1 INDUSTRY LEADERS IN INNOVATIVE AERIAL DRONE SERVICES A a Q 28 I Toponamenzoeker Geo-Info I 2021-3 Coentunnel Aardrijkskundige namen zijn onderdeel van immaterieel cultureel erfgoed. Terra Drone Europe Experts in their field, Terra Drone has extensive knowledge and experience in topographic surveying, volumetric measurements, NDT inspections, LiDAR, aerial imagery and 3D models. Offering these services out of an office in the Netherlands and the UK. Quality and safety are of paramount importance, we ensure a successful and safe execution of operations in the challenging environments of our clients, both on- and offshore. For more information regarding our services, projects, or vacancies, feel free to visit our website terra-drone.eu or send us an email at info@terra-drone.eu 2021-3 1 Geo-Info 29 De Coentunnel, een van de recent ter discussie gestelde namen in Nederland. (foto: Cyclomedia) keling en bij de bestrijding van de pandemie, kwam minder uit de verf. Blijkbaar zijn de betreffende ervaringen nog te recent. In het Strategic Plan[1] is de visie van UNGEGN dat elk land een beleidskader moet hebben voor nationale standaardisatie van officieel goedgekeurde aardrijkskundige namen. Dat maakt deze namen gemakkelijk toegankelijk voor nationaal en internationaal gebruik. Daar toe moet in elk land de benodigde technische en inhoudelijke expertise worden ontwikkeld, zowel taalkundig als geografisch, en moeten samenwerkingsverbanden worden opgezet of geïntensiveerd met experts uit de geografie, kartografie, taal- en naamkunde. Dit kan door 'best practices' te ontwikkelen en ervaringen uit te wisselen. Betrekkelijk nieuw is de erkenning van aardrijkskundige namen als onderdeel van het immaterieel cultureel erfgoed, en dat dient meer te worden uitgedragen. Plaatsnamen vormen voor veel mensen een bron van identiteit. Ze dienen niet alleen als referentie om locaties te identificeren, maar moeten ook passen binnen de cultuur en het bijbehorende erfgoed respecteren. Daarnaast is het belang rijk te beseffen dat namen een cruciaal onder deel vormen van geografische informatie, en dat een goed beheer van deze informatie met opleidingen moet worden ondersteund, zo nodig gefinancierd door de VN. Politieke aspecten Zoals gebruikelijk bij UNGEGN-conferenties waren er politieke botsingen, zelfs in deze virtuele omgeving. Turkije protesteerde tegen het feit dat Cyprus door de VN wordt gezien als de enige staat die verantwoordelijk is voor het eiland. Daarop riposteerde de Cypriotische afgevaardigde dat Turkije sinds de bezetting van de noordelijke helft van het eiland 35.000 Griekse namen verturkst had. China wordt steeds assertiever en protesteerde tegen het feit dat andere landen in hun lijsten van exoniemen Taiwan als aparte staat opvoeren. Ook protesteerde China tegen het gebruik van de naam 'Spratly-eilanden' in de Zuid-Chinese Zee, die moeten volgens de volksrepubiek 'Nansha Qundao' heten. Tot slot maakte de Chinese delegatie bezwaar tegen de door Indonesië geïnitieerde naam 'Noordelijke Natunazee' voor wat het zuiden van de Zuid- Chinese Zee zou zijn. Iran protesteerde tegen het feit dat Saoedi-Arabië de naam Arabische Golf' bleef gebruiken, ondanks de uitspraak van UNGEGN dat het 'Perzische Golf' moet zijn. Het lezen van alle ingediende verklarin gen en bezwaren01 brengt de lezer in een keer op de hoogte van alle naampolitieke hotspots in de wereld! Side Events Traditioneel worden er in het kader van de UNGEGN-conferenties ook aan standaardi sering gerelateerde onderwerpen gepresen teerd, buiten de officiële conferentie om. Dat uitte zich nu in een door Black Lives Matter geïnspireerde bijeenkomst. Een van de doelstellingen van UNGEGN is het geven van praktisch advies over het ondernemen van actie door middel van geografische naamgeving. Het aanpak ken van de problemen die de Black Lives Matter-beweging agendeert, past binnen de bestaande praktijk van UNGEGN om het gebruik van beledigende, ongepaste, denigrerende, discriminerende en frivole aardrijkskundige namen te ontmoedigen. Het doel van dit side-event was om discussie op gang te brengen over inclusiviteit en het creëren van een gelijkwaardige samenleving door middel van standaardisatie van aardrijks kundige namen, zowel bestaande als nieuwe namen. Het herstellen van inheemse namen is een belangrijke stap in het bereiken van een inclusievere samenleving, net als het geven van een identiteit en stem via aardrijkskundige namen aan tot nu toe 'stille' groepen, oriën taties, volkeren en culturen. "Geografische namen zijn inherent doordrenkt met macht. Zij die worden genoemd, hebben de controle over de identiteit." Nederland presenteerde in het kader van datamanagement een voorbeeld van de toepassing van Linked Data, een onderwerp dat ook breder in de UNGEGN-sessie besproken werd. De Toponamenzoeker is een webapplicatie van het Kadaster die in maart 2020 werd gelanceerd. Het doel is het brede publiek laagdrempelig toegang te geven tot de rijkdom aan naamgegevens in de Basisregistratie Topografie (BRT), die normaal alleen bereikbaar is voor GIS-specialisten. Via toponamenzoeker.nl kunnen gebruikers zoeken op een naam of klikken op de kaart om namen in de omgeving op te vragen. Met de naam wordt ook het bijbeho rende object (bijvoorbeeld een gebouwvlak of gebiedsvlak uit TOP10NL) getoond in de BRT-achtergrondkaart, samen met andere aanwezige attribuutinformatie zoals het type object, het aantal inwoners van een woonkern of de oppervlakte van een gebied. Doordat de applicatie 'onder water' aangrenzende objecten met dezelfde naam clustert, komt door te zoeken op een water- of wegnaam de hele loop van een rivier of straat in beeld, en niet alleen de afzonderlijke water- en wegdelen van TOP10NL. Een van de gevolgen van deze bewust wording is dat in Berlijn de 'MohrenstraBe' hernoemd wordt. In Nederland is discussie ontstaan over straten en andere objecten vernoemd naar enkele bekende historische figuren. Het valt te bezien hoe dit onderwerp zich in de komende jaren ontwikkelt. Zeker is dat het in veel landen op de politieke agenda staat en vraagt om een nationale aanpak in het kader van een nationale namenstandaar disatie. Referenties 1 Het plan is in te zien op https://unstats.un.org/unsd/ ungegn/sessions/2nd_session_202i/documents/UNGEGN_ Strategic_Plan_final_5May2021.pdf 2 https://unstats.un.org/unsd/ungegn/sessions/2nd_ session_202i/#statements ïüpOnjniMlïosliir '•■I Ml bauw*# i Owt r«M Hll.lMUli.. Het zoekresultaat na rechts klikken in de kaart op de plek van stadion De Kuip in Rotterdam.

Geo-Info | 2021 | | pagina 16