Werkgarantie én flexibiliteit ■KdSIÈÉ Opkomst van nieuwe aanbestedingsvormen Veel overheden werken met te lage tarieven in hun aanbestedingen. Dat gaat vaak ten koste van de kwaliteit en kan soms ook tot hogere kosten leiden. Dat dit ook anders kan, bewijzen ze bij het programma Bruggen en Kademuren van de gemeente Amsterdam. Daar kiezen ze in aanbestedingen bewust voor kwaliteit en vertrouwen in de opdrachtnemer. Het is een modelvoorbeeld dat meer navolging verdient. 34 Geo-Info I 2021-3 2021-3 1 Geo-Info 35 Door Remco Takken Grimbrugwal: schade. Voor het inschrijven op een Europese aan besteding of een raamovereenkomst maakt ieder bedrijf kosten. Als het goed is, staat de hoeveelheid inspanning die je verricht om zo'n aanbesteding uit te werken, in verhouding tot de kansen die je hebt. De tarieven en marges rechtvaardigen vervolgens de offertekosten. Dat laatste is echter lang niet altijd het geval. "Bedrijven vechten elkaar de tent uit met te lage tarieven. Iedereen wil dat contract heb ben", zegt Hans Hainje. Hij is afdelingshoofd Geo-ICT Geo-Info bij MUG Ingenieursbureau en spreekt namens de Special Interest Group (SIG) Inwinning van brancheorganisatie GeoBusiness Nederland. Deze commissie houdt zich actief bezig met het vinden en in de schijnwerpers zetten van 'best practices' in het aanbesteden van landmeetkundig werk. "De neiging bestaat om te laag in te schrijven: iedereen wil die klus." De gedachte is dat het 'ergens' later wel weer wordt terugverdiend. Dat kan bizarre situaties opleveren. Zoals een landmeter die zelf het minimumloon verdient, maar wel met spullen ter waarde van zestigduizend euro werkt. En die bovendien ook nog een gedegen opleiding heeft, veelal betaald of zelfs geïnitieerd door de werkgever zelf. Vaak ook leidt het tot minder aandacht voor belangrijke aspecten, zoals de veiligheid. Meetbedrijven zetten dan bijvoorbeeld een eenmansploeg in waar eigenlijk een team zou moeten staan. Een ongewenste situatie. Opereren op de ondergrens Overheden zijn zich er lang niet altijd van bewust dat zij opereren op de ondergrens. "Opdrachtgevers denken oprecht dat zij de juiste tarieven betalen", zegt Jolle-Jelle de Vries van meetbedrijf Geomaat. "Wat je betaalt, is al snel 'de norm'. Op een gegeven moment raak je eraan gewend dat een landmeter vijftig euro per uur kost, terwijl ongeveer anderhalf keer zoveel realistischer is." Ook Jolle-Jelle de Vries maakt deel uit van de SIG Inwinning. Deze commissie ziet positieve ontwikkelingen; misschien zelfs een kentering. Bedrijven die eerder overwogen om uit de tredmolen van aanbestedingen te stappen, werken nu in een vroeg stadium samen. Zij 'nemen de klanten mee' om ze te laten zien waar de risico's zitten. Ook werken zij samen aan een schets die duidelijk moet maken wat er bij komt kijken om landmeter te worden. Welke opleidingen moet je volgen, welke trainingen zijn verplicht? Welke apparatuur heb je bij je? Pre-competitief is in deze context het toverwoord, want bij iedere aanbesteding zijn ze weer concurrent van elkaar. X Armtaidan! X II.Ill ■j.H.-Hiri inspKOH 4 onot#ïicHn.n(ï Amsterdam Inspectie Portaal. Best practices Hoewel ze verbetering zien, zijn volgens de SIG Inwinning de 'best practices', of zoals zij het zelf noemen 'modelvoorbeelden', nog zeldzaam. Maar bij het programma Bruggen en Kademuren van de gemeente Amsterdam hebben ze de switch wel gemaakt. Bart Schoorl is contractmanager bij die gemeente. "We hebben een grote opgave", zegt hij. "Ongeveer 200 kilometer aan kademuren, onderverdeeld in honderden losse delen, 'rakken' genoemd, en ongeveer 850 bruggen. Een groot deel van die objecten kampt met achterstallig onderhoud. We onderzoeken de constructieve staat van deze kademuren en bruggen. Daarvoor doen we deformatiemetin gen. Deformatie is een belangrijke parameter voor de verschillende faalmechanismen van de constructies. Op basis van deformatie metingen, nadere inspecties en instandhou dingsanalyses beoordelen we uiteindelijk de constructieve veiligheid." Eerder werkte de Gemeente Amsterdam met jaarcontracten, maar dergelijke opdrachten bleken aan veel veranderingen onderhevig. Zodoende kwam Amsterdam met een nieuwe manier van werken. Batchmodel Dit raamcontract nieuwe stijl is gebaseerd op een 'batchmodel'. Daarbij wordt een minimale hoeveelheid werkpakketten per maand gegarandeerd. Er is veel aandacht voor het aanbestedingsproces en - misschien nog wel belangrijker - voor de uitvoering van het contract. "Ons programma is constant in beweging, we doen steeds meer kennis op en voeren verbeteringen door. Een als 'verdacht' aangemerkt object kan na nadere analyse veilig blijken te zijn. Tegelijk ontdek je dat je een ander object liever óók had willen monitoren. Bij traditionele contracten is er weinig ruimte voor dit soort veranderingen in inzichten en omstandigheden. Dan gaat er veel tijd verloren om dit af te stemmen met de markt. Bovendien moet je je houden aan de regels van de aanbesteding. Tot hoe ver mag het nog? Wanneer ga je opnieuw aanbeste den? Van die eerdere contracten hebben we veel geleerd en toegepast in het batchmodel." Dit zorgt voor een stabiele 'dealflow' voor de leveranciers. Zij geven vooraf aan of zij in een maand capaciteit hebben voor extra werkpak ketten. Als er in een maand meer werkpak keten zijn, kan die met deze extra capaciteit worden ingevuld. Zo wordt voorkomen dat de gegunde partijen onverwachts hun capaciteit moeten verdubbelen of hun bedrijfsvoering moeten omgooien. Schoorl vult aan: "We hebben bij de gemeente veel flexibiliteit om de fluctuaties in de onderzoeken te kunnen opvangen." Anders doen, versnellen, méér doen Met dit nieuwe contractmodel liep de nieuwe aanbesteding vooruit op de definitieve versie van het strategisch kader, 'De Marktstrategie Programma Bruggen Kademuren', die terug te vinden is op de site van de PBK Marktcom- munity. "Die marktstrategie bevat zeven leidende principes. Eén belangrijk toegepast principe is de 'seriematige aanpak met beheersbare en gestandaardiseerde werkpak ketten'. Vanuit de directie en het markt- en inkoopteam van het programma was duidelijk: we moeten dit anders doen. We moeten de beoogde versnelling realiseren door gestan daardiseerd te werken, en daarbij te zorgen voor voorspelbare en beheersbare werkpakketten. In die geest hebben wij het contract gemaakt." Team-monitoring zorgde ervoor dat de aanbesteding niet alleen voor de grotere ingenieursbureaus, maar ook voor het mid den- en kleinbedrijf toegankelijk werd. "We hebben gekeken naar de enorme hoeveelheid werk die er ligt, en vervolgens is een inschat ting gemaakt hoeveel arbeid een serieus meetbedrijf aankan. Hierop is de uitvraag geformuleerd en hebben we gekozen voor drie leveranciers." Waardering voor vragen en ideeën Een andere ontwikkeling is het belonen van proactiviteit en waardering tonen voor vragen en ideeën. Wat opvalt: ingenieursbureaus krijgen het gevoel dat de door hun geleverde kwaliteit ineens wordt gerespecteerd. Hans Hainje: "Het ingenieursbureau is vanaf dat moment de expert. De opdrachtgever is de regisseur die actief meedenkt, maar die geen detailvragen meer stelt." Op dat moment ontstaat ruimte voor verbetering. Een bureau kan uitleggen dat het bij bepaalde meetop- drachten veiliger is om een meetploeg van twee personen in te zetten. Of er wordt advies uitgebracht over de interpretatie van afwij kende metingen.

Geo-Info | 2021 | | pagina 19