Op weg met de digitale tweeling cyclomedia In 2021 zet Cyclomedia de volgende stap in het digitaliseren en visualiseren van Nederland. Met de combinatie van luchtfoto's en 'aerial point clouds', creëert Cyclomedia een digitale 3D wereld. Reis digitaal door heel Nederland in 3DNL. 3DNL geeft toegang tot de meest realistische digitale weergave van de werkelijkheid. Een volledig geometrisch correct 3D-model van heel Nederland. Voor overheden en bedrijven is 3DNL een rijke bron van informatie die kan worden toegepast bij tal van dagelijkse werkzaamheden, van situationele analyses tot asset management, van visualisaties voor bewoners tot een ultieme beeldbank voor city marketing. WJ.ï 100% Geautomatiseerd Vanmorgen werd ik wakker met een Digital Twin in mijn hoofd. Kan dat? 'Nou nee'zal menigeen zeggen en dat klopt natuurlijk, maar vandaag 'flowde' het onderwerp om 7 uur 's ochtends vanuit LinkedIn naar binnen. 2021-3 I Geo-Info 41 Fysieke leefomgeving Digitale tweeling Cyclomedia Technology B.V. Van voordenpark 1b 5301 KP Zaltbommel T +31 418 556 100 E info@cyclomedia.com W cyclomedia.nl Door Freek Boersma Vaak nadat ik wakker word, begin ik de dag met het lezen van berichten. Via een prachtig model van kademuren door Geomaat - Eyefly, kwam het filmpje over de 'Innovatieve Digital Twin' van de gemeente Groningen tevoor schijn - inmiddels al weer meer dan een jaar oud. En direct daarop het artikel van Smart- CitiesWorld dat beweert dat 'Digital Twins will become the ultimate tool for city governments to design, plan and manage their connected infrastructure and achieve cost-savings of $280 bn by2030'. Een prachtige kapstok voor wat ik vandaag wilde schrijven, namelijk: 'een hoog over' artikel over Digital Twins. Want er valt wel wat op beide uitspraken af te dingen. Wat zijn Digital Twins dan, hoe komen we er aan en wat mogen we ervan verwachten? Digital Twins Laat ik maar met de deur in huis vallen: de lezer krijgt van mij vandaag geen eenduidig antwoord. Er zijn verschillende redenen waarom dat niet kan. Allereerst omdat het iedereen vrij staat een term en bijbehorende verwachtingen te definiëren, maar zelfs als er een 'common understanding' is, dan toch zeker geen wetgeving, standaardisatie of zelfs maar een nationale organisatie die zich met Digital Twins bezighoudt. Tenslotte is iedere twin uiteindelijk specifiek voor een organisatie of zelfs voor een bepaald gebruiksdoel, dus is er nooit een eensluidende definitie. Relatie met BIM Wie zich ophoudt in de kring van infrastruc tuur en ook de begrippendiscussie 'CAD en GIS' van de jaren '90 kent, heeft zich de afgelopen jaren ook beziggehouden met BIM en wat dat voor zijn werkveld betekent. Als je daar wat dieper in zat, kreeg je bij het horen van 'Digital Twin' de kriebels en dacht 'wat moet dat nou weer?'. En laat nu Digital Twin ook in een vergelijkbare spraakverwarring zijn geraakt. En ten overvloede ook nog eens overlappend met, of tenminste stevig rakend aan het werkveld van BIM. We gaan niet op dat onderwerp in, maar de simplificatie van Building Information Modelling tot een 3D-CAD-model heeft wel alle kenmerken van het versimpelen van een Digital Twin tot een 3D-stadsmodel. In beide gevallen geldt: ja, BIM of een Digital Twin kan doorgaans niet zonder een 3D-model, maar het is veel meer dan dat. BIM heeft een prachtig fundament in de wetgeving van het Verenigd Koninkrijk voor het uitvoeren van bouwprojecten. Schoorvoetend neemt de rest van de wereld het gedachtegoed over en is er de ISO 19650. De Digital Twin heeft een heel andere geschiedenis, maar ook hier zetten we stappen vooruit naar meer diepgang. Maar we beginnen vandaag dus met een ontken ning: een Digital Twin is niet hetzelfde als een 3D-(stads-)model. Wat is een Digital Twin dan wel? Gelukkig zijn er inmiddels voldoende handvat ten om een paar lijnen in het zand te trekken. Bij het begrip Digital Twin, in het Nederlands 'digitale tweeling', moeten we het doen met definities uit allerlei bronnen. Brancheorgani saties, leveranciers, symposia, literatuur over het onderwerp. De vanzelfsprekende eerste stap is natuurlijk Wikipedia, en dat is niet verkeerd. Alhoewel de 'digitale tweeling', de 'Jumeau numerique', de 'Digitaler Zwilling' of de 'Digital Twin' nogal verschillende nuances opleveren. De Engelse UK wiki besteedt een paragraaf aan onze geo-branche met aardige voorbeelden. Daarnaast is er sinds mei 2020 een 'Digital Twin consortium' die een bak aan definities en voorbeelden heeft geprodu ceerd. Founding members zijn Autodesk en Bentley plus inmiddels 150 andere bedrijven, en recentelijk is ook Esri aangehaakt. Dus dat consortium heeft als het goed is, oog voor de kenmerken van ons vak. Bij dat consortium lezen we de definitie: 'A Digital Twin is a virtual representation of real-world entities and processes, synchronized at a specified frequency and fidelity'. Ah, dus dat het een 3D-model moet zijn staat hier helemaal niet eens! Maar wel, even verderop: 'Digital Twins use real-time and historical data to represent the past and present and simulate predicted futures'. En om aan te geven wat we ervan mogen verwachten: 'transform business by accelerating holistic understanding, optimal decision-making, and effective action' en om het maar even af te maken: 'are motivated by outco mes, tailored to use cases, powered by integration, built on data, guided by domain knowledge, and implemented in IT/OTsystems'. Goed, dat was even slikken maar de tekst verdient niettemin onze aandacht, want wat er zo beknopt staat is wel waar het bij een Digital Twin om draait. Je wilt een bepaald (inhoudelijk of zakelijk) bereiken. Daarvoor wil je analyses uitvoeren of simulaties. Daar heb je data voor nodig, realtime en historisch. Daar heb je een IT/IoT-architectuur voor nodig. Daar zijn sensors en dataverzamelingen voor nodig. Standaarden om data uit te wisselen. En ja, een Figuur 1:1. Geonovum dtfl-2.

Geo-Info | 2021 | | pagina 22