Hydrografieonderwijs in Nederland X Maritiem Instituut Willem Barentsz en Skilltrade Enige tijd geleden stond er in Geo- Info een uitgebreid artikel over de verschillende geo-informatie- opleidingen in Nederland. Daarbij werd kort gerefereerd aan de opleiding Ocean Technology aan het Maritiem Instituut Willem Barentsz op Terschelling, zonder in te gaan op de twee toch wel bijzondere hydrografieopleidingen die Nederland rijk is. Naast de hbo-bacheloropleiding op Terschelling is er namelijk ook het contractonderwijs bij Skilltrade in IJmuiden. Beide opleidingen zijn internationaal erkend als hydrografische opleiding. 10 Geo-lnfo 2021-2 2021-2 Geo-lnfo 11 Door Huibert-Jan Lekkerkerk Hydrografische mering op de simulator (bron: MIWB). Wat maakt hydrografie nu eigenlijk zo bijzonder? Hydrografie is kort door de bocht landmeten op zee'. Waar de landmeter echter het voordeel heeft dat hij zijn werkterrein kan overzien, is dat voor de hydrograaf natuurlijk een stuk lastiger. Veilige navigatie op zee Van origine is het een vakgebied datvooral vanuit overheden werd uitgeoefend met als doel het maken van kaarten voor een veilige navigatie op zee. Het maken van zeekaarten was tot de 18e eeuw geen wetenschappelijke vaardigheid, maar eerder een gevolg van gefragmenteerde informatie-uitwisseling tussen ontdekkingsreizigers,zeelieden en karto- grafen. Vanaf het midden van de 18e eeuw wer den steeds meer op wetenschappelijke basis gestoelde opnamen uitgevoerd. Totaan de 20e eeuw was hydrografie veel handwerk, waarbij met sextant en lood en lijn werd gewerkt. Met de introductie van het echolood in de jaren 20, de elektronische plaatsbepaling in de jaren 40 en de automatisering in de jaren 70 werd hydro grafie steeds meer geautomatiseerd. Hydrografie in Nederland In Nederland was hydrografie totde jaren 50 voornamelijk een overheidsaangelegenheid. De taken zijn daarbij voornamelijk verdeeld tussen de Dienst der Hydrografie en Rijkswa terstaat. Maar ook de havenbedrijven (zoals Havenbedrijf Rotterdam) en de waterschap pen (zoals Zeeuwse Scheldestromen) spelen een cruciale rol. Waterbouw en offshore De meeste Nederlandse hydrografen zijn ech ter niet werkzaam bij de overheid maar juist in de particuliere sector. Nederland is thuisland voor twee van de grootste waterbouwers ter wereld, Boskalis en Van Oord, naast een hele serie aan kleinere maar niet minder relevante andere waterbouwbedrijven. Naast de water- bouw is ook de offshore (olie en gas, maar ook wind) een belangrijke afnemer van hydrogra fen. Denk aan bedrijven zoals Allseas en Fugro. Tot slot zijn er verspreid over Nederland veel bureaus die zich specifiek op dataopname en -verwerking richten, zoals het Amsterdamse DEER Hydrografische meettechnieken Bij het uitvoeren van een hydrografische meting (of liever opname) komen tegenwoor dig meerdere technieken aan bod. Een beetje modern meetvaartuig (al dan niet autonoom boven of onder water varend) is ten minste met een RTK- of PPP GNSS-systeem uitgerust voor de primaire plaatsbepaling. Voor het meten van de dieptes wordt gebruikgemaakt van een zogenaamde 'padloder'(multibeam echolood). Hiermee kunnen in relatief ondiep water (tot zo'n 20 meter diep) ca. 40 tot 60.000 dieptes per seconde worden verzameld. Omdat het vaartuig niet stilstaat tijdens de meting komt daar een zogenaamde bewe gingssensor (Inertial Motion Unit-IMU) bij om de verschillende scheepsbewegingen vast te leggen. Samen met een zeer nauwkeurig kom pas kan hiermee elke positie op het meetvaar tuig zeer nauwkeurig worden bepaald. Omdat wordt bewogen is een zeer nauwkeurige tijdmeting eveneens van belang. Tot slot komt daar nog een zogenaamde geluidssnelheids- meting bij om de diepte van het echolood juist te berekenen uit de looptijdmeting van de signalen. Dat alles kan natuurlijk niet zonder geavanceerde software om alle metingen bij elkaar te brengen. Nog niet benoemd maar wel essentieel is dat de locatie van de verschil lende sensoren aan boord zeer nauwkeurig bepaald is middels landmeetkundige tech nieken. Ook voor het bepalen van de juiste stand van het vaartuig is het noodzakelijk de IMU en het kompas goed te kalibreren. Jawel, wederom via landmeetkundige technieken, te weten de waterpas en total station. Bovenstaand overzicht is echter nog maar de basisuitrusting. Afhankelijk van het project komen hier aanvullende plaatsbepalingssys temen bij voor onder water (GNSS werkt daar niet), sensoren voor het meten in de bodem (de zogenaamde Sub Bottom Profiler) of voor het detecteren van objecten (de Side Scan Sonar en magnetometer) of sensoren voor het meten van getij, golven en stroming. Dataverwerking en -presentatie Hoewel het opnemen van de data een belangrijk deel van het werk is, is het natuurlijk niet voldoende. Na het opnemen dienen de data verwerkt te worden. Daarvoor worden technieken gebruikt die vergelijkbaar zijn met de technieken die voor laser altimetrie worden ingezet. Belangrijk is te weten met welke nauwkeurigheid de data zijn opgenomen. Immers, voor een veilige navigatie maar ook bij het plaatsen van bijvoorbeeld windmolens is een nauwkeurige opname van grootbelang. Zeekaarten worden bijvoorbeeld gecorrigeerd voor de onnauwkeurigheid van de meting (de dieptes zijn dus in de regel groter dan die welke in de kaart worden opgenomen). Kaarten zijn er in soorten en maten. De zeekaart is er in papieren maar ook in elek tronische vorm (de zogenaamde Electronic Navigation Chart - EMC). Hiervoor is speciale software beschikbaar die veel van de kenmer ken van Geografische Informatie Systemen (GIS) in zich hebben. Maar ook GIS als techniek wordt regelmatig ingezet binnen de hydro grafie, met name voor het zogenaamde asset management. MIWB: Ocean Technology Hydrografie was en is nog altijd een tech nisch complex beroep. Tel daarbij op dat het inroepen van hulp veel lastiger is dan voor hen die op land werken (er is geen voor rijtarief bekend voor storingen midden op de Noordzee) en je hebt alle ingrediënten voor het hydrografieonderwijs. Waar het onderwijs lange tijd het domein was van de diverse marines kent Nederland sinds 1980 een eigen (burger-)hydrografieopleiding. De opleiding was in eerste instantie in Amsterdam aan de Zeevaartschool gevestigd maar is alweer meer dan tien jaar op Terschelling gevestigd. De opleiding is sinds 1984 officieel op het hoogste niveau (Category A) geaccrediteerd door de Internationale Hydrografische Orga nisatie (IHO), de Fédération Internationale des Géomètres (FIG) en de International Carto graphic Assocation (ICA). Naast de internatio nale accreditatie is de vierjarige hydrografieop- I ei ding Ocean Technology ook geaccrediteerd als 'reguliere' hbo-bachelor. Globaal lesprogramma Kompaskalibratiemet klein meetvaartuig (bron: MIWB). Jaan In het eerste jaar krijgt de aankomend hydro- graafveel basisvakken samen met de toekom stige stuurlieden en scheepswerktuigkundi- gen (de maritiem officieren). Daarnaast krijgen ze uitgebreid landmeten in theorie en praktijk, evenals het doen van getijdemetingen. Zelfs de sextant komt nog (even) aan bod bij de praktijkmetingen. Iedere week is er vierenhalf uur praktijkonderwijs, verdeeld tussen een begeleid deel en het zelfstandig uitvoeren van opdrachten uit het hydrografisch takenboek. Aan het einde van het jaar voeren de eerste jaarsstudenten samen met de tweedejaars een twee weken durend project uit op of rondom Terschelling. Dat kan specifiek hydrografisch zijn maar ook meer landmeetkundig, zoals een terrestrische laserscan of fotogrammetrisch

Geo-Info | 2021 | | pagina 7