Zelfs het schutblad is mooi Boek Wat bij de meeste atlassen al aardig lukt, is bij deze atlas ronduit geslaagd: dromend kunnen bladeren door al het prachtige kaart-en beeldmateriaal Atlas van de IJssel 42 Geo-lnfo 2021-2 2021-2 Geo-lnfo 43 Tjiik van dei Ziel S Albeit Ccuporaal Mooi staaltje vormgeving Om maar gelijk met de deur in huis te val - len: uitgever en auteurs zijn erin geslaagd een boek uit te geven dat van ongekende schoonheid is: een mooie balans tussen zeer fraai beeldmateriaal, ondersteunende teksten en prachtig transparante opmaak. Laat ik die complimenten alvast geven: zelden zien we een boek - een atlas in dit geval - waaraan zoveel aandacht is gegeven aan vormgeving en leesbaarheid. Begin maart van dit jaar kreeg ik via-via te horen dat er een Atlas van de IJssel was verschenen. Onder normale omstandigheden wordt daaraan in de regionale pers veel aan dacht besteed, maar in deze malle tijd, waarin publieke boekpresentaties even niet tot de mogelijkheden behoren, moetje het soms van de tamtam hebben. Reis door de tijd Het boek geeft een weldadige overvloed aan informatie over een van de mooiste rivieren van Nederland: de IJssel. De inhoudsopgave geeft de opbouw fraai weer: naast een aantal algemene thema's (verzanding, meanders, overstromingen, weteringen en dijken) wordt de lezer in een reis door de tijd meegenomen vanaf de IJsselmond bij Westervoorttotaan de IJsseldelta bij Kampen. Laat ik nu altijd gedacht hebben dat de monding van de rivier de uitlaat is... Waterbouwkundige werken Fascinerend zijn de beschrijvingen van de waterbouwkundige werken die al sinds de vijftiende eeuw hebben plaatsgevonden en avant-la-lettre 'ruimte voor de rivier' creëerden. De verklarende teksten zijn in een compacte vertel trant weergegeven. In een paar zinnen wordt de wordingsgeschiedenis (militair, economisch, agrarisch en sociaal) van deze werken weergegeven. Het overkwam mij meermalen dat ik bij de afbeeldingen hierbij ging 'swipen' en 'inzoomen' op het papier om meer te weten te komen over de ligging van het afgebeelde: hoe zou de wereld er nu uitzien op die plek? (Veel van het gebruikte kaartmateriaal is overigens ook digitaal beschikbaar. Met behulp van de achter in de atlas opgenomen 'verantwoording beeldma teriaal' kan de reis stroomafwaarts nog uren worden verl engd.) Soms ook om het figura tieve kaartmateriaal (veelal voorzien van de opmerking: 'niet geschaald') en de handmatig aangebrachte beschrijvingen leesbaar te maken. Landclaims Fraai zijn de verhalen over landclaims: wat zal dat in veel gevallen een getouwtrek zijn geweest, omdat de beschrijvingen van geclaimde eigendommen ten gevolge van aanlanding en afslag moeilijk in absolute zin waren vast te leggen in een standaard referentiesysteem. Overigens was de rol van landmeters in die tijd naast registratief ook veelal planvormend. De landmeters Nicolaas van Geelkerck en Frederik Beijerink maakten ook civieltechnische plannen. Voor verde digingswerken, of om het altijd op de loer liggende gevaar van het water te kunnen beheersen en in goede banen te leiden. Veel van de door hen opgetekende situaties zijn op messcherpe wijze afgebeeld, de schatkamer van oud kaartmateriaal over de IJssel is hierbij flink opengetrokken. Belang van goed kaartmateriaal Goed kaartmateriaal - en daar staat dit boek vol mee - is in de loop van de eeuwen van groot belang gebleken bij het rationele waterbeheer van deze rivier. Dat daarbij ook de naastgelegen landerijen metamorfoses hebben ondergaan, komt op een aanspre kende wijze tot leven in deze atlas. Veel van het gebruikte kaartmateriaal dateer t uit de late middeleeuwen, meteen piek zo rond de zestiende eeuw. Ook vanuit latere jaren is de atlas ruim voorzien van prachtig kaartma teriaal. Bijzonder fraai is ook het gebruik van recenter kaartmateriaal van de Topografische Dienst en de prachtige obliek dronevlucht- foto's waarmee het boek vol staat. De gehele wordingsgeschiedenis is rijk geïllustreerd met kleurrijke kaarten op verschillende schaalniveaus, afgewisseld door hedendaagse luchtfoto's. De rivier als personage Moeiteloos kan de lezer uren verdwalen in deze atlas. Verhalen en vooral beelden zetten de tijd even stil: recreatieve verstilling zoals je deze ook van de rivier zelf mag verwachten. Af en toe wordt de rivier zelfs wat persoonlijke eigenschappen aangemeten: datzij al mean derend soms van twee walletjes eet Ronduit grappig en actueel is de afbeelding van het schilderij van Salomon van Ruysdael op p. 91. Hier zien we een boot met de driekleur op de kop. Blauw, wit en rood. Zoektocht naar balans Wanneer je dan na een urenlange reis bij het naschrift bent aanbeland, 'De IJssel in de eenentwintigste eeuw', dan valt op dat het in de gehele wordingsgeschiedenis van deze rivier steeds een zoektocht is geweest naar een geschikte balans. Naast de eeuwenlange strijd tegen de grilligheid van deze rivier is er ruim aandacht geschonken aan de steeds wis selende en soms tegenstrijdige economische, landschappelijke en ecologische belangen van aanwonenden, beheerders, recreanten en gebruikers. Zeker de komende decennia zul len er nieuwe vraagstukken op ons afkomen, waardoor de balans opnieuw zal moeten worden afgesteld. Wat gaat bijvoorbeeld de invloed zijn van de klimaatveranderingen die nu al zichtbare sporen trekt? Vier uur lees- en reisplezier Wat bij de meeste atlassen al aardig lukt, is bij deze atlas ronduit geslaagd: dromend kunnen bladeren door al het prachtige kaart- en beeldmateriaal. Je bent al gauw meer dan vier uur onderweg. Dat is ca. 7,50 per uur, waarbij je later uiteraard nog eens opnieuw op reis kunt! Een zeer schappelijke prijs voor deze fraai vormgegeven atlas. Een aanrader! Voor wie na het lezen nog meer wil horen: op de omslag verwijst een sticker naar de podcast IJsselverhalen van rivierenliefhebber Wim Eikelboom. Hierin raak je opnieuw gefasci neerd door de verhalen over deze rivier en de rol die zij speelt in de tijd. RoelofKeppel rodofkeppd57@hotmail. com Atlas van de IJssel Auteurs: Tjirkvan der Ziel en Albert Corporaal Foto's: Joop van Putten Uitgeverij: WBOOKS (2021) Pagina's: 216 (24,5 X31 cm) Prijs: 29,95 ISBN: 9789462583894

Geo-Info | 2021 | | pagina 23