OlV-plugin voor QGIS maakt het de brandweer gemakkelijk Interview Verschillende veillgheidsreg io's hebben de handen ineengeslagen en laten samen nieuwe toepassingen ontwikkelen. Dat gaat niet vanzelf: net als bij gemeenten is elke regio vrij om te beslissen op welke manier ze hun taken het beste kunnen uitvoeren. Dat zorgt voor keuzevrijheid, met het risico op versnippering. De samenwerking tussen de brandweerregio's in de ontwikkeling van de OlV- plugin (Operationele Informatie Voorziening) zorgt voor structuur en eenheid, met de vrijheid er zelf eigen elementen aan bij te dragen. Een gesprek met Joachim Tempelaars en Joost Deen over dit project. 8 Geo-lnfo 2021-2 2021-2 Geo-lnfo 9 Door Erik Meerburg De 'good old'bereikbaarheidskaart Erik: 'Ik begrijp uit eerdere gesprekken dat er nogal een uitgebreide historie aan dit project vastzit. Om eerlijk te zijn verbaast me dat een beetje. In de basis is het toch helemaal niet ingewikkeld. Vroeger waren er ook al de bereikbaarheidskaarten. Mappen met kaarten die in de wagens meegenomen werden, zodat op de plek van de brand de brandweer wist wat ze te wachten stond. Tenminste... als de kaarten actueel waren, en het object of gebied waar je naartoe ging ook daadwerkelijk in de bereikbaarheidskaartwas opgenomen. Dus zou je denken dat dat nu toch veel sim peler kan, als je al die objectinformatie in een GIS-oplossing hebt?" Actueel houden Joachim: "Ja, zeker. Digitale bereikbaarheids- kaarten vormden een tijd lang het tover woord. En dat is in principe nog steeds zo, al wordt er tegenwoordig over repressieve objecten en bijbehorende repressieve objectinformatie gesproken. Maar de grote uitdaging is nog steeds: hoe houden we deze objecten actueel, met een minimale beheerlast? En ja, daar zijn we continu mee bezig. Het gaat ook niet over een paar objec ten. Maar laat ik wat over die start vertellen, dan vallen die puzzelstukjes vanzelf op de juiste plaats." Aanbesteding Joachim vertelt over de aanloop van het traject. "Die was heel apart. Er stond een aanbesteding voor de operationele syste men op de rol, met als doel daar 25% op te bezuinigen. Al snel kwamen we erachter dat de hele doorloop tweeënhalf jaar zou duren. Watzouden we dan in de tussentijd doen? We gingen natuurlijk niet wachten, want we zagen wat er allemaal aankwam aan digitaal werk. Dat was het moment dat we een soort tijdelijke tussenoplossing hebben opgezet, gebruikmakend van QGIS en GeoServer." Pilotproject Joost vervolgt: "We hebben destijds wel een voorlopig Programma van Eisen opgesteld, met als doel een aanbesteding te starten. Binnen de Veiligheidsregio Noord-Holland Noord kregen we met precies eenzelfde bezuinigingsstelling te maken. Als een soort van vrijdagmiddagproject zijn we toen een pilotproject gestart om het maken en beheren van repressieve objectinformatie in QGIS te realiseren. Natuurlijk toen allemaal nog op QGIS 2.* I Joachim Tempelaars is geo-beheerder I van de Veiligheidsregio Brabant Zuid oost en voorzitter van de IFVWerkgroep OlV-applicaties. Joost Deen is senior consultant bij SafetyCT en de ontwikkelaar in dit project. Eerder was hij ook via de Veiligheidsregio Noord-Holland Noord mede-aanstichter van dit project. Joachim en Joost worden geïnterviewd door Erik Meerburg, die dit een gewel dige ontwikkeling vindt vanuitzijn rol in de QGIS-gebruikersgroep. Buiten zijn vrije tijd is hij actief bij B3Partners, de Geo Academie en deTU Delft. Joachim Tempelaars (links) en Joost Deen (rechts) (beeld: Erik Meerburg). n w Rechtstreeks de juiste symbolen onder de juiste hoek in de kaart zetten, en uiteraard direct de database in (bron: Erik Meerburg). Draagvlak creëren "We hadden natuurlijk ook te maken met bestaande processen", vertelt Joachim. "De mensen die de objecten intekenen waren allemaal gewend aan CAD. Een deel daar van zag wel de meerwaarde van GIS, maar daarbuiten moesten nog wel wat mensen overtuigd worden. Dat lukte eigenlijk pas toen we niet alleen de invoerkant hadden georga niseerd, maar ook een viewer hadden om de informatie te tonen. Voor ons was de viewer een soort bijvangst, maar om de organisatie te overtuigen bleek het achteraf de hoofdvangst. Het trok echt mensen over de streep, doordat ze zagen wat er beschikbaar kwam. Zo werd ik in de wandelgangen steeds vaker de 'maps man'genoemd." Informatiemodel Joost: "Ook onder de motorkap hebben we hard gesleuteld. Om objectinformatie tussen de verschillende veiligheidsregio's te kunnen uitwisselen was het noodzakelijk om een infor matiemodel op te stellen. Binnen de vakgroep Geo van het Instituut Fysieke Veiligheid (IFV) is de verantwoordelijkheid voor dit informatie model belegd. Onder het IMOOV(Informatie model Openbare Orde en Veiligheid) hangt nu ook hetlMROI (InformatieModel Repressief Objectinformatie). Dat model vormt de basis van de objectenregistratie. Je kunt dit ook niet alleen doen, hiervoor heb je expertise uit alle veiligheidsregio's nodig; hetmoet echt een door betrokkenen gedragen model zijn." Brandweer Voor de brandweer is een actuele objecten registratie bijzonder belangrijk, legt Joachim uit. "Met up-to-date informatie kunnen zij zich optimaal voorbereiden op een 'repressieve inzet' en zo effectief en efficiënt mogelijk te werk gaan. Daarbij moetje denken aan alles wat voor de brandweer belangrijk is, maar waar de BGT ophoudt: waarzitten ingangen, afsluiters en dat soort zaken? Maar ook zaken op het gebied van regelgeving en procedures: waar moetje bijvoorbeeld rekening mee houden als je een gevangenis binnengaat?" Herziene versies GIS is meestal plat en gebouwen bestaan meestal uit meerdere bouwlagen. Ook daar liepen Joachim en zijn team tegenaan. "Ook daar hebben we iets voor moeten maken. En denk bijvoorbeeld ook aan de situatie rond evenementen, wanneer locaties er tijdelijk anders uitzien. Al datsoortzaken hebben we de afgelopen tijd opgepakt. En zaken waar over we nog niet helemaal tevreden waren, hebben we meegenomen in de bouwopgave voor de migratie naar QGIS 3. Met succes! Ondertussen zitten we op versie 3.3.2 van de OlV-plugin." Net als bij QGIS zelf, krijgen de versies de naam mee van de plaats waar de ontwikkelingen grotendeels vormgegeven zijn. "3.3.2 heet dus Eindhoven", vertelt Joachim met een grote grijns. Wat doet de plugin? Erik: "We hebben het nu de hele tijd over de plugin, maar wat doet-ie nou exact?" Joost: "In de basis is het een tooi voor het plaatsen van alle objecten die voor de brandweer van belang zijn. Je kunt natuurlijk prima editen in QGIS, maar vanuit de brandweer wil je direct pictogrammen op de juiste plek zien, in de juiste richting. Dat zijn dingen waar een CAD- pakket normaal beter in is, maar dan verlies je weer al je logica in de data. Met de plugin brengen we een beetje CAD-functionaliteit in QGIS: juist die dingen die nodig zijn om snel en handig te editen zonder veelvuldig te hoe ven klikken. De hele bibliotheek aan symbolen, gekoppeld aan het informatiemodel, hebben we in de plugin beschikbaar gemaakt. Zo kan iedereen makkelijk de objectinformatie toe voegen en bijwerken. Daarnaast is de invoer zoveel mogelijk gestandaardiseerd en wordt deze gevalideerd. Hi erdoor wordt wil dg roei in de data voorkomen." Co-creatie Toekomstwensen zijn er volgens Joachim nog genoeg. "Ik zou het mooi vinden als er nog meer veiligheidsregio's aansluiten, en de plugin ook gaan gebruiken. Samen kom je verder. En ze kunnen gebruikmaken van alles wat er al is. Het leuke is natuurlijk het open- source-model hiervan: wij hebben de plugin op Github staan, daar kan je gewoon bij. Maar beterzouhetnogzijnalsveiligheidsregio'sdie aanhaken maar nog wat missen, dat ook laten ontwikkelen. Zo maken we het product samen steeds beter." Joost: "Ik zou het mooi vinden als we de standaardisering nog wat verder kunnen brengen. Nog niet alle objecten zijn landelijk gelijkgetrokken. Dat mag nog best een stapje verder. Verder vind ik het mooi om te zien hoe zo'n vrijdagmiddag project is uitgegroeid tot een breed gebruikt product en ben ik blij dat ik va nu it SafetyCT nog steeds betrokken ben bij de ontwikkeling." De OlV-plugin wordt ondertussen breed gebruikt: de veiligheidsregio's Noord-Holland Noord,Zaanstreek- Waterland, Kennemerland, Friesland, Noord- en Oost-Gelderland, Midden- en West-Brabant, Brabant-Zuidoost, Zuid- Limburg en de Gezamenlijke Brandweer Rotterdam (bedrijfsbrandweer binnen de Rotterdamse haven) trekken hier nu samen in op. De ontwikkelingen worden gedeeld: bijdragen aan het model komen in de standaarden terecht, bijdragen aan de software in Github. Erik Meerburg is Customer Success Manager bij ByPartners. Hij is bereikbaar via erikmeerburg@b3partners. nl

Geo-Info | 2021 | | pagina 6