Zeven keer bijzonder Bedrijfsreportage Landmeten in de Oude Kerk Het oudste gebouw van Amsterdam is een kerk waar ruim 2.500 personen begraven liggen. Als alle graven eenmaal zijn ingescand, is het mogelijk om bezoekers een unieke interactieve ervaring te bieden. Zij krijgen een inkijkje in de persoonlijke achtergronden van mensen die onze hoofdstad in het verleden kleur gaven. Voor landmeter Danny van Remmerden van RPS advies- en ingenieursbureau is dit een bijzondere klus. 18 Geo-Info I 2021-3 Tijdens de eerste lockdown stond Danny met zijn laserscanner in een historisch lege Kalverstraat. 2021-3 1 Geo-Info Door Jeroen Wolbers (tekst en foto's) Waar je ook kijkt in de historische kerk op het geplaveide Oudekerksplein aan de Oudezijds Voorburgwal, overal zie je voorwerpen uit het verleden. Ze hebben allemaal een verhaal te vertellen. We zien miniatuurschepen hangen die doen denken aan de dagen waarin de kerk als havenkerk fungeerde. Kleurrijk licht valt binnen door de glas-in-loodramen. Op het plafond zijn op de houten bogen nog fraaie resten van Middeleeuwse schilderingen te zien. We lopen over zwarte betonnen stenen. Een blik op de stenen leert dat er personen onder begraven liggen. Mensen van verschil lende statuur die een belangrijke rol hebben gespeeld in zowel de vaderlandse als de Amsterdamse geschiedenis. Landmeter Danny van Remmerden is best een beetje onder de indruk van zijn werkomgeving. Ja, hij had al eens een klus midden tussen geparkeerde Boeings op Schiphol. Ook voerde hij wel- eens landmeetkundige werkzaamheden uit tussen de apen, tijgers en beren in een Amers- foortse dierentuin. Tijdens de eerste lockdown stond hij met zijn laserscanner midden op de dag in een historisch lege Kalverstraat. Nu staat hij een paar straten verderop met zijn 3D-laserscanapparatuur middenin de oudste parochiekerk in Amsterdam. Hij is bezig de omtrekken van de ruim 2.500 graven in te meten. Deze informatie wordt straks onder meer gebruikt voor presentaties. Zo wil de voorlichtersafdeling van de Oude Kerk belang stellenden informeren over de personen die hier begraven liggen door ze een unieke, interactieve ervaring te laten beleven. Wat maakt dit project verder zo interessant? We belichten zeven bijzondere topics. Oudste gebouw van Amsterdam De 67 meter hoge Oude Kerk dateert oor spronkelijk uit ongeveer 1213 en is daarmee het oudste gebouw van Amsterdam. Er werd destijds een houten kapel gebouwd op de plek waar de Amstel in het IJ stroomde. Bijna honderd jaar later werd de kerk officieel toege wijd aan St. Nicholaas, de beschermheilige van vissers, zeelieden en kooplieden die er woon den. Voor hen was de kerk heel belangrijk. In de afgelopen eeuwen evolueerde het gebouw tot een fraai monument. Er zijn dwarsschepen aangebouwd om de bekende kruisvorm te realiseren. De toren met zijn vier kerkklokken en carillon met 47 klokken is meerdere malen opnieuw opgetrokken en van vorm veranderd. Rijke geschiedenis De kerk heeft in de loop der eeuwen dienst gedaan als katholieke en daarna als protes tantse kerk. Het gebouw overleefde opstan den, werd vernield tijdens de Beeldenstorm en raakte beschadigd door brand. Zo maakt de kerk al meer dan 800 jaar deel uit van het leven van Amsterdamse burgers. Lopen op 2.500 tombes In de kerk wandel je letterlijk over zo'n 2.500 graven. Daaronder zijn zo'n 60.000 Amster dammers begraven. Ze hebben allemaal een verhaal te vertellen. De meeste zwarte stenen zijn kaal, of ze hebben alleen een nummer. Zo nu en dan is er wel een naam vermeld met geboorte- en overlijdensdatum. Of nog uitgebreider met naam van de echtgenoot, beroep of functie. Er zijn inmiddels van steeds In de Oude Kerk worden nog iedere zondag kerkdiensten gehouden. Ook opereert de kerk als museum voor hedendaagse kunst. Een kostbaar ontwerp en een dure uitvoering van een grafsteen bevestigde de sociale positie van de overledene. Heraldische elementen zoals een familiewapen, of het tonen van ouders en grootouders door het tonen van de 'kwartieren', hadden bij deze vorm van 'reclame maken'een belangrijke functie. Landmeter Danny van Remmerden van RPS advies- en ingenieursbureau: "Bijzonder om op deze plekje werk uit te voeren." meer personen achtergrondgegevens in kaart gebracht. De informatie hierover is onder meer te vinden in het Stadsarchief Amsterdam. Vrouw van Rembrandt van Rijn De zoektocht naar de levens van Amsterdam mers toegedekt door de grafstenen in de Oude kerk leverde een aantal bijzondere ontdekkingen op. Zo vind je hier de laatste rustplaats van admiralen tot gouverneurs en van dichters tot componisten. Ook de vrouw van Rembrandt van Rijn, Saskia van Uylen- burgh, is hier begraven. Eén van de oudste, bekende graven die in de Oude Kerk gedolven zijn, dateert uit 1427. In 1865 werd er voor het laatst iemand in deze kerk begraven. 'Graven online' Hoe meer je graaft, hoe meer je vindt. Er zijn weliswaar graven die informatie geven over de personen die eronder liggen, maar de meeste zerken tonen alleen een nummer. Dat moet persoonlijker, vinden ze bij de Oude Kerk. Er zijn veel oude gegevens bewaard gebleven over de graven. Daardoor is het in veel geval len mogelijk te achterhalen wie er begraven liggen. Om deze informatie te koppelen aan de specifieke graven, scant Danny de graven in. Voor de medewerkers van de Oude Kerk is deze geo-data niet alleen van waarde voor het eigen, nieuw te ontwikkelen online archief. Daarnaast willen zij er bezoekers in de toekomst een unieke, interactieve ervaring mee bieden. Eén van de ideeën is dat bezoekers straks met hun mobieltje door de kerk lopen en per graf de mogelijkheid krijgen om interessante weetjes over de begraven persoon te zien. Het plan is om dit eventueel te koppelen aan een routeplanner die je leidt naar de straat waar de overledene is opgegroeid en/of heeft gewerkt. Geen alledaagse job "Ik ben niet gelovig en kom nooit in de kerk. Maar het is toch wel heel bijzonder om hier je werk te doen." Waar landmeter Danny zich

Geo-Info | 2021 | | pagina 11