V'ZZX1""' Naast de waterbouw is ook de offshore (olie en gas, maar ook wind) een belangrijke afnemer van hydrografen 12 Geo-lnfo 2021-2 2021-2 Geo-lnfo 13 het einde van het jaar is er dan weer, naast de veiligheidstrainingen voorafgaand aan de stage, het project met de eerstejaars. Jaar 3 In het derde jaar is het dan zover: de stu - denten mogen echt de praktijk in. Ze gaan honderd dagen stage lopen bij één van de al eerder genoemde hydrografische bedrijven (of overheid). Hierna komen ze met een schat aan ervaring weer terug in de schoolbanken. De rest van het jaar wordt dan gevuld met geavanceerde technieken en methoden. Bijvoorbeeld op basis van data van een tweetal wrakken een zogenaamd correctie- blad voor een zeekaart maken in QGIS, het maken van een a-priori multibeam simulator om fouten in het systeem mee te simuleren en het ontwerpen, vullen en ontsluiten van een ruimtelijke database met behulp van PostGIS. Tegen de zomer voeren de studenten dan hun 'meesterproef uit, waarbij ze in teams zelf een schip moeten mobiliseren en een opname doen van het Oosterom bij Terschelling. Deze data moeten ze vervolgens zelfverwerken tot hydrografische producten van professioneel De theorie wordt gelijk in de praktijk gebracht door het meten van een zonsazimuth, het bepalen van de scheepsgeometrie en het kali breren van de diverse sensoren aan boord van een schip. Aan het einde van het jaar wordt eerst een opname uitgevoerd van een stukje Experimenteren met de akoestische simulator (bron: MIWB). Surveyweken met autonoom meetvaartuig en eigen meetvaartuig/volgboot (bron: MIW8). project met een drone. De resultaten van dit project verwerken ze tot producten met behulp van AutoCAD en QGIS. Jaar 2 In het tweede jaar gaan de studenten op een korte praktijkstage bij Rijkswaterstaat of de Dienst der Hydrografie van de Marine. Daarnaastwordtveel aandacht besteed aan plaatsbepaling, de hogere geodesie (studenten bouwen hun eigen geodetische conversiesoftware in Excel) en het meten onderwater. Daarnaast komt de waarnemings rekening en statistiek aan bod evenals het specificeren van projecten. Tot slot krijgen de studenten instructie over de opname- en verwerkingssoftware van QPS (QINSy) en leren ze programmeren in Python en SQL (via PostgreSQL). Rotterdamse waterweg op de simulatoren die normaliter voor de navigatie worden gebruikt. De studenten sluiten daarbij zelf de simulato ren uit de simulator aan op de opnamesoft- ware, varen het schip en doen de meting. Aan Standopnemer kalibratie op groot meetvaartuig (bron: MIWB). niveau. In feite is het hydrografische deel van hun opleiding dan in de basis afgerond. Jaar 4 In het laatste jaar volgen de studenten eerst hun minor fase. Deze kunnen ze zelf invul len met een relevant onderwerp. Het MIWB zelf verzorgt daarbij een minor Sustainable Offshore and Dredging Operations, waarbij dieper wordt ingegaan op alle zaken die rond de waterbouw en offshore relevant zijn voor een hydrograaf De basis hebben ze al eerder gehad, het gaat nu om het toepassen en oplossen van praktijkproblemen. Tevens voeren ze een kort onderzoeksproject uit, zoals hetEuropese onderzoek naar gevaar lijke wrakken op de Noordzee (North Sea Wrecks), waarin het MIWB samen meteen aantal andere instituten uit België, Duitsland, Noorwegen en Denemarken participeert. Het laatste halfjaar gaan de studenten een onder zoeksproject doen bij een bedrijf. Hierin laten ze zien dat ze hun verworven kennis kunnen inzetten om echte praktijkproblemen op te lossen. Als ze dit met goed gevolg afronden, krijgen ze niet alleen hun hbo-diploma maar ook hun IHO Category A. verzorgt. SkiIItrade valt als contractopleider buiten de reguliere school trajecten en is daardoor vooral geschikt voor mensen die al werken. Met een mbo+ niveau worden studenten van over de hele wereld getrokken. Daarbij vinden de opleidingen sinds het uitbreken van de corona crisis in twee fases plaats. De eerste fase is een halfjaar online les, waarbij steeds twee 'contactweken' online worden afgewisseld met twee weken zelfstudie via e-learning. Ook de examens worden waar mogelijk online gedaan. Als de online periode is afgerond komen de studenten voor ca. drie weken naar Nederland om daar hun praktijkwerk af te ronden. De praktijkweken eindigen met een hydrogra fische opname, waarbij de studenten zelf een schip moeten mobiliseren, een opname uitvoeren en de data verwerken. Na de praktijklessen gaan de studenten vervolgens nog vier weken stagelopen bij een bedrijf om zo het geleerde in de praktijk te brengen. Als dit allemaal met goed gevolg wordt afgerond krijgen ze hun Category B-diploma. Skilltrade In 2007 werd bij Skilltrade een door IHO-FIG- ICA op Category B-niveau geaccrediteerde hydrografieopleiding als contractonderwijs gestart. Eerstin Rotterdam en sinds 2014 in IJmuiden. De opleiding wordt samen met het Nova College (contract) vormgegeven, waarbij Skilltrade verantwoordelijk is voor de hydrografisch inhoudelijke vakken en het Nova College de algemene vakken en faciliteiten Huibert-Jan Lekkerkerk is hoofddocent bij zowel het MIWB als Skilltrade. Daarnaast is hij freelance con sultant op het gebied van hydrografie en geo-infor- matie en vanuit die hoedanigheid onder andere betrokken bij het Digitaal Stelsel Omgevingswet. Hij is bereikbaar via info@hydrografe.info. Mobiliseren van een multibeam echolood op groot meetvaartuig (bron: MIWB).

Geo-Info | 2021 | | pagina 8