Tweede conferentie van de UNGEGN nieuwe stijl 26 I Geo-Info I 2021-3 Zie ook: geobusiness.nl Van 3 tot 7 mei 2021 vond de tweejaarlijkse UNGEGN-conferentie voor de standaardisering van aardrijkskundige namen plaats. Voor het eerst in de geschiedenis als een virtuele bijeenkomst. Het grote tijdsverschil tussen de wereldwijd vanuit huis deelnemende deskundigen werd overbrugd dankzij een strakke planning. En het gebruik van de speciale webapplicatie Interprefy maakte simultaanvertaling van alle mondelinge bijdragen in de zes VN-werktalen mogelijk. Het thema van de conferentie was 'Geographical Names Supporting Sustainable Development and Management of the Pandemic'. O 2021-3 1 Geo-Info 27 Hoewel er een tiental bedrijven deelneemt aan deze SIG-BOGG, is het specifieke werkveld van deze samenwerkende bedrijven beschei den van omvang. Deze bedrijven (en de daarin werkende specialisten) hebben elkaar gevon den door het enthousiasme voor hun vak. Men vindt elkaar op de inhoud, biedt elkaar de helpende hand en dat maakt deze groep opmerkelijk en bijzonder. Uiteraard komt men elkaar tegen in de markt, maar er is weinig te merken van onderlinge concurrentie. De gesprekken hebben zelden een commerciële aanleiding. Het gaat over de verschillende geofysische technieken en de inhoud van de zeer innovatieve grondradartechniek. Juist omdat er nog zoveel innovaties gaande zijn, is het zich verliezen in details van protocollen in deze fase van ontwikkeling niet welkom. Dat kenmerkt de samenwerking op inhoud, tech niek en innovatie. Uiteraard heeft daarnaast ieder bedrijf haar eigen commerciële agenda. Uniek ook, omdat de bedrijven zich geza menlijk inzetten om de mogelijkheden van geofysisch onderzoek breed bekend te maken en de kwaliteit van het onderzoek continu te verhogen en te verbeteren. De bedrijven werken waar mogelijk samen, erkennen elkaars specifieke specialismen en delen met elkaar kennis en ervaring om non- invasieve of niet-destructieve geodetische meetmethoden toegepast voor kartering van de ondiepe ondergrond verder te ontwikkelen en te verbeteren. De SIG BOGG bestaat uit tien leden, te weten: Saricon, Delta Marking, Fugro Land BV, Geo- metius, Heijmans Infra BV, MapXact, Medusa Explorations, Terra Carta, Leica Geosystems en De Wegenscanners. Een belangrijke ontwikkeling van de laatste tijd is de eerdergenoemde vertaling van de Engelse richtlijnen zoals weergegeven in PAS128. Hiermee is de SIG BOGG op een hoger plan gekomen en is het niet ondenkbaar dat de aandacht de komende tijd gericht zal zijn op een keurmerk voor dit onderdeel van de branche. Door Jasper Hogerwerf en Ferjan Ormeling De tien sessies van elk twee uur, in onze tijdzone van 15.00 tot 17.00 en van 21.00 tot 23.00 uur, waren heel krap bemeten om alle onderdelen van de agenda te kunnen bespreken. Om de discussie te optimaliseren, was het mogelijk om al van tevoren schriftelijk vragen en verklaringen in te dienen. De meer dan 130 ingediende papers kon men vooraf inzien op de website van UNGEGN. Er was een recordaantal van 467 deelnemers aangemeld. Alleen de mensen die aan het woord kwamen verschenen via Interprefy in beeld. Nederland werd vertegenwoordigd door Tjeerd Tichelaar (Noordhoff Uitgevers, tevens voorzitter van de Dutch- and German- speaking Division van UNGEGN), Jasper Hogerwerf (Kadaster), prof. dr. Ferjan Orme ling (Universiteit van Amsterdam) en prof. dr. Arjen Versloot (Universiteit van Amsterdam). Dat ditmaal een grotere groep Nederlandse experts aan de conferentie deel kon nemen, was een 'blessing in disguise' van de corona- pandemie. Die maakte dat de conferentie 'virtueel' plaatsvond. Tijdens de conferentie werd Jasper Hogerwerf gekozen als nieuwe coördinator voor de 'Toponymical Guidelines' van UNGEGN: de richtlijnen waaraan aardrijks kundige namen in de verschillende lidstaten moeten voldoen. Door Nederland ingezonden papers Naast de verslagen van wat er de afgelopen twee jaar in Nederland en omringende landen gebeurd is op toponymisch gebied, zijn door Nederland de volgende conferentiebijdragen ingediend: UNGEGN-voorzitter Pierre Jaillard leidt de vergadering via interprefy. (foto:IGN Argentina, Twitter) - Streamed audio-visual lectures on topo nymy - Ferjan Ormeling - The fiftieth anniversary of the working group on exonyms of the Netherlands - Ferjan Ormeling - Putting Frisian names on the map - Jasper Hogerwerf - Web application for searching geographical names in the topographic database of the Netherlands - Jasper Hogerwerf - Transcriptor: Solving your transliteration problems? - Arjen Versloot De geschiedenis van de Taalunie-werkgroep exoniemen heeft u al kunnen lezen in Geo- Info 2020-1. Aansluitend bij het conferentie thema stelde Ferjan Ormeling voor, om op basis van ervaringen met gestreamde colleges in coronatijd, ook dergelijk gestreamd materi aal te maken voor het wereldwijd toponymie- onderwijs. Jasper Hogerwerf besprak de omgang met taalkundige minderheden op de Nederlandse topografische kaarten, als voorbeeld voor andere landen (best practices!), en hij behan delde bovendien de 'Toponamenzoeker'. Dat is een webapplicatie om alle aardrijkskundige namen in de topografische database van Nederland te kunnen vinden (zie toponamen- zoeker.nl). Veel belangstelling en vragen kreeg Arjen Versloot naar aanleiding van zijn presen tatie van de Transcriptor: een webapplicatie waarmee zowel persoonsnamen als aardrijks kundige namen uit andere schriften naar ons Latijnse alfabet kunnen worden omgezet. Tot nu toe zijn de Cyrillische en Arabische modu les gereed. Het is de bedoeling om ook Grieks, Hebreeuws en Zuidoost-Aziatische alfabetten toe te voegen. Belangrijkste thema's De belangrijkste onderwerpen tijdens de sessie waren het Strategic Plan van UNGEGN voor de periode 2021-2029; de vooruitgang op het gebied van Linked Data; de ontwik keling van romaniseringssystemen voor het Singalees en Kazachs; onderwijs in toponymie; en het belang van aardrijkskundige namen als cultureel erfgoed. Het thema van de conferentie, de bijdrage van namenstandaardisatie bij duurzame ontwik-

Geo-Info | 2021 | | pagina 15