Cupola: een nieuwe oppervlakteware wereldkaart Er bestaan ontzaglijk veel manieren om de aardbol in het platte vlakte projecteren en toch wilde ik er nog eentje aan toevoegen. Wat de beste projectie is? Dat hangtvan allerlei keuzes af, en van hoe je de kwaliteit van een kaart meet. De gebieden aan de randen van een kaart worden meestal sterk vervormd weergegeven en mijn vraag was; als die randgebieden zo goed mogelijk worden weergegeven, wat rolt er dan voor kaart uit? 2021-2 Geo-lnfo 5 Door Weia Reinboud Wil je grote oppervlaktes,zoals de wereld delen, met elkaar vergelijken, wil je lange afstanden meten of wil je weten wat de kort ste route van A naar B is, dan is een globe altijd beter dan wat voor platte kaart ook. Zelfs een kleine globe kan dat behoorlijk goed. Je gaat echter niet een verzameling globes maken voor elk thema datje wilt illustreren. Thematische kaarten Veg eta ti ezon es. Bevol kingsdichtheid. Opbrengst per hectare landbouwgrond. Aantal soorten libellen per duizend vierkante kilometer. Hetleefgebied van de ijsbeer. Platte wereldkaarten zijn daarvoor juist wel geschikt, en dan rijst de vraag: welke projectie? Eigenlijk begint het met de vraag of je de zeeën, het land of beide zo goed mogelijk wilt afbeelden. Voor de zeeën bestaat er al een heel mooie kaart, de oppervlakteware Spilhausprojectie uit 1942. Er is zoveel water op aarde dat het goed afbeelden van zeeën én continenten een beetje te veel vraagt van een kaart en daarom heb ik uitsluitend naar de continenten en de grotere eilanden gekeken. Vervorming Er zijn allerlei boeken waarin veel projecties worden afgebeeld. De site www.mapthematics.com toont zelfs 340 projecties van (een deel van) de aarde en is niet eens compleet. Achtergrond van de veelheid aan projecties is dat de aarde een bol is en dat die onmogelijk in het platte vlak zonder vervorming af te beelden is en datje moet schipperen. Dat doet elke projectie op een andere manier. Rond mijn zestiende zag ik in de bibliotheek 'Kort overzicht der kartografie' van Vening Meinesz (1941). Wiskundig ging het me boven de pet, maar de verschillende soorten vervor ming werden erin uitgelegd en er stonden graadnetten van verschillende projecties in afgebeeld. Fascinerend! Het bleek mogelijk om sommige aspecten van een kaart onver- vorm d weer te geven. Er bestaan kaarten die 'afstandswaar' heten, maar daarop kunnen slechts sommige afstan den correct uit de kaart afgelezen worden. Langs alle parallellen, of langs alle meridia- Figuur 1. Illustratie van hoe een cirkel op de aarde een ellips in de projectie wordtboven de Wagner Vll-projectie, onder de Cupola-projectie (bron: Weia Reinboud). 4 Geo-lnfo I 2021-2 nen, of de afstand tot zowel Washington als Moskou - maar alle andere afstanden kloppen dan niet. Er bestaan kaarten waarop alle kleine gebied jes vrijwel correct getekend zijn, maar grotere gebieden kloppen niet. Van deze 'hoekware' of'conforme' projecties is de Mercatorpro- jectie een voorbeeld. Het is misschien wel de enige projectie waarvan de naam ook bij niet-specialisten bekend is. Het is de projectie die direct genoemd wordt als het gaat over 'fout' gekozen projecties, omdat noordelijker streken, waaronder het rijke West-Europa, ver groot weergegeven worden. Zet een stip voor duizend bedreigde orang-oetans op Borneo en zet een stip voor duizend bedreigde ijsbe ren in Noord-Groenland - die laatste stip zou op een Mercator acht keer zo groot moeten zijn (64 keer zoveel oppervlak) om stip en landoppervlak in dezelfde verhouding te laten staan. De Mercator is intussen de enige projec tie waarop alle kompaskoersen als rechte lijn worden afgebeeld, in de tijd van navigatie met kaart en kompas was de Mercator een must. Om deze korte beschrijving van de vervor mingstheorie af te ronden: er bestaan kaarten waarop overal alle oppervlaktes kloppen, terwijl afstanden en vormen/hoeken vrijwel overal vervormd worden weergegeven. Dit zijn de 'oppervlaktegetrouwe', 'vlakware' of'equivalente' projecties. Mij lijken deze proje cti es h et geschi ktst vo or them ati sche kaarten omdat thematische kaarten meestal iets weergeven dat oppervlaktegerelateerd is. Google op 'polar bear map' en je ziet opper vlaktegetrouwe kaarten waarop de kustgebie den waarze leven nietzo grootlijken en je ziet Mercators waarop hun leefgebied gigantisch groot lijkt. Handigheidje om zo'n projectie meteen te kunnen beoordelen: op een Merca tor is Groenland bijna zo groot als Afrika, terwijl het in het echt even groot is als Saoedi-Arabië ofzo groot als het de oceaan instekende deel van het Indiaas schiereiland. Eisen aan de kaart stellen Met de keus voor een vlakware projectie zijn we er nog niet. Je kunt willen dat op de kaart de parallellen als parallelle lijnen weergegeven worden, of dat de pool als punt afgebeeld wordt, omdat dat op aarde ook het geval is. Maar met elke toegevoegde eis wordt het moeilijker om de vervormingen in toom te houden. Dit is het meest het geval wanneer de kaart in een rechthoek moet passen. Bol en rechthoek staan zo ver van elkaar af dat enorme vervormingen het gevolg zijn. Toch hebben rechthoekige kaarten iets wat andere projecties niet hebben: elke geografische Figuur 2. Wagner Vll-projectiei 1941. Figuur 3. Neo-Lambert-projectie. Deze projectie heelt de kleinste cirkel die alle continenten omvat. Op de cirkel: Nieuw-Zeetand, Papua en Californië. Het middelpunt ligt in Gabon. Figuur 4. Cupola-projectie. (Bron figuren: www.at-a-lanta/weia/cupola.htmi)

Geo-Info | 2021 | | pagina 4