GEO ANNO 2030! Verslag Tien jaar Ruimteschepper Bij hun online evenement rondom het tienjarig jubileum keek Ruimteschepper niet terug naar 2011, maar vóóruit, naar 2030. Volgens de sprekers is de toekomst digitaal, in 3D en is geo-informatie slechts een schakeltje. Tenminste, als je een 'member' bent, als je meedoet. oj i b_ ?F 38 Geo-Info I 2021-3 2021-3 1 Geo-Info 39 Door Remco Takken Natuurlijk denken de organisatoren van een geo-congres na over de inhoud. Er zijn in Nederland echter maar weinig organisaties die de afgelopen tien jaar zó intensief bezig zijn geweest met bijeenkomsten voor vakge noten als Ruimteschepper. Natuurlijk, er zijn GIS-conferenties met een langere historie en hogere bezoekersaantallen. Die zijn echter altijd gevangen in het net van een leverancier, een verantwoordelijke NGO of een belangen vereniging. Bij Ruimteschepper ging en gaat het altijd om het delen van kennis. Voor hun vooruitblik op de komende tien jaar konden oprichters Douwe Blanksma, Jan Roodzand (en in de geest aanwezig de oorspronkelijke Ruim teschepper-naamgever Jochem Mollema) dus ergens op terugvallen. Onderstaande hoogtepunten schetsen samen een mogelijk beeld van waar het 'ruimtelijk gezien' naartoe gaat met Nederland. Totaal driedimensionaal Jane Hermans-van Ree, programmanager Rotterdam 3D, noemde dit 3D-stadsmodel 'een fundering voor de digitale stad'. Op zoek naar een nieuwe balans, is het uitgangspunt dat de stedelijke omgeving 'veerkrachtiger' en 'slimmer' moet worden. Anders gezegd: door de inzet van een digitale werkelijkheid worden de sociale werkelijkheid (de mensen) en de fysieke werkelijkheid (de leefomgeving) beter op elkaar afgestemd. Rotterdam 3D is een voorbeeld van een megamodel dat heel veel vraagstukken moet oplossen: van assetmanagement tot evenementen, van wateranalyses tot beheer van de openbare ruimte. Opvallend is dat al bij een inleidende presentatie als deze, doel en middel door elkaar lopen. Genoemd worden namelijk ook 'serious gaming' en 'BIM/ ontwerp'. Dat laat al een beetje zien wat de achilleshiel is van een model dat alle andere modellen overbodig moet maken: de com plexiteit is al snel duizelingwekkend. Samenhangende objectenregistratie Harrie van der Werf, programmamanager in Den Haag, 'volgens Wikipedia eigenlijk onze hoofdstad', sprak namens de 22 gemeenten van de metropool Den Haag Rotterdam. Hij nam de aanwezigen mee naar de SOR, de Samenhangende Objectenregistratie en T3D: Totaal 3Dimensionaal. Voor de goede orde: Van der Werf begrijpt het nut van heldere plattegronden. Hij startte zijn betoog met aangeven dat je uit 3D-data goede 2D-data moet kunnen halen. De Samenhangende Objectregistratie beperkt zich tot zaken die duidelijk met elkaar in verband staan. Wordt een weg breder, dan wordt de groenstrook ernaast smaller. Komen er ongeplande graafwerkzaamheden, dan is het handig om te weten wanneer ander onderhoud in dezelfde sleuf raadzaam is. T3D zit op een andere frequentie. Hier wordt beoogd de complete 3D-keten in samenhang te beschrijven: de inwinning, registratie en het gebruik. Op dit moment worden de aannames getoetst over wat we eigenlijk willen met 3D. Denk aan vergunningsprocessen, informatie over de binnenkant van panden en assetma nagement bij waterbeheer. De grote droom: daadwerkelijk contact en serieuze interactie bij het inrichten van onze openbare ruimte. Digitale tweelingen 'Een wereld in transitie', zo noemt Jan Bruijn van Geonovum/BZK onze huidige situatie. De overgang waar hij op doelt, lijkt op het eerste gezicht te slaan op de gestage digitalisering van onze leefomgeving. We zijn immers geneigd onze administraties, metingen en beleid op te slaan in digitale mega-modellen, zie ook de Haags-Rotterdamse metropoolre gio. Hij gaat echter verder. De grootste veranderingen vinden volgens Jan Bruijn niet alleen plaats op het gebied van dataficering en het ontstaan van netwerkorga nisaties. Hij ziet ook onze samenwerkingscul- tuur veranderen. Als voorbeeld noemt hij de terugkeer van de coöperatie. Zulke verschui- ni.p' Beeldimpressies van de GoMeetgaming omgeving. Interactiviteit! vingen kunnen zelfs een omslag in onze publieke waarden betekenen, aldus Bruijn. Ook wordt onze geopolitieke middenpositie weer beter zichtbaar, nu Europa laveert tussen de waarden van Amerikaanse tech-reuzen en China's surveillance-maatschappij. Mensen samenbrengen Bruijn: "De digitale samenleving roept om toepassing van ethische principes. Publieke waarden vragen om een duidelijke rol van de overheid in het formuleren van principes en afspraken rondom het delen van data. Ook en juist voor de markt moeten ethische codes richting geven aan het verzamelen, gebruiken en verwerken van data." De digitale tweeling is volgens Jan Bruijn een geschikte toepassing waarin mensen kunnen worden samenge bracht. Met elkaar, maar ook met de digitaal opgeslagen objecten uit hun leefomgeving. "Grote maatschappelijke opgaven concurreren om voorrang. We moeten hier alle betrok kenen bij betrekken. We leven echter in een complexe leefomgeving door concurrerende factoren, zoals ruimte, gezondheid, duur zaamheid en veiligheid. We hebben dus een betrouwbare feitenbasis nodig, voorbeelden van een nieuwe, gedeelde werkelijkheid. We moeten alternatieven kunnen doorrekenen met voorspellende modellen." X, Y, Z en... T Rob van de Velde van Geonovum schetste de geschiedenis van ons geo-informatieland- schap. Van digitale kaarten ('verbeelding') naar GIS ('analyse'), van een Nationale Geo-informa- tie Infrastructuur ('robuuste en betrouwbare data') naar de huidige tech-revolutie waarin 'locatie' een hoofdrol speelt. Net als de eerdere sprekers ziet Van de Velde dat de volgende stap wordt ingeluid met de Digital Twin. Hij voegt er een dimensie aan toe: tijd. Niet alleen kun je gezamenlijk toekomstplan nen uitstippelen in een interactieve digitale tweeling van de omgeving, er is ook iets anders aan de hand: we hébben niet zo veel tijd... Disrupties zoals de klimaatverandering, fake news en haperingen in onze geglobali- seerde distributie zoals een vastlopend schip in het Suez-kanaal: we moeten snel kunnen schakelen. Dat hoeft overigens niet per se slecht nieuws te zijn. Door de coronacrisis, zo stelt strategie-reus McKinsey, is de digitale transformatie in één klap zeven jaar vooruit gesprongen. De geo-wereld stond ook hier haar mannetje, zoals de wereldwijd bekende corona-dashboards en kaarten over afne mende luchtvervuiling in de lockdown lieten zien. ...to kilo later. Innoveer net zo snel als niet-geo OGC-President Bart de Lathouwer legde uit hoe wij zo ver gekomen zijn. De standaarden die het OGC uitdraagt, worden al sinds 2014 gedeeld met het World Wide Web Consor tium (W3C). De gezamenlijke ontwikkeling van de modulaire API-bouwstenen dient een hoger doel dan de werkprocessen van geo-ICT'ers. De Lathouwer:" We moeten er vooral voor zorgen dat we onze standaarden net zo snel ontwikkelen als de innovaties buiten onze sector ons gebieden. Dat vergroot de kans dat ze ook daadwerkelijk breed worden geïmplementeerd." Wie goed naar de slides keek, kon enkele verrassende namen zien van leden van het Open Geospatial Consortium: Microsoft, Lockheed Martin, Panasonic. De Lathouwer maakte echter geen hoofdpunt van de vraag of niet-geo-partijen zoals Tesla en Snapchat straks OGC-leden zijn. Membership Economy Het was Camille van der Harten, directeur van GeoBusiness Nederland die indirect die vraag instemmend beantwoordde. Immers, in een maatschappij die lijkt toe te groeien naar een 'membership economy', doe je pas mee als je lid bent. Hij ging een beetje snel langs de logo's, maar toch was goed te zien dat lidmaatschappen zich anno 2021 uitstrek ken van de tennisvereniging en de ANWB tot de waterleiding en online winkels. En zonder dat we het weten, denken we zelf ook 'in abonnementen'. Van der Harten signaleerde dat de kern waarde van een vereniging gewoon blijft bestaan: netwerken en elkaar ontmoeten; dat is het 'basisabonnement'. Voor themati sche verdieping en samenwerking is er een bereidheid om extra te betalen. Geïnspireerd door de membership economy stelde Van der Harten: "GeoSamen is van ons allemaal. BZK/ Geonovum, NCG en GeoBusiness NL zijn in de lead, maar in deze publiek-private aanpak zitten de 'out-of-pocket'-financiën met name in de publieke sector. Deelname door het bedrijfsleven kan gaan via incidentele bijdra gen voor deelname: 'van basis naar premium'. Een samenwerking op basis van behoefte." Empoweren om écht te innoveren In de Gemeente Almere, zo vertelde John Vreenegoor, kreeg het geo-datateam vleugels dankzij inspirerende idee-ontwikkeling. Dat is de echte evolutie, aldus Vreenegoor. Techniek kan al heel veel, getuige de indrukwekkende compilatievideo die Team GeoData van Almere zelf samenstelde. Het gaat erom of en hoe je het beste uit de mensen bij elkaar brengt. Ruimte bieden aan creatieve mensen, bete kent ook dat je anders moet durven werken. Hier gaat het om kleine, haalbare stappen zetten in gedragsverandering. Teamleiders zijn dan 'enablers', ze geven hun teamleden eigen verantwoordelijkheid, in plaats van te verordonneren wat ze moeten doen. Op dit moment moet je voor een nieuw idee of plan vaak eerst van alles en nog wat bewijzen en verantwoorden. Grote kans dat je dan blijft doen wat je al deed. Tien kilo later Misschien blikken we over tien jaar nostalgisch terug op 'GEO ANNO 2030!'. Bezoekers liepen rond in de interactieve game-omgeving van GoMeet. Helemaal té Corona Stylie natuurlijk. De diversiteit van de 'avatars', oftewel de digitale evenbeelden van de aanwezigen, leek groter dan bij een 'echt' geo-congres. Dat wil zeggen minder blank, mannelijk en vergrijsd. Dat stemt hoopvol voor de situatie over tien jaar, al noteert schrijver dezes in de zijlijn dat in ieder geval zijn eigen profiel zo'n tien kilo jonger oogde dan zijn werkelijke staat van zijn. Hoe dan ook, in de pauzes gingen de avatars in transparante cirkels met elkaar in discussie zonder dat de andere pakweg 250 deelnemers hen overstemden. En luisterden alle mooie mensen die waren toegestroomd naar de visionaire presentaties van échte hoofden. Remco Takken Tekstschrijver r.takken@planet.nl

Geo-Info | 2021 | | pagina 21