult ze haar rol als procesbegeleider op zzp- basis.

Geo-Info | 2021 | | pagina 16