Verantwoord gebruik van ruimtelijke data J k Het verantwoord of ethisch gebruik van data en ook van ruimtelijke data krijgt meer en meer aandacht. Niet alleen wetgeving is belangrijk, ook recht doen aan publieke waarden is van belang, net als de vraag hoe we met elkaar om willen gaan. Het past bij de toegenomen bewustwording van ethische dilemma's. TABLE OF CONTENTS Ethische principes gelden voor regelgevers, ontwikkelaars en gebruikers. 1. Introduction 2. Context 3. Data Ethics 4Spatial is Special 4.1 The Nature of Spatio-Temporal Data 4.2 Use Cases 4.2.1 Use Case 1Use of social media geotagglng to raise awareness of issues 4.2.2 Use Case 2: Realtime Traffic Data 4.3 Misuse Cases Existing Legal Frameworks 30 Geo-Info I 2021-3 Ruimtelijke data zijn speciaal. Invloed COVID-19-pandemie 2021-3 1 Geo-Info 31 Door Inge La Rivière Het initiatief van de Spatial Data on the Web Interest Group van het World Wide Web Consortium (W3C) past goed in deze trend. Begin dit jaar heeft dit consortium een notitie uitgebracht waarin wordt ingegaan op wetgeving en de principes voor het ethisch delen van gegevens. De notitie is nog niet af en moet nog worden uitgebreid met inzichten vanuit een niet-Westerse invalshoek en met praktijkvoorbeelden. Verder is het een levend document dat verrijkt kan worden met hoe de ethische inzichten zich ontwikkelen. W3C-nota Voor wie hier minder bekend mee is, het W3C is een internationale gemeenschap die tot doel heeft om open standaarden te ontwik kelen om de langetermijngroei van het web te garanderen. Dit W3C heeft 19 januari 2021 een nota over het verantwoord gebruik van locatiedata uitgebracht onder de titel: 'The Responsible Use of Spatial Data' [1]. Deze nota is van de hand van de W3C Spatial Data on the Web Interest Group die sinds 2015 een samenwerking heeft met de Open Geospatial Consortium (OGC). De notitie begint met de constatering dat het gebruik van data en de belangstelling voor ethiek toeneemt. Voor persoonlijke data zijn er wettelijke kaders, maar bieden die voldoende zekerheid over het verantwoordelijk gebruik van locatiegegevens? Juist ruimtelijke en temporele data zijn speciaal. Dit komt in een apart hoofdstuk van de notitie aan bod. Locatiegegevens zijn speciaal Ruimtelijke en temporele data hebben de eigenschap dat ze domeinoverstijgend zijn en als glue data verschillende domeinen kunnen verbinden. Deze eigenschap maakt dat de data bij 'versluieren' onbruikbaar worden. Met het versluieren van gegevens zijn deze niet meer herleidbaar naar een persoon. Door locatiegegevens te veranderen, werken ze niet meer als koppelvlak. Louter geanonimiseerde locatiegegevens kunnen gecombineerd met kennis en andere bronnen herleidbaar zijn naar personen. De Autoriteit Persoons gegevens [2] stelt dat van dergelijke data te achterhalen is bij wie deze locatiegegevens horen en dat ze derhalve niet zomaar gedeeld mogen worden. 4.3.1 Misuse Case 1 Inadvertent location sharing Ethische zorgen De bestaande juridische frameworks worden besproken en de rol die ethische zorgen hebben bij het versnellen en aanscherpen van wetgeving. Binnen deze richtlijnen zijn voor persoonlijke data veelal de volgende rechten geformuleerd: het recht op inzage het recht om te weten het recht om te worden 'vergeten' het recht op beperking van verwerking het recht op rectificatie De macht van de dataverzamelaars wordt als te groot gezien. Het zou vanuit ethisch perspectief beter zijn dat verschillende zaken die nu niet verplicht zijn, standaard geregeld worden om individuen te beschermen en ze controle over hun eigen data te geven. Juridische en ethische kaders hebben een belangrijke rol bij het vormgeven van wat als 'verantwoordelijk' kan worden beschouwd. De richtlijnen zijn verschillend wat betreft scope, doel en publiek. De kernwaarden zoals transparantie, privacy, veiligheid, verantwoor ding en inclusiviteit zijn gemeenschappelijk. Er is binnen de richtlijnen weinig tot geen aandacht voor het speciale karakter van ruim telijke data. Een framework gaat voor geoloca- ties een stap verder door deze als persoonlijke data te bestempelen. Vanuit Nederland is voor Geo4COVID in 2020 een ethische referentie opgesteld. Ethisch data delen Vanuit drie perspectieven van degenen die nauw met ruimtelijke data omgaan, worden de principes voor het ethisch delen van data besproken. De perspectieven zijn die van de ontwikkelaar, de gebruiker en de regelgever. De principes van ethische datadeling wor den vanuit elk van deze drie perspectieven praktisch beschreven. Voor de ontwikkelaar zijn vragen gefor muleerd om het gebruik en de opslag van nauwkeurige locatiegegevens te onder zoeken en in het ontwerp expliciete keuzes te maken. Voor de rol van de gebruiker wordt ingegaan op de enorme toename van ruimtelijke data door de opkomst van de smartphone. Daarbij wordt opgemerkt dat lang niet iedere gebruiker overziet wat er met zijn of haar gedeelde data mogelijk is. De rol van de regelgever is om regels en richtlijnen op te stellen zodat de rechten (zoals hierboven genoemd) voor gebruiker en ontwikkelaar geïmplementeerd zijn. OGC had ethiek van geo en de rol van OGC als consortium en gemeenschap van specialisten geagendeerd voor de 116e ledenbijeenkomst die 14 september 2020 plaatsvond. De sessie 'Ethics of Geo' wordt door Nadine Alameh beschreven in haar blog 'OGC addresses the Ethics of Geo as part of its Future Directions September Programming' [3]. De redenen om geo-ethiek juist in 2020 te agenderen zijn zeker beïnvloed door de de COVID-19-pandemie. Hierdoor zijn issues en gevoeligheden blootgelegd over onder andere privacy. Denk hierbij aan de Nederlandse corona-app en de discussie over privacy en vrijwilligheid. Emily Daemen en Frank Verschoor (consultants Geonovum) zijn vanuit Nederland betrokken en ook mede-auteurs van de notitie. Zij vormen de verbinding met het Nederlandse initiatief 'Wijs met locatie' [4], een samenwerking van overheid (via Geonovum), het bedrijfsleven (via Geobusiness) en de wetenschap (onder andere VU Amsterdam). Afsluiting Hoe balanceer je tussen misbruik van geodata en de potentie hiervan om levens te red den? Wat zijn de spelregels hiervoor? Juist de actualiteit met COVID-19, het gebruik van apps waarbij continu data gedeeld worden en ook de ontwikkeling in technische mogelijkheden, zoals toenemend detailniveau, satellietdata en AI, maken duidelijk dat kaders en regels nodig zijn. Nieuwe mogelijkheden van de technolo gie en welke invloed een ontwikkelaar, eige naar of gebruiker heeft, voeden de ethische zorgen. En die dragen vervolgens weer bij aan nieuwe of aangescherpte wetgeving. Daadwerkelijk verantwoord omgaan met ruimtelijke data vraagt meer dan regeltjes volgen. Het is niet acceptabel dat verwerking van persoonsgegevens juridisch kwetsbaar is, zoals Ferd Grapperhaus moest melden over de werkzaamheden van de Nationaal Coördina tor Terrorismebestrijding en Veiligheid. Hoe rechtvaardig de doelen ook lijken. Naast wat wettelijk vast te leggen is, is er behoefte aan een framework dat verder gaat dan de wet volgen, namelijk het 'goed willen doen' en werken volgens een ethische referentie die verder gaat dan een checklist, en als het ware vanuit overtuiging door je aderen stroomt. Inge La Rivière Redacteur Geo-Info inge.la.riviere@kpnplanet.nl Referenties [1] https://www.w3.org/TR/responsible-use-spatial/ [2] OGC addresses the Ethics of Geo as part of its Future Directions September Programming (https://www.ogc.org/ blog/3398, Nadine Alameh) [3] https://www.wijsmetlocatie.nl/ [4] https://autoriteitpersoonsgegevens.nl/nl/nieuws/gebruik- telecomdata-tegen-corona-alleen-met-wet

Geo-Info | 2021 | | pagina 17