W Datalab Purmerend in de'spotlight' 1 fcE Cd CD O CD NEO klaar voorde Samenhangende Object Registratie Column fö ui 38 Geo-lnfo 2021-2 2021-2 Geo-lnfo 39 wordt gerefereerd aan het feit dat er een wettelijke verplichting geldt ten aanzien van de gerealiseerde gegevenskwaliteit, omdat (landelijke) gebruikers daarom vragen. Het idee achter de bestuurlijke verantwoor dingsrapportage is in eerste instantie dat de bronhouder intrinsiek gemotiveerd is (of wordt) om de basis op orde te houden (of brengen), omdat helder is wat het maatschap pelijke belang is van goede geo-informatie. Daarom stuurt het sjabloon ook aan op het leggen van een relatie tussen enerzijds de staatvan de geobasisregistraties en anderzijds relevante maatschappelijke opgaven. Daar mee worden het management, het dagelijks bestuur en de interne toezichthouder geacti veerd. De wettelijke verplichting als argument geldt als 'slot op de deur',zodat inhoudelijke argumenten verder kracht worden bijgezet. Wisselwerking tussen toezicht en beleid Het idee van kwaliteitszorg of toezicht is niet om ieder jaar de eisen aan bronhouders te verzwaren. Kwaliteitsverbetering is geen doel opzich. Ondanks de gestelde normen is het geen blinde race naar 100% juistheid. In plaats daarvan kijken we ook kritisch of gebruikerswensen en bestaande normen wel haalbaar zijn voor bronhouders. Ook zullen we doorlopend onderzoeken in hoeverre gegevens in het informatiemodel nog steeds maatschappelijk relevantzijn. Elk jaar maakt de toezichthouder de balans op. Dat gebeurt aan de ene kant door te kijken naar de ENSIA-zelfevaluatie en bijbehorende verantwoordingsrapportage en aan de andere kant naar het materiële beeld uit de verschil lende kwaliteitsdashboards. Het kan zijn dat hierbij knelpunten worden gesignaleerd, bijvoorbeeld omdat bronhouders stelselmatig een bepaalde norm niethalen. Dat kan bete kenen dat bronhouders een tandje bij moeten schakelen, maar dat is niet altijd nodig. Als uit onderzoek blijkt dat geen enkele gebruiker daar verder last van heeft, dan kunnen we vanuit de beleidskant ervoor kiezen om de norm te versoepelen. Of zelfs ervoor kiezen om een gegeven uit de lijst met basisgege vens te schrappen. Naast het sturen op de gerealiseerde gegevenskwaliteit is hetdus ook van belang datwe hetinformatiemodel 'schoon' houden en normen realistisch. Alleen op die manier kan de gebruiker blind varen op geobasisgegevens. Verdere ontwikkeling kwaliteitszorg en toezicht We kunnen de gerealiseerde gegevenskwa- liteitdus steeds betermeten. Maarer zitop het gebied van kwaliteitszorg en toezicht nog meer in het vat. We willen bijvoorbeeld ook de haalbaarheid onderzoeken van het panklaar ter registratie aanbieden van betere gegevens aan de bronhouder. Op die manier krijgt toezicht een meer constructief karakter. Deze modernere manier van toezicht houden past beter bij het geodomein, waar het draait om inhoud, dan de klassieke benadering van formeel toezicht op afstand en aan het einde van de keten. De toekomst, met nieuwe ont wikkelingen als kunstmatige intelligentie in het verschiet, zal leren op welke manier alle rollen binnen het geodomein een bijdrage kunnen leveren aan betere geodata. Damir Brnobic Projectleider toezicht 8AG, 8GT en 8RO bij het ministerie van 8innenlandse Zaken damir.brnobic@minbzk.nl De Samenhangende Object Registratie (SOR) komt er aan. NEO ontwikkelde innovatieve monitoring voor de fysieke Geo-objecten die hierin beschreven staan. Dit doen wij geautomatiseerd, en meerdere keren per jaar door gebruik te maken van satellietdata, luchtfoto's en andere databronnen. NEO zorgt bovendien dat de informatie binnen uw organisatie gebruikt kan worden voor verschillende Geo-registraties: één keer registreren, meerdere keren gebruiken voor duurzame besparing. actuele en volledige informatie. Wij zorgen dat onze producten altijd aansluiten op uw wensen, terwijl u steeds de regie houdt over uw data. Standaard, op maat NEO hanteert een werkwijze waar veel ruimte is voor dialoog en afstemming over de gewenste finetuning van de geleverde data. Hierdoor wordt zelfs een standaard product maatwerk. Uw geo-registraties actueel en volledig Efficiëncy en maatwerk zijn bij de invoering van de SOR van het grootste belang. Daartoe gebruikt NEO ondermeer hoogtemodelering en deeplearning voor het leveren van NEO is klaar voor de SOR en u? Voor meer informatie belt of mailt u met Jurriën Beek (033)21007 00 jurrien.beck@neo.nl Uw Irtfomrotf» In tuM NEO B.V. Stadsring 65d 3811 HN Amersfoort www.neo.nl info@neo.nl +3 I (0)33 2100 700 Het is eind december 2020. We ontvangen per mail het verlossende woord van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG): onze subsidieaanvraag voor de doorontwikkeling van Atlas is goedgekeurd. Wauw, dat biedt ons ontzettend veel kansen en mogelijkheden voor het jaar 2021. Atlas is een GIS-viewer ontwikkeld met open-source software en ook als zodanig beschikbaar. Collega's, inwoners en bedrijven kijken naar hetzelfde kaartmateriaal en starten dus op dezelfde informatiepositie. Grote vraag is: wat gaan we concreet met de subsidie doen? Het eerste wat duidelijk wordt, is datwe op zoek moeten naar samenwerkingspartners. Immers, het product draait nu circa twee jaar live in onze eigen kantooromgeving, maar om verder te kunnen professionaliseren hebben we meer denk- en ontwikkelkracht nodig. Dus welke gemeenten willen meehel pen met het zetten van de volgende stap? We gaan op zoek via ons netwerk en voor we het weten zijn we in gesprek met een tiental gemeenten om te kijken of zij met ons die uitdaging willen aangaan. Ook willen we een ontwikkel slag maken met nieuwe functionaliteiten in de viewer. Eén van onze grote wensen is om laagdrempelig themakaarten te kunnen opbouwen die via de gemeentelijke website gemakkelijk te ontsluiten zijn voor inwoners. Of je nu een grote of kleine gemeente bent moet daarbij niet uitmaken. Elke gemeente heeft immers te maken met strooiroutes, gehandicaptenparkeerplaatsen, parken, etc. Ondertussen is ons wensenlijstje voor uitbreidingen gegroeid naar circa so stuks, en dat zijn alleen nog maar onze eigen ideeën. Ongetwijfeld hebben geïnteresseerde gemeenten ook een beeld bij wat een goede uitbreiding zou zijn. En dat is precies waar we op uitzijn. Elke geïnteresseerde pertij kan zelf ontwikkelen aan Atlas,zodat alle gebruikers uiteindelijk gebruik kunnen maken van die ontwikkelingen. Dat is de ware kracht van open-source software en de open-source community. Tot slot hebben we het afgelopen jaar nog weinig aandacht kunnen besteden aan de'achterkant'van Atlas. De beheerkant is nog niet intuïtief genoeg. Zie het als de kamer in je huis waar je nog graag het een en ander wilt opknappen en netter maken voordathet bezoek komt. Als we meervoudig gebruik willen stimuleren en bespoedigen dan moet dit nog beter. Oókmet stip op ons wensenlijstje staan de metadata. Die willen we beter kunnen inzien en beheren. De huidige ruimte hiervoor is vrij statisch ingericht en kan een vernieuwingsslag gebruiken. Het is nu begin april en in de afgelopen maanden hebben we als Datalab Rjrmerend niet stilgezeten. Er is een nieuwe ver sie van Atlas live gegaan, die qua look feel beter past bij wat gebruikers verwachten van een moderne GIS-viewer. Dit was hard nodig om toekomstbestendig te blijven ten opzichte van andere GIS-viewers op de markt. Maar zeker ook om technisch meer mogelijk te maken. En nu we het toch over de techniek hebben, de back-end van Atlas is geschreven in Django, de front-end is opgebouwd in JavaScript. Atlas maakt gebruik van Geoseiver als kaartmotor met Postgres als database, maar het is ook mogelijk om een andere geo-webserver te gebruiken. Om Atlas zo breed en flexibel mogelijk in te kunnen zetten, is ervoor gekozen om het in een Dod<er-container te laten draaien. We zijn hard bezig om samen met onze ontwikkel partner Del taio een planning te maken voor de rest van 2021 en gaan die delen met onze gebruikers en geïnteresseerden via onze vernieuwde website: https://datalab.purmerend.nl. Het Datalab-team van de gemeente Rjrmerend is geen apart team binnen de organisatie. Er zitten collega's in die elk vanuit hun eigen team en kennis hun bijdrage leveren aan het Datalab. Het Datalab-team bestaat uit GIS-specialisten, dataspecialis- ten en webspecialisten. We hebben een architect, een systeem beheerder en een cartograaf Voor specifieke projecten doen we een beroep op beschikbare projectleiders. Intern vraagt dit om veel afstemming. Maar we werken allemaal met veel enthousiasme aan het mooie streven datwe data-geïnspireerd willen werken en dat helpt enorm. Sanne Griffioen m s.griffberi@pa/m&endn I

Geo-Info | 2021 | | pagina 21